Ana SayfaSEOMobil Etkileşim İçin Yüksek Kaliteli AMP Sayfaları Oluşturma

Mobil Etkileşim İçin Yüksek Kaliteli AMP Sayfaları Oluşturma

-

2015’te hayata geçirilen ve 2016 ortalarında genel kullanıma açılan AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar/Accelerated Mobile Pages) projesi hem kullanıcıların AMP uyumlu içeriğe yönelmesi hem de Google’ın açıklamalarıyla Google güncellemeleri sonrası mobil uyumluluk ve AMP sayfalarını öne çıkartması sebebiyle çok ciddi bir büyüme içerisinde ve 25 milyondan fazla alan adı şu an aktif olarak AMP kullanıyor. Bu kadar fazla alan adı AMP kullanırken daha fazla mobil etkileşim için Yüksek Kaliteli AMP Sayfaları Oluşturma önemli bir detay halini alıyor.

Tavsiye Edilen Yazı: AMP Nedir?

Google kullanıcı deneyimi odaklı yeni algoritması üzerinde çalışmalar yaparken aynı zamanda web sitesi sahiplerinin AMP deneyimlerini de geliştirmek amacıyla bir takım geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Yeni geliştirme haberini resmi blogundan yapan Google 1 Şubat 2018 itibarı ile  AMP politikalarında yeni bir düzenleme yapılacağını ve AMP sayfa içeriği ile orijinal sayfa içeriğinin aynı olmasının zorunlu olacağını paylaştı.

2 sene gibi bir sürede 25 milyondan fazla alan adında kullanılmaya başlayan AMP sayfalarındaki hızlı artış aynı zamanda kullanıcılara sunulan içeriklerde de orijinal sitedeki kaliteli içerikle doğru kullanıcı deneyimini buluşturmayı zorunlu hale getiriyor gibi görünüyor.

Yapılan bu politika güncellemesinin sebebi web site sahiplerinin ve yöneticilerinin orijinal sayfa ve AMP uyumlu sayfa 2 farklı içerik sayfası hazırlayarak yayınlamaları. Bu durumda kısıtlı içerik sağladıkları AMP sayfalarından orijinal sayfaya yönlendirmeler yapılıyor ve içeriğin tamamına ulaşılabilir hale geliniyor. Bunu genellikle daha fazla reklam gösterebilmek ve AMP sayfalarından kaynaklanan reklam gelir düşüşünün azaltılması olarak kurgulanıyor. Aslında olması gereken hem AMP sayfasında hem de orijinal sayfada eş değer içeriği kullanıcılara sunmak olduğu için yapılan bu sayfa geçişlerinin olması istenmiyor.

AMP Sayfası İle Orijinal Sayfa Farklı Olursa Ne Olacak?

Bazı durumlarda AMP sayfaları sadece tanıtım sayfaları gibi de konumlandırılmakta ve aslında istenmeyen kötü kullanıcı deneyimine sebep olabilmektedir. AMP aslında web sayfalarının mobil performansına destek olmak içerik tüketiminde tutarlılık sağlamaktır. Google yaptığı açıklama ile orijinal sayfa ile AMP sayfaları arasında yakın denklik sağlanmasını zorunlu hale getirdiğini paylaştı.

AMP olarak açılan sayfalarda orijinal sayfa ile aynı veya yakın denkliği sağlayamadığı durumlarda doğrudan AMP olmayan içerik sayfasına yönlendirilecek. Bu durumda bahsi geçen içerikler AMP’lerin ve en çok okunanlar bölümünün içerisinde yer alamayacaklar. Google Search Console‘dan manuel bir bildirim ile gerekli düzenlemenin yapılması talep edilecek ve en kısa sürede düzeltilmesi istenecek.

AMP sayfası ile orijinal sayfadaki içeriği yakın denklikte  olmayan ve AMP olarak açılan sayfaları orijinal içeriğe yönlendirildiği durumlarda alan adı veya ilgili sayfa arama sıralamasını etkilemeyecektir. Tekrar vurgulamak gerekirse AMP bir sıralama sinyali değildir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...