Ana SayfaSEOSEO Visibility Nedir?

SEO Visibility Nedir?

-

Sitenizin arama motorlarındaki görünümüne SEO Visibility denir. SEO çalışmalarında önem gösterilen belkide SEO çalışmasının en önemli basamağı olan SEO Visibility çalışma yapılırken devamlı kontrol altında tutulması gerekir. Sitenizin sadece Arama Motorlarında görünüşünü değil aynı zamanda sosyal medya üzerinde sitenizin nasıl temsil edildiği ve sosyal paylaşım sonucu oluşan bir sosyal popülaritesini de bize kriter olarak sunuyor.

SEO Visibility Önemi Nedir?

SEO çalışması yapılan sitenin elbette bir rakibi vardır ve rakiplerinizi kendi siteniz kadar iyi analiz etmeniz gerekiyor ki yaptığınız çalışmalarda önemli bir başarı elde edebilesiniz. Çalışma yapılan sitenin SEO Visibility değeri yükseltilmeli gerekiyorsa her yazıda sosyal visibility ile birlikte yazıya göre çalışılma yapılmalıdır.

Sosyal Visibility Nedir?

SEO sadece siteniz ve arama motoru arasındaki bir ilişki değildir bu ilişkiye üçüncü şahıs olarak diğer sitelerde katılır, katılan bu sitelerin arasında sosyal paylaşım siteleri dediğimiz insanların etkileşim halinde olduğu sitelerde mevcut. Arama motorları bu siteleri incelerken sosyal paylaşımları ve etkileşimini de inceler. Sosyal Visibility raporuna açık ara farkl ile giren Facebook diğer sosyal paylaşım sitelerine göre daha değerli Sosyal Visibility değeri sunuyor. Önceki yıllarda Twitter ikinci sırada bulunurken kısa süre önce Instagram etki olarak Twitter’ı geçmiş durumda.

Tüm verileri topladıktan sonra bir puan ortaya çıkartılıyor peki bu puanlar neye göre belirleniyor? Yapılan her sosyal paylaşımın bir değeri vardır ve bu puan eğer paylaşımın içerisinde link var ise sitenizin puanını etkiliyor. Yani bu emek oluyor ki sosyal paylaşımlar backlink gibidir her yerden alabilirsin ama sitenizin alanında ise size yararı daha fazla olacaktır.

Detaylı SEO Visibility Ve Mobil Visibility

Arama hacmine göre kelimelerin bir SEO Visibility değeri olur. Değer arama motorlarının çalıştığı sürece değişkenlik gösterir. Sitenizin ana kelimesi “Oyun İndir” dersek bu kelimenin hacmi oldukça yüksektir ve siteniz seo ve sosyal görünürlük açısından zayıf durumda ise bu tür arama hacmi yüksek olan kelimelerde görünmeniz imkansızdır. Yükselmek istediğiniz kelime için çalışma yaparken sizinle aynı kelimeyi kullanan siteleri iyi inceleyin mümkün ise bu sitelerden backlink almaya çalışın çünkü SEO Visibility değeri yüksek olan sitelerin sitenize geri dönüşü çok değerli olacaktır.

Mobil Visibility

Masaüstü Görünürlüğünün yanı sıra önemli bir değer olan Mobil görünürlük ise bize arama motorları hakkında az da olsa bilgi veriyor. Aynı aramada iki farklı platformda farklı sonuçlar çıkaran arama motorları backlink değerlerini masaüstü ve mobil olarak ikiye ayırdığı ortada. Buna çözüm olarak araçların yardımı ile mobil olarak Visibility değeri sizden daha iyi olan siteleri devamlı takip etmeniz gerekiyor.

 

SEO Ve Sosyal Visibility Raporu Nasıl Alınır?

“Serach Metrics” üzerinden “Suite” özelliği üzerinden sitenizin ve rakiplerinizin güncel Görünürlük raporuna erişebilirsiniz. Beta olarak sunulan Mobil görünürlük raporu ise size mobil siteniz için ışık tutuyor.

 

 

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Hiper yerel sosyal medya pazarlaması nedir?

Hiper Yerel Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

0
Yerel çevrenizde büyük bir etki yaratmak ve şirketinizi ya da projenizi daha iyi bir boyuta taşımak istiyorsanız hiper yerel sosyal medya pazarlaması, şirketinizin başarısının...