Ana SayfaPazarlamaFacebook Ticker Kaldırıldı

Facebook Ticker Kaldırıldı

-

Facebook Kullanıcıların arkadaşlarının hareketlerini görmesini sağlayan Ticker özelliğini kaldırdı. Ticker sayesinde arkadaş eklediğiniz veya takip ettiğiniz kişilerin hangi gönderiyi beğendiğini, yorum yaptığını veya paylaştığını çevrim içi listesinin hemen üstünde görebiliyorduk ancak Ticker birden ortadan kaldırıldı.

2011 yılında aşamalı şekilde kullanıma sunulan bu özellik çevrenizdeki kişilerin etkinliklerini anlık olarak görebiliyorduk. Facebook özelliğin kaldırılmasından uzun süre sonra kısa bir geçiştirme açıklaması yaptı. Açıklama çok kısa ve öz yapıldığı için resmi taraflardan çok fazla bilgi alımı yapılamadı.

“Herkese selam,
Bu özellik artık mevcut değil. Lütfen buraya geri bildirim gönderin: http://on.fb.me/1R1bBKH “

Çok fazla kullanıcı tarafından bu özelliğin kaldırılması tepki alırken tüm tepkilere karşı yinede Facebook tarafından hiç bir açıklama yapılmadı. Bu özelliğin zaten olmaması gerektiğini düşünenler ve en baştan bu yana karşı çıkanlarda vardı elbette. Arkadaş olduğunuz kişinin  saniye saniye her hareketini görebildiğimiz Ticker’ın kaldırılması bizce Facebook’un yeni bir sisteme veya tasarıma geçeceğinin işareti olsa gerek.

Facebook Ticker Neden Kaldırıldı?

Bir çok sebebi olabileceği gibi Facebook tarafından hiç açıklayıcı olayan bir duyuru ile özelliğin kapatılması kafalarda soru işareti bıraktı. Daha önce de karşılaştığımız gibi Facebook yeni tasarıma geçeceği zaman daha öncesinden hazırlıklar yapıyor ve yeni tasarımına zemin hazırlıyordu Ticker kaldırma olayı’da yeni tasarım ile alakalı olabileceğini düşünüyoruz.  Ancak bir diğer sorun ise kendisinin bu kadar çok takip edilmemesi gerektiğini söyleyen kullanıcılar olabilir Facebook sürekli olarak vurguladığı Kullanıcı hakları gereği bunu yapmış olabilir.
İşin en garip yönü ise Facebook destek sayfasında başlıyor bir üye tarafından açılan konuda Ticker’ın kaybolduğunu belirtiyor ve buna bir Facebook görevlisi “bu sorunu hala yaşıyor musunuz?” şeklinde cevap veriliyor aynı çalışan kısa süre sonra bu özelliğin kaldırıldığını bildiriyor. Kafaları karıştıran olay ise Bu özellik yanlışlıkla mı kapatıldı.

Facebook yakın zamanda Haber kaynağı ile ilgili bir açıklama yapmıştı bu açıklamada eski haber kaynağına geri dönüleceğini söyleyen şirket görevlileri bu özelliği eski sistemin içine mi dahil edecekler diye soru işaretleri bıraktılar. Belki de en önemli sorunu gözden kaçırıyor olabiliriz bu sorun ise Kullanılmama kullanıcılar tarafından kullanılmayan özelliklerin zamanla kapatıldığını biliyoruz belki de bu özellikte kullanılmadığı için kapatılmıştır.

 

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Hiper yerel sosyal medya pazarlaması nedir?

Hiper Yerel Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

0
Yerel çevrenizde büyük bir etki yaratmak ve şirketinizi ya da projenizi daha iyi bir boyuta taşımak istiyorsanız hiper yerel sosyal medya pazarlaması, şirketinizin başarısının...