Ana SayfaSEOSon Google Arama Güncellemesi Hakkında Yeni Açıklamalar

Son Google Arama Güncellemesi Hakkında Yeni Açıklamalar

-

27 Eylül Google güncellemesi sonrası meydana gelen değişiklikler sonrası geçtiğimiz günlerde Danny Sullivan Twitter’daki Google SearchLiaison hesabından arama algoritmalarındaki son güncellemelerle ilgili bir dizi tweet paylaştı. Son Google Arama güncellemesi ile ilgili açıklamaları derledik.

Danny Sullivan Kimdir?

Son Google Arama Güncellemesi Yeni Gelişmeleri

Birçok SEO uzmanı ve site sahibi, son 3 hafta içerisinde istatistiklerini inceledikleri zaman organik arama trafiğinde önemli artışlar ve düşüşler gözlemledi. Buradan hareketle Google’ın algoritmalarında neler olabileceğine dair çok spekülasyon ortaya çıktı.

Google’ın önemli isimlerinden Danny Sullivan yaptığı açıklamalar ile spekülasyonlara son noktayı koydu. İşte Danny Sullivan’ın tweetlerinin özeti.

  • Google her gün güncellemeler yayınlar

Google sürekli olarak arama sonuçlarını iyileştirmek için çaba içerisindedir ve her gün bir veya daha fazla güncelleme yayınlar. Çoğu güncelleme göze çarpan çok az değişiklik içeriyor ve pek dikkat çekmiyor ancak Google Arama’nın gelişmesine yardımcı oluyor.

Google, Algoritma Güncellemesinin 16 Nisan’da Yayınlandığını Doğruladı

  • Google, güncellemeleri doğruladı

Google, site sahiplerinin çok belirgin artışlar veya düşüşler yaşadığı pek çoğunun açıklama bekleyeceğini bildiği önemli bir güncelleme yayınladığında güncellemeleri doğrulayan açıklamalar yapar.

Danny Sullivan, kullanıma sunulması resmen açıklanmadan önceki aylarda duyurulan mobil arama sonuçlarında sayfa hız güncellemesini referans alıyor.

Google, 1 Ağustos’ta Algoritma Güncellemesi Olduğunu Doğruladı

  • Bazen Google geniş kapsamlı güncellemeler yayınlar

Google, zaman zaman Google Arama’nın tüm algoritmasını etkileyen geniş kapsamlı güncellemeler yayınlamaktadır. Böyle geniş kapsamlı değişiklikler yayınladığında kullanıcılara temel güncellemeler hakkında bilgi verir. Bununla birlikte site sahiplerinin özellikle “düzeltme” yapmaları için yapılacak bir yenilikten genellikle bahsedilmez. Belirli etkileri tespit edilip, düzeltmeler geldikten sonra bazı açıklamalar yapılabilir.

Bir çekirdek algortma güncellemesinin tamamlanması bir hafta veya daha uzun olabilir. 2018’de şu ana kadar Nisan, Ağustos ve Eylül aylarında üç temel güncelleme yayımlandı.

Ağustos Algoritma Güncellemesinin Etkilerinden Nasıl Kurtulursunuz?

  • Bir çekirdek güncellemeden sonra ne yapmalı? Daha iyi içerik sunun

Son Google Arama güncellemesi üzerinden bir süre geçikten sonra Danny Sullivan, bir çekirdek algoritma güncellemesi sonrasında geçen belirli bir süre geçmesiyle yapılması gerekenler hakkında her zamanki tavsiyelerde bulunur.

“Bir çekirdek güncelleme değişikliğinden sonra daha az iyi olanların hala bir şeyler yapmaları gerektiğini hissedebileceğini biliyoruz. Yapabileceğiniz en iyi içeriği sunduğunuzdan emin olmaya odaklanmanızı öneririz. Algoritmalarımızın ödüllendirmek istediği budur. ”

Dahası Sullivan, mükemmel içerik oluşturmak isteyenler için Google kalite değerlendirme rehberi içeriğini başlangıç ​​noktası olarak önerir.

Google Kalite Değerlendirme Rehberi Doğrudan Sıralama Faktörleriyle mi İlgili?

  • Google kalite değerlendirme kritleri, Google’ın algoritmalarını doğrudan etkilemez

Google kalite değerlendirme kritleri, arama sonuçlarında sayfaların sıralanması ile ilgili hiç bir alakaya sahip değildir. Onların görevleri, sayfaları incelemek ve Google’ın algoritmalarının iyi sonuçlar sağlayıp sağlamadığı konusunda geri bildirim sağlamaktır.

Google’ın algoritmalarında kalite değerlendirme kriterleri verileri kullanılmıyor, Danny Sullivan bu durumu şöyle açıklıyor:

“Aksine, onları bir restoran olarak kullandığımızdan, akşam yemeğinden geri bildirim almak için kullanabiliriz. Geri bildirim, “tarifler” aramamızın işe yarayıp yaramadığını görmemize yardımcı olur.”

Danny Sullivan, kalite değerlendirme kriterlerinin iyi içeriği nasıl değerlendirdiğini anlamanın site sahiplerinin kendi içeriklerini nasıl geliştireceklerini öğrenmelerine yardımcı olabileceğini söylüyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...