Ana SayfaPazarlamaDijital gazeteciliği destekleyen Google News Initiative, Covid-19 dönemi Nisan güncellemelerini paylaştı

Dijital gazeteciliği destekleyen Google News Initiative, Covid-19 dönemi Nisan güncellemelerini paylaştı

-

Covid-19 sebebiyle pek çok firma gibi, haber kuruluşları da uzaktan çalışmanın yeni yollarını araştırıyor. Google da, teknolojinin okuyucularına temel bilgiler veren gazetecilerin çabalarını nasıl destekleyebileceği ve artırabileceği üzerine çalışmalarda bulunuyor.

Google Mayıs 2020 algoritma güncellemesi doğrulandı

Dünya çapında bilgi kontrol çabalarını desteklemek

YouTube’daki bilgi denetimi bilgi paneli artık ABD’de. Geçen yıl Hindistan ve Brezilya’da başlatılan bilgi paneli, üçüncü tarafların ilgili sorgulara ilişkin arama sonuçlarındaki gerçek kontrol sonuçlarını vurguluyor, böylece görüntüleyenler haberlerde yapılan hak talepleri hakkında kendi bilinçli kararlarını verebiliyorlar. Buna ek olarak, YouTube, dünyanın dört bir yanındaki gerçek kontrolü ve doğrulama çabalarını desteklemek için Uluslararası Haber Doğruluğu Denetim Ağı’na (International Fact-Checking Network) Google Haberler Girişimi aracılığıyla 1 milyon dolar taahhüt etti.

Fact check_Covid + ibuprofen (1).png

YouTube’daki gerçeklik kontrolü bilgi paneli, arama sonuçlarındaki haberlerin doğruluğunu vurgular. Şirket, IFCN liderliğindeki COVID-19 olgu kontrolü çabalarının görsel bir veritabanını oluşturmaya yardımcı olmak için Polygraph tasarımcıları ile birlikte çalıştı. Bu küresel işbirlikçi proje, 4000’den fazla gerçeklik kontrolünden (ve sayımından) bir veri kümesi toplayarak, pandemi hakkında yanlış bilgi ile birlikte mücadele etmek için gerçek denetçileri bir araya getirdi.

Google Arama Trendleri 13-20 Mayıs 2019

Daha çeşitli bir küresel medya endüstrisini desteklemek

Borealis Hayırseverlik ile ortaklaşa yaratılan Gazetecilikte Irksal Eşitlik (Racial Equity in Journalism) fonu, ABD genelinde renk topluluklarına hizmet veren 16 haber kuruluşuna 2.3 milyon dolar bağışta bulundu.

GNI ile ortaklaşa çalışan Chicas Poderosas, daha çeşitli bir medya endüstrisini güçlendirmek ve teşvik etmek için küresel bir program olan Büyükelçi Liderlik Eğitimi’ni başlattı. Eğitim, organizasyonlar oluşturmak, desteklemek ve sürdürülebilir bir şekilde yürütmek ve kadınların medyadaki liderliğini geliştirmek için araçlar ve liderlik becerilerine odaklanacaktır. Programda Latin Amerika, İspanya, Portekiz ve ABD’yi de içeren 17 farklı ülkeden kadınlar yer alacak.

Yerel COVID-19 raporlarında işbirliği yapmak için StoryShare kullanma

Google Haberler Girişimi tarafından desteklenen bir proje olan AP StoryShare, basın odalarının içerik ve kapsama planlarını paylaşmasına izin veriyor. Colorado ve Oregon’daki editörler, coronavirüs raporlaması üzerinde işbirliği yapmak için StoryShare’i kullanıyor ve kaynakların azaldığı bir zamanda daha fazla kapsama alanı ve daha az çaba harcanmasını sağlıyor. Colorado, Oregon ve New York’taki ilk pilotlara yaklaşık 75 haber kuruluşu katılıyor.

Gazetecilerin haber öykülerini bulmasına, doğrulamasına ve anlatmasına yardımcı olacak çevrimiçi eğitimler

Screen Shot 2020-05-05 at 4.10.07 PM.png

GNI Teaching Fellows’un küresel ekibi, Google Earth gibi araçları kullanarak çevrimiçi eğitim kursları açtı. Dünyanın dört bir yanındaki gazeteciler yeni çalışma yöntemlerine uyum sağladıkça, çevrimiçi olarak daha fazla eğitim kaynağı hazırlanıyor. Gazetecilerin pandemi sırasında haber hikayelerini bulmasına, doğrulamasına ve anlatmasına yardımcı olmak için dokuz dilde 27 canlı yayın eğitim oturumu düzenlendi ve Google Haberler Girişimi Eğitim Merkezi’ne yeni araçlar eklendi.

Şirket, gazetecilik ağı Outriders ile ortak olarak, Orta ve Doğu Avrupa’daki gazeteciler için ücretsiz araçlar, eğitim ve destek sunuyor. Doğrulamadan coğrafi araçlar ve çevresel raporlamaya kadar çeşitli konularda canlı çevrimiçi atölye çalışmaları sunulmaktadır. 

Asya Pasifik örnek olay incelemeleri

Asya Pasifik’teki haber kuruluşları, kitlelerini büyütmek ve sadakat oluşturmak için gerçek zamanlı içerik içgörüleri(Realtime Content Insights) ve haber tüketici içgörüleri(News Consumer Insights) gibi GNI veri araçlarını kullanıyor. Filipinler’de Rappler, haber organizasyonunu dijital sürdürülebilirliğe ulaşmaya yardımcı olmak için daha iyi kullanıcı verileriyle güçlendirdi. Hindistan’da Dainik Jagran, kültürel bir andan yararlanarak Hindistan’ın Genel Seçimi sırasında katılımı geliştirdi.

Kelimelerin gücü

Japonya’da 24 ulusal ve yerel haber kuruluşu ile ortak bir raporlama projesi olan “Kelimelerin Gücü(Power of Words)” Google tarafından başlatıldı. Sporcuların sözleriyle, web sitesi canlandırıcı mesajlar sunarak sürükleyici bir hikaye anlatımı deneyimi yaratıyor. Web sitesine ayrıca erişilebilir, görsel okunabilirlik ve ekran okuyucu sayesinde metin seslendirme için optimize edilmiştir.

1 Yorum

  1. Merhabalar burada benim dikkatimi şu çekiyor. Biliyorsunuz haber siteleri yüzünden Google arama sonuçları çöpe dönmüş durumda hatta konuya ilişkin şöyle sayfalarca girdiyle dolu bir ekşisözlük başlığı da var. – “haber sitelerinin google’ı çöplüğe çevirmesi” –
    Biz Google’ın bilgiye erişme hakkımızı engelleyen ya da geciktiren bu artık büyük spammerlar haline gelmiş haber sitelerine karşı bir yaptırım uygulamamasını eleştirirken görüyorum ki sorun Google’ın örümcekleriyle ilgili değil.
    Covid gibi küresel bir sorun olduğunda bizi en resmi en iyi kaynaklarla karşılaştırabiliyorlar. Aramada hürriyet, sabah ve sözcüden başka bir şey görüyoruz yani en azından.
    Konuyu Google topluluğuna da bildirdim ancak tek bir yanıt bile gelmedi. Sizin de bir alan uzmanı olarak bu konuya ilişkin detaylı bir yazı yazmanız bir çok insanın merakını giderecektir.
    İlgiyle takip ediyorum. İyi çalışmalar dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...