Ana SayfaPazarlamaB2B ve B2C Pazarlama Nedir?

B2B ve B2C Pazarlama Nedir?

-

B2B Pazarlama Nedir?

B2B Pazarlama Nedir?
B2B Pazarlama Nedir?

Business to Business’ın kısaltılmışı olan B2B, Türkçe anlamıyla firmadan firmaya anlamına gelmektedir. B2B pazarlama türünde, bir firmanın ürünleri, diğer bir firmaya pazarlanır. B2B pazarlamaya örnek olarak; reklam ajansları ve grafik hizmetleri gösterilebilir.

B2C Pazarlama Nedir?

B2C Pazarlama Nedir?
B2C Pazarlama Nedir?

Restoranlar ve perakende satış dükkanlarının örnek gösterilebileceği B2C pazarlama yöntemi, Business to Costumer’in kısaltılmışıdır. Türkçe anlamı firmadan müşteriye şeklindedir. Nihai müşteri, B2C müşterisidir. Satış döngüsü kısadır, müşteri ürünü bulur ve satın alır.

Tavsiye Makale; 2018’de Benimsenecek 4 Önemli Pazarlama Kanalı

B2B ve B2C Pazarlama

B2B ve B2C Pazarlama
B2B ve B2C Pazarlama

Sektörler kendi içerisinde B2B ve B2C şeklinde ayrılsalar da, hem B2B hem de B2C türünde iş yapan sektörlerde mevcuttur. Buna verilebilecek en güzel örnek kitap basım sektörüdür. Yazarlar taslaklarını yayınevlerine satarlar. Bu B2B pazarlamadır. Yayın evi, bastığı kitapları hem online hemde perakende satış yapan kitapevlerine pazarlar. Bu da B2B’ye örnektir. Kitapevleri ise kendi satış dallarından, kitabı okuyucuya pazarlar. Bu bölüm ise B2C örneğidir.

B2B ve B2C Pazarlama Stratejileri

B2B ve B2C Pazarlama Stratejileri
B2B ve B2C Pazarlama Stratejileri

Reklamcılık, promosyon gibi yöntemleri aynı olduğu halde, B2B ve B2C’de farklı pazarlama teknikleri kullanılmaktadır. Hizmetin ulaştığı son müşteri bir firma ise, televizyon ve radyo gibi genel medyada veya tüketici dergilerinde reklam yapmak satışların artmasına yardımcı olmayacaktır. Pazarlama tamamen müşterinin kullandığı yollar üzerinde yapılır. B2B’de pazarlama mesajı, müşteriye kaliteli hizmet ve güven duygusunu vermelidir. Televizyon, radyo gibi genel medya kullanmak yerine endüstri yayımları, iş dergileri, ticari ve teknik programlar çok daha uygun olacaktır. B2C’de ise pazarlanan malın duygusal memnuniyeti ve fiyatına odaklanılmalıdır.

B2B Pazarlama; B2B Pazarlamacılar İçin Influencer Marketing Yöntemleri

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...