Ana SayfaSEOSite Hızının SEO'ya Etkisi Ne Kadar?

Site Hızının SEO’ya Etkisi Ne Kadar?

-

Google tarafından site hızının SEO’ya etkisi kesin bir dille açıklanan nadir durumlardan birisidir. Google hızlı sitelere önem verdiğini 2010 yılında resmi blog aracılığı ile bizler ile paylaşmıştı ancak son zamanlarda daha fazla üstüne basarak bu durumu tekrarlıyor. SEO için site hızı mihenk taşı konumuna yükselmiş durumda, eğer siteniz yavaş yükleniyor ise bütün SEO çalışmalarınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Site Açılış Hızı Optimizasyonu Önemli midir? Nasıl Yapılır?

Site Hızı Nasıl Ölçülür?

Site hızını Google PageSpeed aracı ile test edebilirsiniz. Sitenizi yavaşlatan etkenleri size detaylı şekilde sunan bir google hizmetidir. Hizmeti ücretsiz olarak kullanarak sitenizdeki sorunları kolayca çözebilirsiniz. Her gösterdiği sorunun çözümünüde sunduğu için sitenizi kolaylıkla hızlandırabilirsiniz.

Site hızı testi hizmetini sadece Google sunmuyor GTmetrix gibi bir çok araç bulunuyor. GTmetrix ise sizlere daha detaylı bilgiler vererek sorunun kaynaklarını bulmanıza yardımcı olabilir. PingDom aracılığı ile sitenizin açılış hızı ve bir çok konuda bilgi alabilirsiniz. Alexa gibi araçlar ise kullanıcıların sitenize giriş yapabilmek için kullandığı sürelerin ortalamasını alarak

Google Hız Güncellemesi Artık Tüm Kullanıcılar İçin Aktif

Site Hızına Google’nin Bakışı Nedir?

Google site hızı konusunda oldukça kesin çizgileri olduğunu yayınladığı blog yazıları ile belirtiyor. Site hızı özellikle Mobil platformda yavaş ise masaüstü aramalarda ilk sayfada çıkar iken mobil açılış hızınız yavaş ise üçüncü hatta dördüncü sıralarda yer alabilirsiniz. Google öncelikli olarak kullanıcılarının yararına çalıştığı için siteniz her ne işlevi yaparsa yapsın hızlı açılmak zorunda olduğunu belirtiyor.

Sitenizi Google’da Yukarılara Taşıyacak 23 Kolay Taktik

Site Hızı Sıralamayı Etkiler Mi?

Eğer yavaş bir siteniz var ve sitenizi her alanda arama motorlarına hazırlamak istiyorsanız Site hızı önemli bir faktördür. Arama motorlarını göz ardı etmek istiyorsanız bile kullanıcı deneyimi olarak siteden hemen çıkma oranını arttıracaktır. Site hızı sitede dolaşmayı kolaylatıracağı için kullanıcının siteden hemen çıkma oranını düşüreceği gibi site içi dolaşmayı kolaylaştıracağı için sitede dolaşma ve sayfa görüntülenme sayısınıda arttıracaktır. Bu tür dolaylı yollardan site kaliteniz ortaya çıkacaktır ve sıralama ve SEO değerlendirmesi için parçaları bir araya getirmektedir. Özetlemek gerekirse siteniz ne kadar yavaş olursa kullanıcı o kadar az gezinti yapar ve sitede kalır. Bunun sonucu olarak sitenizin sıralama kaybına yol açar.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...