Ana SayfaPazarlamaYouTube Üzerinden Para Kazanmak Zorlaşıyor

YouTube Üzerinden Para Kazanmak Zorlaşıyor

-

Google’dan sonra en çok kullanılan arama motoru olarak adlandırılan, dünyanın en büyük video platformu YouTube üzerinden para kazanmak zorlaşıyor.Video içerik üreticilerinin YouTube üzerinden para kazanması artık daha fazla kritere bağlı.

Popüler Videolara Manuel Kontrol

Yapılan açıklamaya göre, diğer videolara göre daha fazla reklam ücreti verilen en popüler videoların artık çalışanlar tarafından manuel olarak kontrol edileceği bilgisi verildi.Bu düzenlemenin geçtiğimiz günlerde ünlü Vlogger (Video Blogger) Logan Paul’un Japonya’daki Aokigahara (İntihar Ormanı) gezisi sırasında, kendini ağaca asarak intihar etmiş bir kişiyi gösteren videoyu 15 Milyon takipçisi bulunan YouTube kanalına yüklemesi ve Logan Paul’un “Google Önerilen Reklam” ağıdan çıkarılmasıyla sonuçlanan olaydan sonra kararlaştırıldığı düşünülüyor. Logan Paul 2016 yılında YouTube üzerinden yaklaşık 12.5 Milyon Dolar gelir elde etmişti.

YouTube Üzerinden Para Kazanmak Zorlaşıyor: Reklamdırma İçin Yeni Kriterler

YouTube’un belirlediği yeni kriterlere göre video içerik üreticileri, YouTube’a yükledikleri videolar üzerinden gelir elde edebilmek için 2 yeni kurala uymalı.Video içerik üreticisinin kanalının en az 1000 abonesi bulunmalı ve kanalda bulunan videolar son 12 ay içerisinden 4 bin saatten fazla izlenmiş olmalı.

YouTube’un getirdiği yeni kriterler, spam içerik üreten veya kaliteli içerik üretemeyen kanalların reklam ekosistemine girmesini oldukça zorlaştıracak gibi görünüyor.

Google Preferred İçin 10 Binden Fazla YouTube Çalışanı

YouTube yaptığı kriter değişikliğinin bir diğer ayağı olarak Google Preferred servisinin işleyişinde değişikliğe gidiyor.Reklam verenlerden ek ücret talep edilerek reklamlarının 18-34 yaş arasındaki izleyicilerin en çok ilgi gösterdiği videolara reklam verme imkanı sunan Google Preferred servisi otomatik olarak işlem gerçekleştiriyordu.Ancak YouTube artık bu video içeriklerin gerçek kişiler tarafından manuel olarak kontrol edileceğini açıkladı.Bu kategoriye dahil olan tüm içeriklerin Nisan ayının başına kadar kontrol edilmiş olması planlanıyor.Söz konusu YouTube olunca, kontrol edilmesi gereken video içerik sayısı oldukça fazla olduğundan,bu görev için görevi sadece videoları gözden geçirmek olan 10 binden fazla YouTube çalışanı görevlendirildi. Uzmanlara göre bu sistem daha önceden hayata geçirilmiş olsaydı,Logan Paul’un kanalına yüklediği ormanda intihar etmiş insan videosunun yayından kaldırılması 24 saatten fazla sürmeyecek belkide bu durum hiç yaşanmayacaktı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

0
İş dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan dijital pazarlamada, internetin de yaygın kullanımıyla beraber markaların online varlıklarını sürdürmeleri önemli hale geldi. İşletmelerin web site tasarımları...