Ana SayfaSEOAğustos Algoritma Güncellemesinin Etkilerinden Nasıl Kurtulursunuz?

Ağustos Algoritma Güncellemesinin Etkilerinden Nasıl Kurtulursunuz?

-

Google’ın önemli isimlerinden John Mueller, organik trafiğini kaybedenler için önemli açıklamalar yaptı ve ağustos algoritma güncellemesinin etkilerinden nasıl kurtulursunuz? sorusuna cevap verdi.

Her aracında düzenli olarak geliştirmeler yapan ve kullanıcı deneyimini ön plana çıkartmak için yoğun çaba harcayan Google başlangıç noktası olan Googl Search için de düzenli geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Arama motoru pazarlaması ile ilgilenen herkesin takip ettiği Google algoritma güncellemelerinin açıklanan sonuncusu Ağustos 2018’de gerçekleşti. Arama sonucu sayfalarında ciddi sıralama değişiklikleri olan Ağustos 2018 algoritma güncellemesi ile trafik kaybeden çok fazla site oldu.

Google, 1 Ağustos’ta Algoritma Güncellemesi Olduğunu Doğruladı

Ağustos Algoritma Güncellemesinin Etkilerinden Nasıl Kurtulursunuz?

Google’ın önemli isimlerinden John Mueller Google’ın çekirdek algoritma güncellemesinden olumsuz etkilenen ve bu etkilerden kurtulmaya çalışan site sahiplerine içeriği daha alakalı hale getirmeyi önerdi.

Bu konu geçen hafta bir Google Web Yöneticisi Merkezi Hangout’unda kullanıcı tarafından yöneltilen aşağıdaki soruya yanıt olarak gündeme geldi.

“Son büyük çekirdek algoritma güncellemesiyle ilgili olarak aramaları karşılamayan tüm içeriği düzelttikten sonra sitemizde değişiklikleri ne kadar süre görebiliriz? Üç ay gibi mi? Yoksa daha mı uzun? ”

John Mueller Kimdir? Google’daki Görevi Nedir?

John Mueller, arama sonuçları sayfasını etkileyen temel algoritma güncellemeleri söz konusu olduğunda belirli sorunların çözülmesinin bir tek noktaya bağlı olmadığını belirterek cevabına başladı. Google arama sonuçlarını getirirken tek bir noktaya odaklanmaktan ziyade içeriğin arama yapanların sorgularıyla ne kadar alakalı olduğunu daha fazla göz önüne almakta olduğunu aktardı.

John Mueller’in açıklamaları

“İnsanların ihtiyaçları değişiyor, dolayısıyla bir sitenin içeriğinin alaka düzeyi zamanla azalabiliyor. Site sahipleri, Ağustos güncellemesinden sonra sıralamada öne çıkan içeriğe tarafsız bir şekilde bakmalıdır. Bir içeriği, daha önce üstlerde sıraladığı sorgularla daha alakalı hale getirmeyi düşünün. Aynı zamanda iyileştirmeler yapıldıktan sonra bile Google’ın bu değişiklikleri işlemesi biraz zaman alabilir. Google’ın değişiklikleri dikkate alması sürekli bir zaman çizelgesi olmadan devam eden bir süreçtir. Bu nedenle site sahiplerinin yapabilecekleri en önemli şey içeriğin alaka düzeyini iyileştirmektir. Sıralama kaybı sonrasında gerçekleştirilen değişikliklerin arama sonuçlarına yansıtılması uzun bir zaman alabilir. Yol boyunca cesaretinizin kırılmamasına çalışın.”

10:09 işaretinden başlayarak aşağıdaki videoda tam soru ve cevap verin.

“Genel olarak, arama algoritması çekirdek güncellemesi gibi arama sonuçlarında yaptığımız büyük güncellemeler, sitelere bakmamızı ve “bunun kötü olduğu için düzeltilmesi gerekiyor ” şeklinde bir sorun olmadığını düşünüyor. Biz bu sitelere de bakıyoruz ve “belki de bu eskiden olduğu kadar alakalı değil” diyoruz.

Dolayısıyla bir web yöneticisinin “sitemi daha alakalı hale getirmek için içerikleri düzeltmem gerekiyor” dediğini düşünebilirsiniz. Ancak, bizim açımızdan “iyi bir şey bozulmuş ve sadece bu beş noktayı düzeltmeniz gerekecek ve sonra tekrar normale döndüreceğiz” gibi bir şey değil.

Temel olarak, bu tür sorgularla alaka düzeyinizi nasıl gösterebileceğinizle ilgili bir sorun. Bunlar, algoritmalarımızın çözmesi için biraz zaman alan değişiklikler.

Bir yandan, genel olarak bir siteden bahsediyorsanız, tüm sitenin ne kadar alakalı olduğunu anlamak önemli bir şeydir. Sayfalarınızın ne kadar alakalı olduğunu anlamak zor bir şeydir.

Bu değişiklikler zaman alır ve bunun için sabit bir zaman çizelgesi yoktur. Esasen, sayfaları gözden geçirdiğimiz, işlediğimiz, onları yeniden düzenlediğimiz, orada sahip olduğumuz sinyalleri yeniden belirlediğimiz ve sürekli devam eden bir süreçtir.

“Bu noktada her şey güncellenmeli” diyeceğimiz sabit bir zaman çizelgesi yok. ”

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Birinin Viber’ına Nasıl Erişilir? En Yeni Yöntemler 2024

0
Viber günümüzde en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından. Mükemmel bir whatsapp alternatifi olan Viber ile mesajlaşabilir, yüksek kaliteli sesli ve görüntülü aramalar yapabilirsiniz. Durum...