Ana SayfaSEOGoogle Arama'ya sanal kartvizit: Google People Card

Google Arama’ya sanal kartvizit: Google People Card

-

Google’ın yeni “kişi kartları”, bireylerin web sitelerine, sosyal profillerine ve diğer ilgili sayfalara tek bir yerden bağlanmasına olanak tanır. Google kişi kartı (Google People Card) kişilerin Google Arama’da kendi kartlarını düzenlemesine olanak tanır.

Google, bir kişinin adı arandığında görünen arama sonuçlarında sanal kartvizitleri test ediyor. Şimdi Hindistan’da kullanıma sunulan Google’ın yeni “kişi kartları (Google People Card)”, kişilerin arama sonuçlarında kendilerini daha önce hiç olmadığı kadar vurgulamasına olanak tanıyor.

Google Bilgi Grafiği(Knowledge Graph) nasıl çalışır?

Google People Card nedir? Google kişi kartı nedir?

Arama sonuçlarında bir birey olarak varlık kazanmak, özellikle ünlü olmayan veya diğer birçok kişiyle aynı adı paylaşan kişiler için zorlu olabilir.

Arama yapanların güçlü bir online varlıkları olmayan kişiler hakkında bilgi bulmak zor olabilir. Google, bu zorlukları Google kişi kartı aşmayı amaçlamaktadır:

“Bugün, bu zorlukları kişi kartları (Google People Card) adı verilen yeni bir özellikle çözüyoruz. Mevcut web sitenizi veya insanların ziyaret etmesini istediğiniz sosyal profilleri ve kendinizle ilgili başkalarının bilmesini istediğiniz diğer bilgileri vurgulayabileceğiniz sanal bir kartvizit gibidir.”

Google kişi kartları, iş insanları, sanatçılar, influencerlar, girişimciler, insan kaynakları uzmanları, serbest çalışanlar veya online varlığını büyütmek isteyen herkes için tasarlanmıştır.

Google kişi kartı, bir web sitesi bağlantısı, sosyal profillere bağlantılar ve insanların hakkınızda bilmesini istediğiniz diğer bilgileri içerebilir.

Birinin adını aradığınızda ve bir kişi kartına sahip olduğunda, adı, mesleği ve konumu ile bir modül göreceksiniz. Aynı adı paylaşan kişiler için birden çok modül görünecektir. Araştırmacılar, sağlanan bilgileri farklı bireyler arasında ayrım yapmak için kullanabilir.

11 Ağustos 2020 Google algoritma güncellemesi

Google People Card nasıl oluşturulur?

Google People Card oluşturmak isteyenler adlarını arayarak veya “add me to search” sorgusunu girerek yapabilirler. Bunu yapmadan önce, eklemek istediğiniz bilgileri içeren Google hesabında ve mobil cihazınızda oturum açtığınızdan emin olun.

“Add me to search” yazdıktan sonra, beliren komut istemine tıklayın.

Oradan, kişi kartınıza aşağıdaki ayrıntıları ekleyebileceksiniz:

  • Google hesabınızdan profil fotoğrafı
  • Kendinizin bir açıklaması
  • Bir web sitesi bağlantısı
  • Sosyal profillere bağlantılar
  • Telefon numarası
  • E-mail adresi


Kişi kartınıza yukarıdaki bilgilerin ne kadarını dahil etmek istediğinize karar verebilirsiniz. Aşağıda uygulanışın ilk adımlarını görebilirsiniz, açılan ekranda gelen bilgileri girip kaydederek kartınızı oluşturabilirsiniz.

https://twitter.com/Aussermayr/status/1293470922494693377

“Ne kadar çok bilgi verirseniz, insanların sizi bulması o kadar kolay olur.” Kişilerin telefon numaralarını göstermeleri gerekmez, ancak Google kimlik doğrulama amacıyla bu numarayı zorunlu kılıyor ve telefonunuzdan yaptığınız işlemde telefon numaranızı onaylamanızı istiyor.

Google, sıkı kalite kontrol önlemleri uygulayarak kişi kartlarının güvenilir bilgiler içermesini sağlamayı amaçlamaktadır.

“Arama ile amacımız, kişilerin her zaman yararlı ve güvenilir bilgiler bulabilmesini sağlamaktır, bu nedenle kişi kartlarındaki bilgilerin kalitesini korumak için çeşitli korumalarımız ve kontrollerimiz mevcuttur.”

Bu önlemler, örneğin başkalarının sizin adınıza bir kişi kartı oluşturmasını ve bunu spam ile doldurmasını önleyecektir. Google kişi kartı, Hindistan’da cep telefonlarında arama yapan kişiler için bugünden itibaren İngilizce olarak kullanıma sunuluyor.

Hindistan’da değil misiniz?

Hindistan dışında ikamet eden kişiler, bir VPN kullanarak kendi kişi kartlarını oluşturmayı başardılar.

Aleyda Solis, kişi kartının arama sonuçlarına başarıyla eklendiğini Twitter’da paylaştı:

https://twitter.com/aleyda/status/1293232024308690944

Solis, bunu bir VPN aracılığıyla Google’ın mobil sürümünü ziyaret ederek yapabildiğini de belirtti.

https://twitter.com/aleyda/status/1293233525022511105

Solis’in tweet’ine verilen yanıtlar, birçok kişinin ayarları yapmakta güçlük çektiğini gösteriyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

5 Adımda Facebook Analytics Kullanım Rehberi

Facebook Reklamları İşe Yarıyor mu?

0
Dijital pazarlama dünyasında Facebook, en popüler sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Facebook işletmelerin hedef kitleleriyle etkileşime geçmeleri için güçlü bir araç olarak...