Ana SayfaSEOGoogle Yayıncılara İçerikleri Google Asistan'a Optimize Etmelerini Öneriyor

Google Yayıncılara İçerikleri Google Asistan’a Optimize Etmelerini Öneriyor

-

Google, yayıncılara içeriklerini Google Asistan tarafından daha keşfedilebilir hale getirme yönergelerini içeren bildirimler göndermeye başladı. Şu anda ilgili bildirimler Search Console aracılığıyla gönderilmeye başlandı. Yakında bu önerilerine-postayla da gönderilebileceğini söylemek de mümkün.

Google şu anda AMP’ye veya yapılandırılmış veri biçimlendirmesine yatırım yapan ABD’deki podcast ve haber yayıncılarına bildirim göndermeye başladı henüz diğer ülkeler için bu uygulamanın ne zaman olacağı ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı. Google, bu içerik türleri için özel olarak Google Assistant “Actions” geliştirdi; böylece kullanıcılar yayıncılardan içeriklerini Google Assistant uyumlu hale getirmelerini isteyebilecekler.

Bu içerik türlerini daha fazla ulaşılabilir hale getirmek için Google, belirli bir siteden içerik bulma ile ilişkili çeşitli işlemlerle otomatik olarak oluşturulmuş dizin sayfalarına sahiptir. Sitenizden alakalı içerikleri bulmak için Google Asistan’da kullanılabilen komutlardır.

Google İçerikleri Google Asistan’a Optimize Etmelerini Öneriyor

Yapılandırılmış veri ve/veya AMP biçimlendirmesiyle içerikler zaten Google Asistan için optimize edilmiş hale getiriliyor. Teknik olarak, site sahiplerinin ya da site yöneticilerinin yapması gereken hiçbir şey yok, ancak dizininizi özelleştirmek isterseniz bir adım daha atmanız gerekiyor.

Google’ın Search Console bildirimleri, site sahiplerinin ya da site yöneticilerinin işlem dizini sayfasını talep etmesini gerekirtiyor. Dizin sayfasını talep etmek site sahiplerinin içeriklerini düzenlemesine olanak tanıyacak veya içeriklerinin Google Asistan tarafından bulunmasını istemedikleri durumlarda yayının yayını kaldırmalarına olanak sağlayacaktır.

Bir dizin sayfasını talep edildikten sonra bir yayıncı adını, açıklamasını ve logosunu Google Asistan tarafından nasıl görülmesini istediğine göre düzenleme imkanına sahip oluyor. Bir dizin sayfası talep edilmediği durumlarda ilgili aramalarda gelmeye başlarsa, otomatik olarak bir sürüm oluşturacak ve sayfa yine de Google Asistan’da kullanılacaktır.

Yayıncılara gönderilen bildirimlere birkaç örnek:

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/google-publishers-optimize-content-google-assistant/231111/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...