Ana SayfaSEOCost Per Action (CPA) nedir?

Cost Per Action (CPA) nedir?

-

Reklam veren kişi ya da şirketlerin tercih ettiği bir fiyatlandırma modellerinden bir tanesi olan cost per action dönüşüm başına ödeme yapılma esasına dayanmaktadır.

Cost Per Action (CPA) ve faturalandırma

Reklam veren kişilerin verdiği reklamlar için fiyatlandırmada farklı bir hesaplama uygulanmaktadır. Bu nedenle kişilerin CPA reklamları için çalışma yapmadan önce ücretlendirme ve sistemin nasıl işlediğine dair detayları bilmesi gerekecektir. CPA için genel olarak hesaplanma şöyledir;

Toplam bütçe / başarılı olay = CPA

İşlem Başına Maliyet ile Tıklama Başına Maliyet Farkı Ne?

Tıklama başına maliyet (TBM), reklamlara yapılan her bir tıklama için maliyeti veya eşdeğer maliyeti ölçer. İşlem başına maliyet ise ölçülmek istenen işleme göre (görünümler, potansiyel satışlar veya satışlar) ücret ödemeyi esas alır. TBM bir web sitesine trafik çekmek için tasarlanmıştır, EBM ise dönüşümle ilgili ve daha çok satış gibi çalışmaları içerir.

İşlem Başına Maliyet Neden Önemlidir?

İşlem başına maliyet, reklam verenlerin, yalnızca seçilen bir işlem tamamlandığında reklam için ücret almak üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle belirli pazarlama hedefleri için reklam maliyetlerini kontrol etmek CPA ile çok daha kolaydır. Reklam modelinde, istenen hedef yakalandığında ücret ödenecektir. Bu nedenle cost per action ile birlikte etkin bir şekilde reklam çalışması yapılabilmektedir. Fakat maliyetler bu tip bir reklam çalışmasında yüksek olacağından dolayı iyi bir planlama gerekecektir.

İşlem Başına Maliyet Nasıl İzlenir?

İşlem başına maliyet kampanyalarının ödenmesi, bir eylemin gerçekleştirilmesi sonrası yapıldığından, takip çok önemlidir. E-ticaret mağazaları için en yaygın kullanılan izleme yöntemlerden birisi Google Analytics’tir. Analytics araçları üzerinden kampanya ile ilgili uygun bir şekilde hazırlanmış bağlantıları kullanarak dönüşümleri izleyebilirsiniz. Örneğin başarılı bir işlem sonrasında kullanıcılara sunacağınız bir sayfayı Analytics ile kolayca takip edebilirsiniz. Bu tip çalışmalarla sadece reklam verdiğiniz alanlardaki araçlar ile değil, Google servisleriyle de CPA reklamlarınızı takip edebilirsiniz.

İşlem Başına Maliyet (CPA) Optimize Çalışmaları

CPA reklamlarında başarıya ulaşmak isteyenlerin kuşkusuz ince ayarlara ihtiyacı olacaktır. Bu konuda bazı öneriler ise şöyledir;

  • TBM’de İnce Ayar: Dönüşüm sayısını artırmak için, TBM kampanyalarınızın doğru kitleyi hedeflediğinden emin olun.
  • Uyumu Yakalayın: Yeni bir ziyaretçi özel sayfaya geldiğinde, ilk izlenimler ve kullanıcı deneyimi kritik öneme sahiptir. Açılış sayfasındaki mesajlar, ziyaretçinin dikkatini çeken reklam metniyle uyumlu olmalıdır. Sitedeki tüm içerik ve tasarım, kullanıcıyı dönüşüm noktasına yönlendirmek için uyum içinde çalışmalıdır. Açılış sayfanızdaki temel öğeleri hassaslaştırmak ve dönüşüm oranını artırmak için A / B testi gibi farklı yöntemleri deneyebilirsiniz.
  • Farklı Hedef Belirleme: Nihai hedef kullanıcının siteden bir şey satın alması olsa bile sitede geçirilen süre veya ziyaret edilen sayfa sayısı gibi ek hedefler belirlenmelidir. Böylece çok daha fazla bilgi alınarak, çalışmalarda kullanılabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?