Ana SayfaSEOSitenin bir bölümünün kalitesi site sıralamasını etkiler mi?

Sitenin bir bölümünün kalitesi site sıralamasını etkiler mi?

-

Google’dan John Mueller site mimarisi ve sitenin bir bölümünün tüm sitenin sıralama puanını olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini ve bunun etkilerinden nasıl korunabileceğinizi paylaştı. Önemli Web Verileri puanları nasıl arttırılır? sorusunun cevabını verdi de diyebiliriz.

Google’dan John Mueller, bir bölümdeki kötü sıralama faktörlerinin tüm sitenin sıralamalarını etkileyip etkilemediğiyle ilgili bir soruyu yanıtladı. Mueller soruyu yanıtlarken Google algoritmasının faktörleri site genelinde, bölüm genelinde ve ayrıntılı olarak nasıl işlediğine dair bilgiler de paylaştı.

Google sayfaları parça parça değerlendirmeye başlayacak

Sorunun temelinde ne yatıyor?

Sitelerinden birinde düşük Önemli Web Verileri puanına sahip bir forumu olan bir yayıncı tarafından sorulurken, sitenin geri kalanı daha yüksek Önemli Web Verileri performansına sahiptir.

Yayıncı, forum bölümünün Önemli Web Verileri bir sıralama faktörü haline geldiğinde sitenin geri kalanının sıralamalarda düşüşe neden olup olmayacağını öğrenmeyi amaçlıyordu.

Önemli Web Verileri sıralama faktörü

Önemli Web Verileri, bir web sayfasının kötü bir kullanıcı deneyimi sunup sunmadığını veya ziyaretçilere ideal bir web tarama deneyimi sağlayıp sağlamadığını birlikte gösteren bir grup hız ve kullanıcı deneyimi ölçümleridir.

Önemli Web Verileri ölçümleri, 2021’de bir ara sıralama faktörü olacak şekilde duyuruldu. Bunu daha önce paylaşmıştık: Yeni Google sıralama kriteri: Önemli Web Verileri

Bir bölümdeki kötü sıralama puanları tüm sitenin sıralamalarını etkiler mi?

Yayıncının burada sormak istediği asıl soru bu.

“Büyük bir sitemiz var ve sitede bir bir forumumuz var. Bu forum eski bir CMS’dir ve hızı optimize etmek zordur. 2021’den önce yeterli Önemli Web Verileri kriterlerine sahip olduğumuzdan emin olmak istiyoruz.

Bu forumun hızını artıramazsak, bu sadece forum sayfalarında yer alan anahtar kelimeleri etkileyebilir veya forumda olmayan ve daha hızlı olan sayfaların sıralamasını etkileyebilir.

Temelde hıza sayfa sayfa bakılıyor mu, yoksa sitenizin bazı sayfalarındaki yavaş hız Google’ın sitenizi bir bütün olarak nasıl gördüğünü etkileyebilir mi? “

John Mueller, bölümlerin site genelinde sıralamaları nasıl etkileyebileceğini yanıtladı

Google’ın web sayfalarını ve web sitelerinin bölümlerini ayrıntılı bir şekilde sıralamaya çalıştığını söyleyerek derinlemesine bir cevap.

“Genel olarak algoritmalarımızla olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla, siteniz için ayrıntılı bilgi alabilirsek ve web sitenizin ayrı bölümlerini doğru bir şekilde tanıyabilirsek, o zaman sitenizi ayrı sayfalar olarak değerlendirmeye çalışacağız. “

Önemli Web Verileri puanları nasıl arttırılır?

John Mueller, Chrome’un toplu verileri örnek olarak nasıl topladığına dair bir uyarı paylaşıyor ve Önemli Web Verileri puanları nasıl arttırılır? sorusunun cevabını verdi.

“Bu biraz sitenize ve siteniz için ne kadar veriye sahip olduğumuza bağlı, özellikle hız söz konusu olduğunda… Siteniz hakkında sahip olduğumuz veriler temel alınacaktır (çünkü henüz yayında değil), Önemli Web Verilerine dayanacaktır. Sitenizi ziyaret eden kişilerin yalnızca çok küçük bir örneği olan Chrome kullanıcı deneyimi raporu verilerinin toplu halde yer alır. Bu, bir web sitesinin her URL’si için veriye sahip olmayan bir şey. “

Anlamlı site mimarisi Google’ın bir web sitesini sıralamasına yardımcı olur

Site mimarisi, web sayfalarının bir site içinde nasıl birbirine bağlanıp gruplandırıldığına dair bir referanstır. İyi bir site mimarisi, web sayfalarını anlamlı şekillerde gruplandırır, böylece benzer konular bir sitenin bölümlerinde bir araya toplanır.

John Mueller, bir site Google’ın bir sitenin farklı bölümlerini anlamasını kolaylaştırırsa, bölümlerin ayrı olduğunu Google’ın farklı bölümlerin birbirinin parçası olmadığını gösterirse ve daha sonra bunları daha iyi anlamasına (ve sıralamasına) yardımcı olacağından bahseder.

“Dolayısıyla, orada ne kadar veri bulunduğuna ve sitenizin hangi bölümlerinin ayrı olduğunu anlamamızın bizim için ne kadar kolay olduğuna bağlı. Daha kolay anlayabileceğimiz veya biraz daha zor bir yapı söz konusu olabilir.

Google Arama’da kullandığımız diğer çeşitli sinyaller arasında benzer mekanizmalarımız var. Örneğin, web sitenizin bir kısmında yetişkin içeriğe sahip bir kısmında normal içeriğe sahipseniz, bunların ayrı parçalar olduğunu daha kolay anlayabilir ve bunları ayrı ayrı algılayabiliriz, büyük olasılıkla o parçayı biraz farklı ele alabiliriz. “

burası bir sitenin bölümlerinin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olmak için site mimarisinin rolünden bahsettiği yer.

“Bunu, sitenizde temiz bir alt dizin yapısına sahip olduğunuzdan emin olarak veya web siteniz için mantıklıysa alt alan adları kullanmak gibi şeylerle yapabilirsiniz.

Sizin durumunuzda forumu ayırmak olabilir. Bir siteden ayırırız, “/forum” biraz yavaş ve “/” forumunda olmayan diğer her şey gerçekten hızlıysa eğer bunu oldukça kolay anlayabiliriz. Öyleyse gerçekten burada böyle bir forumdaki her şeyin biraz yavaş olduğunu söyleyebiliriz, bu senaryoda her şey yolunda.”

Zayıf site mimarisi sıralamaları olumsuz etkileyebilir

Düz Site Mimarisi adı verilen bir site mimarisi teorisi vardır. Bir web sitesinin linklerinin çoğu ana sayfaya gittiğinden (her zaman doğru değildir), bir sitenin tüm sayfalarının doğrudan ana sayfadan bağlanması gerektiği fikrine dayanır.

Dolayısıyla, düz bir sitenin bağlantı modellerinin bir organizasyon şeması diyagramı oluşturduğunuzda, ana sayfadan bir tıklama uzakta, kategori gibi görünecek ve ardından bir sonraki seviyedeki yüzlerce veya binlerce web sayfası gelecektir.

Düz site mimari şemasının amacı, bir sitenin tüm web sayfalarının, ana sayfaya yönlendirilen PageRank’i eşit olarak paylaşmasıdır. Buradaki fikir, tüm web sayfalarının sıralamasının, linklerden ana sayfaya yönlendirilen PageRank payının alınmasından fayda sağlayacağıdır.

John Mueller’in cevabı, belki de düz site mimarisi şemasının iyi bir fikir olmadığı bir durumu ortaya koyuyor.

“Öte yandan, URL yapısının gerçekten de URL yapısının forumun bir parçası mı? Yoksa sitenizin geri kalanının bir parçası mı? sorusunun cevabını söyleyemeyeceğimiz gibi eğer URL bazında bunu ayırmamız gerekiyorsa, o zaman bunu gerçekten web sitenizin bölümlerine ayıramayız.

Daha sonra, sitenizin tamamında toplu bir puan almak ve bunu uygun şekilde uygulamak zorunda kalacağız.

Önemli Web Verileri bir kriter olarak kullanmaya başladığımız tarihe yaklaştıkça bu konuda biraz daha fazla bilgiye sahip olacağımızı zannediyorum. “

Google Search Console, URL’lerin sitenin geri kalanını nasıl etkilendiğini gösterebilir

John Mueller daha sonra tek tek URL’lerin sitenin geri kalanını nasıl etkilediğini görmek için Google Search console kullanılmasını önerdi.

“Bu Google Search Console’da zaten bakabileceğiniz bir şey. Orada bir Önemli Web Verileri raporu var ve sorunları ayrı ayrı incelerseniz, bu URL’nin çok sayıda benzer URL’yi etkilediğini de görebilirsiniz.

Buradaki verilere göre asıl sorunun cevabını kendiniz verebilirsiniz… Google forumumun bir arada gruplandığını anlayabiliyor mu yoksa bunların birbirine ait olduğunu anlayamıyor mu? ”

Özet

John Mueller’in ayrıntılı yanıtından önemli bir çıkarım, iyi site mimarisinin Google’ın bir sitenin farklı bölümlerinin ne olduğunu ve neyle alakalı olduğunu anlamasına yardımcı olabileceğidir.

Cevabında ima edilen, düz bir site mimarisi şemasının bir yayıncının sıralama hedeflerine ters düşebileceğidir.

Bir sitenin farklı bölümlerini anlamayı kolaylaştıran siteler, site genelinde Önemli Web Verileri sıralama etkisine maruz kalmayabilir.

John Mueller’in site mimarisi ve Önemli Web Verileri puanları nasıl arttırılır? sorularının cevabını verdiği videodan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?