Ana SayfaPazarlamaCOVID-19 döneminde Google Arama sonuçlarında en hızlı büyüyen ürün kategorileri

COVID-19 döneminde Google Arama sonuçlarında en hızlı büyüyen ürün kategorileri

-

Google, pazarlamacıların COVID-19 salgını arasında hangi ürünlerin yüksek talep gördüğünü takip edebilmesine yardımcı olmak için tasarlanmış yeni bir aracı kullanıma açtı. Yükselen Perakende Kategorileri aracı, Google’ın şu anda kullanıcıların aradığı ürün kategorileri hakkında ne tür bilgileri sağladığını gösteriyor.

Google’ın ‘Yükselen Perakende Kategorileri (Rising Retail Categories)’ aracı, pazarlamacılara en çok aranan ürün kategorileri hakkında veri sağlamak üzere kullanımda.

B2B ve B2C Pazarlama Nedir?

Pazarlamacıların veri ihtiyacı

Tüketici ilgisi hızla bir aydan diğerine kayıyor ve Google’ın belirttiği gibi pazarlamacılar, daha fazla veri ihtiyacı hissediyorlar.

“Geçen ay, insanlar evde daha fazla zaman geçirdikçe ev gereçleri ve yapboz bulmacalar için arama ilgisinde artış oldu.

Bu ay ABD’de dikiş makineleri ve fırın malzemeleri ile İngiltere ve Avustralya’da teterbol setleri ve tebeşirlere artan ilgi gördük. ”

Bu noktaya kadar, işletmeler değişen tüketici ilgilerini anlamak için Google Trends, sosyal dinleme, anketler ve kendi özel verileri gibi kaynakları kullanıyorlar. Ancak, bu kaynaklara güvenmek, öncelikle neyi arayacağınızı bilmeniz gerektiği anlamına gelir. Örneğin Google Trends, hangi ürün kategorilerini aramak istediğinizi bildiğiniz sürece yararlı bir veri kaynağıdır. Ne arayacağınızı bilmiyorsanız ancak yine de trend olan ürün kategorilerinde kalmak istiyorsanız? İşte bu durumda, Yükselen Perakende Kategorileri aracı devreye giriyor.

Google’da satış yapmak artık ücretsiz!

Yükselen Perakende Kategorileri

Yükselen Perakende Kategorileri, Google Trends gibi tasarlanmış, kullanımı kolay bir araçtır. En çok trend olan ürün kategorilerinin bir listesini ve bu kategorideki tüketici ilgisinin aydan aya ne kadar değiştiğini sunar.

Google Reveals the Fastest Growing Product Categories in Search Results

Açılır menüleri kullanarak verileri farklı ülkelere göre filtreleyebilir ve ölçüm süresini aylık, haftalık veya yıllık olarak değiştirebilirsiniz.

Bir ürün kategorisini tıkladığınızda o kategoriyle ilgili trend sorgularının bir listesi görüntülenir.

Google Reveals the Fastest Growing Product Categories in Search Results

Sayfayı aşağı kaydırdığınızda, belirli bir ürün kategorisi için en yüksek arama hacminin nereden geldiğini gösteren bir harita görürsünüz.

Google Reveals the Fastest Growing Product Categories in Search Results

Şu anda, Yükselen Perakende Kategorileri yalnızca ABD, İngiltere ve Avustralya’daki aramaların verilerini yansıtmakta. Çok yeni gelen bu özelliğin yakın zamanda globale yansımasını ve Türkiye verilerini görmeyi bekliyoruz heyecanla. Google, Yükselen Perakende Kategorileri verilerinin arama ilgi alanlarındaki değişiklikleri yansıtacak şekilde günlük olarak güncelleneceğini belirtiyor.

Bu Veriler Nasıl Kullanılır

Google, işletmelerin bu verileri alıp pazarlama çabalarına nasıl uygulayabilecekleri konusunda gerçek dünyadaki örneklere dayanan çeşitli fikirler sunuyor.

  • İçerik üretimi: “Un” a artan ilgi, bir tencere şirketine, unu içeren tarifler hakkında içerik oluşturmak üzere yerel bir şefle ortaklık kurması için ilham verdi.
  • Tanıtım: “Serbest ağırlıklara” artan ilgi, bir takı ve aksesuar şirketini ürünlerini tanıtmaya yardımcı olabilecek fitness influencerları ile ortak olmaya yönlendirdi.
  • Ürün fikirleri: Hızlı ve esnek bir üretim modeline sahip bir giyim firması, ekibinin bu verileri yeni ürün hattı fikirlerine ilham vermek için kullanacağını söyledi.

Google, bu aracı önümüzdeki birkaç ay boyunca her gün yeni verilerle güncellemeyi planlıyor. Çevrimiçi işletmeler, pandemi boyunca ana sayfalarında hangi ürünlerin gösterileceğini bildirmek için düzenli olarak verilere başvurabilir.

Kaynak: Google Blog

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme Teknikleri

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme

0
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO), web sitesinin veya dijital varlıkların  ziyaretçilerini müşterilere dönüştürmek için kullanılan bir stratejidir. Web siteleri ve dijital varlıklar, bir işletmenin çevrimiçi varlığının...