Ana SayfaPazarlamaPazarlama stratejilerinizi nasıl etkili bir şekilde planlarsınız?

Pazarlama stratejilerinizi nasıl etkili bir şekilde planlarsınız?

-

Pazarlama, işinizin en önemli yönlerinden biridir. Etkili yapıldığında marka bilinirliği oluşturur ve satışları artırır. Diğer avantajlar şunlardır:

1- Müşteri bilgilendirmek ve eğitmek

Pazarlama, mevcut ve potansiyel müşterilere markanızın neyle ilgili olduğunu gösterir. Pazarlama çabalarınız, hedef kitlenizi sattığınız ürün veya hizmetler, bu ürün veya hizmetlerin yaşamlarındaki belirli bir sorunu nasıl çözebilecekleri ve şirketinizin sahip olduğu değerler hakkında bilgilendirmek için yaratıcı yollar bulmalıdır.

Rank Math SEO Kurulumu ve Ayarları

2- Markanızın varlığını sürdürmek

Pazarlama, şirketlerin tüketicileriyle uzun süreli bir ilişki sürdürmesini sağlar. Kitlenizle sürekli olarak etkileşim kurmanız ve akılda kalmanız için günlük olarak bir şekilde veya biçimde uygulanmalıdır.

Özellikle sosyal medya platformları, müşterilerinizle bağlantıda kalmanızı her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Müşterilerle düzenli olarak etkileşim kurmak işletmenize nelerin işe yaradığı ve hangi alanların iyileştirilmesi gerekebileceği konusunda sizi bilgilendirir.

3- Satışları artırır

Pazarlamanın amacı satışları artırmaktır. Doğru müşterileri hedefleme ve onlara yankı uyandıran ve markanızla duygusal bir bağ kuran mesajlarla onlara ulaşma sanatıdır.

4- Erişimi genişletmek için farkındalık yaratır

Günümüzün modern iş ortamında, sosyal medya platformları ve e-posta pazarlaması, tüketicilere doğrudan ve anında erişim sağlayan etkili kanallardır. Sosyal medya, özellikle, büyük bir pazarlama bütçesine sahip olmayan daha küçük işletmeler için oyun alanını gerçekten düzleştirir. Hedef kitlenizde yankı uyandıran içerik oluşturabileceğiniz sürece, onlara ulaşmak için gerekli araçlara sahipsiniz.

Pazarlama planı neden önemlidir?

Bir pazarlama planı, yıl boyunca ürünlerinizi ve hizmetlerinizi nasıl tanıtacağınız konusunda yol haritası görevi görür. Çeyrekten çeyreğe, hatta aydan aya yürütmeyi planladığınız tüm çeşitli kampanyalarınızın ve stratejilerinizin bir derlemesidir.

Pazarlama planı nasıl oluşturulur?

Hedef kitlenize daha etkili ve verimli bir şekilde ulaşmanızı sağlayacak bir pazarlama stratejisi oluşturmak için şunları yapmalısınız:

1- Pazar araştırması yapın

Etkili bir plan oluşturmak için öncelikle pazarınızı araştırmanız gerekmektedir. Bu size şu konularda yardımcı olur:

 • Hedef pazarınızın ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetleri belirleyin.
 • Hedef pazarınızın en çok zaman geçirdiği platformları belirleyin, böylece onlara en iyi şekilde ulaşabilirsiniz.
 • Markanızı sektörünüzde otorite ve güvenilir bir kaynak olarak konumlandırın.
 • Hedef pazarınızın rakipleriniz hakkında ne düşündüğünü belirleyin, böylece kendinizi farklı kılmak için stratejik adımlar atabilirsiniz.
 • Onlardan bir şeyler öğrenmek için rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirleyin.
 • Belirli pazarlama faaliyetleri için SMART (spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zaman odaklı) hedefler belirleyin.

2- Tüketici profilleri oluşturun

Ulaşmaya çalıştığınız çeşitli tüketici türlerini daha iyi anlamak için etkili bir strateji, onlar için “kişiler” yaratmaktır. Bu, onların yaşını, mesleğini, satın alma davranışını, ilgi alanlarını, hobilerini, sevdiklerini, hoşlanmadıklarını, çevrimiçi davranışlarını vb. dikkate alır.

3- Bir SWOT analizi yapın

Pazarlama stratejilerinizin iş hedeflerinizle uyumlu olmasını sağlamak için işletmenizin bir SWOT analizi yapın. SWOT, Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehditler anlamına gelir.

SWOT analizinizi geliştirmek size şu konularda yardımcı olacaktır:

 • Pazarlama çabalarıyla büyütmek istediğiniz işletmenizin güçlü yönlerini belirleyin.
 • İşletmenizin iyileştirmek istediğiniz zayıf yönlerini belirleyin.
 • Pazarlama çabalarınızla rekabet avantajı elde etmeniz için hangi fırsatların bulunduğunu belirleyin.
 • Kendinizi rakiplerinizden ayırmak için rekabetinizin pazarda nerede olduğunu belirleyin.

Örneğin, siz ve rakibiniz aynı ürünü satıyorsunuz. Hedef tüketicinizin sürdürülebilirliğe değer verdiğini biliyorsunuz. Rekabet avantajı elde etmek için ürünü sürdürülebilir ambalajla yeniden piyasaya sürmeniz için bir fırsat var. Ardından, söz konusu ürünü yeniden başlatmak için yaratıcı bir pazarlama stratejisi tasarlayabilirsiniz.

4- Rakiplerinizi inceleyin

Rakipleriniz, aynı sektördeki sizinle aynı pazarı hedefleyen işletmelerdir. Bunları iki gruba ayırabilirsiniz:

 • Doğrudan Rakipler – bunlar sizinle aynı ürün ve hizmetleri satan işletmelerdir.
 • Dolaylı Rakipler – bunlar, sizinkinden farklı olan ancak sizin sunduğunuz ürün ve hizmetlerle aynı ihtiyaçları karşılayabilecek ürün ve hizmetler satan işletmelerdir.

Rakiplerinizi grupladıktan sonra profillerini oluşturabilirsiniz. Sattıkları ürünleri, sunduğunuz ürüne benzer veya farklıysa, müşterileriyle nasıl etkileşim kurduklarını ve daha fazlasını belirleyin. 

Melisa Karadaş
Melisa Karadaş
İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyorum ve sosyal medya yönetimi alanında çalışmalarımı sürdürüyorum. Bir bilgisayar akademi kursunda sosyal medya ve pazarlama uzmanlığı eğitimi aldım. Bu alanı sevdim ve ilerlemek istediğime karar verince İstanbul Kültür Üniversitesin ’de yeni açılan Dijital Medya ve Pazarlama bölümünü yazdım. Son sınıf öğrencisiyim. Hem okuyorum hem de İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Medya alanında çalışmalar yapıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...