Ana SayfaSEOÖnemli Web Verileri optimizasyonu yapan sitelerin sayısı %15'ten az

Önemli Web Verileri optimizasyonu yapan sitelerin sayısı %15’ten az

-

Yakın zamanda yapılan bir araştırmadan elde edilen veriler, web sitelerinin % 15’inden daha azının bir Önemli Web Verileri (Core Web Vitals) değerlendirmesini geçecek kadar iyi optimize edildiğini gösteriyor. Yeni bir araştırmaya göre, web sitelerinin kesinlikle küçük bir yüzdesi, PageSpeed ​​Insights içinde bir Önemli Web Verileri değerlendirmesini geçebiliyor. Önemli Web Verileri optimizasyonu henüz gereken önemi görmüyor diyebiliriz.

Önemli Web Verileri optimizasyonu

Screaming Frog, 2.500 anahtar kelimeyi ve 20.000 URL’yi analiz ederek mobil cihazların %12’sinin ve masaüstü sonuçlarının %13’ünün değerlendirmeyi geçtiğini tespit etti.

Bu bağlamda bunlar, Önemli Web Verileri’nin her biri için karşılaştırmalı değerlendirmelerdir:

  • Largest Contentful Paint (LCP): Bir sayfanın ana içeriğinin yüklenme hızını ölçer. Bu, bir sayfaya geldikten sonra 2,5 saniye içinde gerçekleşmelidir.
  • First Input Delay (FID): Kullanıcıların bir sayfaya geldikten sonra bir sayfayla etkileşime girme hızını ölçer. Bu 100 milisaniye içinde gerçekleşmelidir.
  • Cumulative Layout Shift (CLS): Kullanıcıların ne sıklıkla beklenmedik düzen değişiklikleri yaşadığını ölçer. Sayfaların CLS değeri 0.1’den az olmalıdır.


Bireysel Önemli Web Verileri kriterlerini karşılamaya gelince web siteleri daha iyi sonuç verdi.

First Input Delay değerlendirildiğinde, masaüstü URL’lerinin % 99’u ve mobil URL’lerin %89’u 100 milisaniye kriterini karşılıyor. Bu durum ulaşılan tüm sayfalarla anında etkileşim kurabilecekleri anlamına geldiğinden arama yapanlar için iyi bir işarettir.

Sitelerin diğer iki web verileri ile ilgili bilgileri aşağıda görebilirsiniz.

  • LCP: Mobilin %43’ü ve masaüstü URL’lerinin %44’ü değerlendirmeyi geçiyor
  • CLS: Mobil cihazların %46’sı ve masaüstü URL’lerinin %47’si değerlendirmeyi geçiyor

Arama yapanlar için indikleri sayfaların çoğunun yüklenmesinin 2,5 saniyeden fazla sürdüğü ve beklenmedik düzen değişikliklerinin olduğu anlamına gelir.

İçerik ekranda yukarı ve aşağı hareket ederken bir sayfanın yüklenmesini beklemek zorunda kalırsınız, bu hareketler harika bir kullanıcı deneyimi değildir. İlk etapta Önemli Web Verileri’nin var olmasının nedeni, web’de sürekli olarak yüksek kaliteli bir kullanıcı deneyimi sağlamaktır. Dolayısıyla, Screaming Frog’un raporundaki verilere göre, site sahiplerinin odaklanması gereken başlıca alanlar LCP ve CLS’dir.

Core Web Vitals henüz sıralama faktörlerinden değil ancak yakında olacaklar.

Yeni Google sıralama kriteri: Önemli Web Verileri

Screaming Frog, Core Web Vitals ile arama sıralamaları arasındaki ilişkiyi şu anki haliyle inceledi.

İşte araştırmanın bulduğu şey.

Önemli Web Verileri ve arama sıralamaları

Screaming Frog, 1. sıradaki URL’lerin, 9. sıradaki URL’lere göre Önemli Web Verileri değerlendirmesini geçme olasılığının %10 daha fazla olduğunu buldu.

  1. sıradaki URL’lerin mobil cihazlarda %19 ve masaüstünde %20 geçiş oranı vardır.
  2. sıradan 5. sıraya, her pozisyon için geçiş oranında yaklaşık %2 düşüş var.

Sıralamalar 5-9 arasındaki URL’lerin geçiş oranı, mobil cihazlarda %10 ve masaüstünde %11 gibi çok daha düşüktür.

Görsel Screaming Forg raporundan alınmıştır

Burayı incelediğimizde Önemli Web Verileri’nin henüz resmi sıralama faktörleri olmamalarına rağmen sıralamaları etkilediği anlamına mı geliyor?

Screaming Frog bunun olası olmadığını ancak tamamen yanlış olmadığını söylüyor:

“CWV (Önemli Web Verileri) değerlendirmesinin büyük bir kısmı, zaten bir sıralama faktörü olduğunu bildiğimiz yükleme hızına odaklanıyor. Bu nedenle, mantık olarak daha hızlı sitelerin biraz daha üst sıralarda yer alabileceğini ve sırayla değerlendirmeye geçebileceğini ileri sürer.

Ancak Google sürekli olarak hızın küçük bir faktör olduğunu söylüyor. Bunun yerine, ilk 1-4 konumdaki sitelerin genel olarak daha iyi optimize edildiğinden şüpheleniyorum. Hedefli, zengin ve kullanıcı dostu içerikle. Tüm bu bilgileri daha verimli bir şekilde yüklerken. “

Önemli Web Verileri, 2021’e kadar sıralama faktörleri olmayacak, bu nedenle CWV’lerin sıralamalar için optimize edilmesiyle ilgili olarak bu çalışmadan çıkarılacak çok şey yok.

Site sahiplerinin bundan çıkarabilecekleri şudur: Önemli Web Verileri değerlendirmesini henüz geçemediyseniz, yalnız değilsiniz. Bu bakımdan web’in büyük çoğunluğuyla aynı dilim içindesiniz.

Şüphesiz, SEO uzmanlarının şu anda CWV değerlendirmesini, yaklaşan sıralama faktörü güncellemesinden önce geçmeleri bir ayrıcalık olacaktır. Google, SEO uzmanlarına ve site sahiplerine güncellemeye hazırlanmak için bolca zaman veriyor ve bu iyi bir hareket gibi görünüyor.

Algoritma güncellemesi kullanıma sunulduğunda siteniz Önemli Web Verileri kriterlerini karşılamıyorsa bu, hiç sıralanmayacağı anlamına gelmez.

Arama karmaşıktır ve Önemli Web Verileri, Google’ın sayfaları sıralarken baktığı birçok faktörden sadece üçüdür. Sonuçta, içerik alaka düzeyi çok önemlidir. Daha alakalı bir sayfa genellikle daha az alakalı içeriğe sahip daha hızlı bir sayfadan önce sıralamada yer alacaktır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...