Ana SayfaSEOYouTube SEO Önerileri - Youtube Seo Nedir Nasıl Yapılır?

YouTube SEO Önerileri – Youtube Seo Nedir Nasıl Yapılır?

-

Web sitelerimizin ve makalelerimizin arama sonuçlarında ilk sıralara çıkabilmesi için SEO yöntemi kullanıyoruz. Bu dijital dünyada artık video içeriklerin televizyonun yerini aldığını hepimiz biliyoruz ve videoların büyük çoğunluğu YouTube üzerinden servis edilmektedir. Herkesin kendi formatına göre bir kanalı vardır. Teknoloji, Eğlence, Bilim, Eğitim, Spor ve Vlog gibi çeşitli formatlarda hepimiz videolar yayınlıyoruz. Yayınlanan videolarımızın takipçilerimizin dışında ki bir kitleye ulaşmasını istiyoruz. Tam da burada YouTube SEO devreye giriyor.

YouTube SEO Nedir?

YouTube videoların daha çok kişiye ulaşmasını sağlayan arama motoru optimizasyonlarının tümüde YouTube SEO denir. YouTube Seo sayesinde videolu içeriklerimizin doğru kişilere doğru şekilde ulaşmasını sağlar. Arama sonucu veya benzer videolar arasında en üst ve doğru yerde yer alarak kaliteli izleyiciye ulaşmamızı sağlar.

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

1- Kaliteli İçerik

İçeriğinizin kaliteli olması gerekiyor. Gelen izleyiciyi ekrana kilitleyip videonuzu ona izletmeniz gerekiyor. Videonuzu izletmeniz ile beraber hem reklam göstermiş olacaksınız hem de izlenme süresi yükselmiş olacaktır. Bununla beraber YouTube videonuzun cidden izlendiğini görecektir. İzlenme ile beraber izlenme süresi de artacak ve ciddi oranda size katkısı olacaktır.

2- Video Montaj ve Kurgu

Hazırlanan videonun rahatsız edici olmaması gerekiyor. İçeriğiniz her ne kadar kaliteli olursa olsun görüntü veya ses kötüyse izleyici bundan rahatsız olup videoyu kapatacaktır. İzleyici size dislike (beğenmedim) verebilir. Video kurgunuz ve montajınızın izleyiciyi sıkmayacak şekilde yapılması gerekiyor. Video içerisindeki eğlenceli anları videonun başına koyarak insanlara merak uyandırıp onu tüm videoyu izlemeye ikna edebilirsiniz.

3- Başlık

Videonuzun başlığı ilgi çekici olması gerekiyor. Eğer başlıkta kullanıcının ilgisini çekemezseniz videonuz izlenmeyecektir. Örnek olarak: 1- Veri Merkezinde CS:GO Oynamak 1- Dünyanın En Hızlı İnternetiyle CS:GO Oynamak!!! (BİLGİSAYAR DONDU)
Burada kullanıcı merak edip içeriğinizi tıklayıp izleyebilir. Şunu asla unutmayın sizi izleyecek olan izleyici 10 yaşında da olabilir 50 yaşında da olabilir. Global düşünmek gerekiyor.

4- Video Açıklaması

Video açıklaması bu işin en önemli rolünü oynamaktadır. Başlıktaki anahtar kelimeleri daima video açıklamasında geçirmemiz ve durumu anlatmamız gerekiyor. Özgün yazı yazmanız ile beraber Google aramalarda videonuza daima öncelik sağlayacaktır. Hemen örnek gösterecek olursak:

YouTube SEO Önerileri - Youtube Seo Nedir Nasıl Yapılır?

Gördüğünüz gibi birçok Web Site ve video arasında Google benim hazırlamış olduğum YouTube videomu ve YouTube SEO kriterlerine uyduğum içeriği daima öne çıkarıyor.

5- Etiketler

Video etiketleri YouTube SEO’nun şah damarıdır. İnsanlar senin videonu nasıl aratırlar ve seni nasıl bulabilirler. Buna göre düşünerek anahtar kelimeler yazmalısınız. Yazacağınız anahtar kelimelerin rekabetini ölçmen gerekiyor. Ne kadar az rekabet varsa o kadar yükseğe çıkarsın. Eğer rekabet çoksa içeriğinizin izlenme/Beğeni/Yorum gibi aktiflikleri ile beraber videon yukarıya çıkar. Vidiq eklentisi ile rekabet ölçümü yapabilirsiniz yada Google adwords üzerinden anahtar kelime rekabetlerine bakıp videonuzda kullanabilirsiniz. Eğer anahtar kelimelerinizde Spam yaparsanız içeriğiniz arama motorları ve YouTube aramalarında gözükmeyecektir. Anahtar kelime analizlerinin nasıl yapılıp kullanılacağı hakkında bir sonraki yazımı bekleyin.

6- Video Kapak Resmi

Video başlığı kadar kapak resmi çok önemlidir. Kapak resminde yüz ifadesinin olması ona tıklanma olasılığını arttırmaktadır ve büyük yazılar ve yüz ifadeleri ile birlikte bir kapak resmi hazırlarsanız insanlar izleyecektir. Rastgele bir fotoğraf koyarsanız yüz ifadeli fotoğrafa göre tıklanma olasılığı az olacaktır. Örneğin..

YouTube SEO Önerileri - Youtube Seo Nedir Nasıl Yapılır?
Yukarıda gördüğünüz video tıklanacaktır fakat aşağıdaki video tıklanamayacaktır.

YouTube SEO Önerileri - Youtube Seo Nedir Nasıl Yapılır?

7- Altyazı ve Kategoriler

Videonuzu doğru kategoride yayınlarsanız doğru yerde önerilecektir. Örneğin müzik kategorisinde yayınladığınızda bir müzik dinleyen kişinin sizin videonuza tıklama olasılığı çok az fakat aynı veya benzer konuyu araştıran kişinin önerilen videolar kısmında senin videonu gördüğünde ona tıklama olasılığı çok yüksektir. Kategori ile birlikte doğru etiket kullanımı bu durumu ciddi oranda etkilemektedir. YouTube, altyazısı olan videolara daha çok önem veriyor ve videoyu global olarak önerilen videolar arasında listeleyebiliyor. Bu yüzden altyazı eklemeniz hem izleyici kaybetmenize engel olmuş olacak hem de daima izleyenleri ekrana kilitlemenize yardımcı olacaktır. İzleyici Videoyu sessiz izleyebilecek veya kullandığınız dili bilmeyen birisi alt yazı sayesinde videonuzu izleyebilecek.

8- İzlenme, Beğeni ve Yorumlar

YouTube SEO sayesinde izlenmeniz artacaktır fakat içeriğinizin izlenmesi, beğenisi ve yorumları daima içeriğin güncel olduğuna işarettir ve daima üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır.

Örneğin 2 yıl önce yayınladığım video hala hızla izleniyor ve yorum yapılıyor. insanların yorum yapması ve videoyu beğenmesi videoyu güncel tutmasını sağlıyor ve sürekli önerilen videolar ve aramalarda en başta yer alıyor.

YouTube SEO Önerileri - Youtube Seo Nedir Nasıl Yapılır?

Video bilgilerine bakacak olursak yoğun ilginin olması Google aramalarında da videonun üst sırada olmasını sağlamaktadır.

YouTube SEO Önerileri - Youtube Seo Nedir Nasıl Yapılır?

9- Sosyal Medya

Videonuzun izlenebilmesi için ve YouTube SEO’ya az da olsa katkıda bulunabilmesi için Sosyal Medya’dan destek almanız gerekiyor. Videolarınızı Kişisel Profillerinizde, sayfalarınızda ve topluluk gruplarında paylaşmanız halinde içeriğiniz izlenmiş ve YouTube algoritmalarına göre önerilenlerde üst sıralarda olmasına olanak sağlayacaktır. Paylaşımlar ile birlikte sosyal medya üzerinde reklam vererek organik izleyiciye ulaşabilirsiniz.

Youtube Kanalıma Abone Olursanız Sevinirim : https://youtube.com/helpmert

YouTube Videolarım : https://youtube.com/helpmert/videos

Web Sitem : https://helpmert.com

Facebook Sayfam : https://facebook.com/helpmerthttps://facebook.com/mertkuskapann

Instagram Hesabım : https://instagram.com/helpmerthttps://instagram.com/mertkuskapan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...