Ana SayfaSEOGoogle: Birincil içerikteki linkler daha değerli

Google: Birincil içerikteki linkler daha değerli

-

Google’dan John Mueller kısa süre önce, linklerin yerleştirilmesi ve sayfadaki en yüksek değeri nerede bulundukları hakkında konuştu. Bu konu, 1 Mayıs’ta aşağıdaki sorunun gönderildiği bir Google Web Yöneticisi Merkezi videoyla sohbeti sırasında gündeme geldi.

“Statik ve ana içerik arasındaki bağlantı değerinde herhangi bir fark var mı? Navigasyon ve ürün sayfalarından bağlantılar demek istiyorum. Aynı değere sahipler mi? ”

İşte Mueller’in yanıtı.

Link değeri yıllar içinde değişir mi?

Algoritmalara değil, kullanıcılara odaklanın

Muelle, SEO’ya gereksiz fazlalıkta odaklanmamak için, kullanıcılar için en anlamlı olanı yapmak gerektiğiyle ilgili uyarıyor. Google’ın algoritması, kullanıcıların gerçekte nasıl davranacaklarına yanıt verecek şekilde tasarlanmıştır. Dolayısıyla genel olarak, kullanıcılar için anlamlı olan şey, Google’ın algoritması için de anlamlı olacaktır.

Mueller öncelikle kullanıcılar için optimizasyon yapılmasını önemle tavsiye ediyor. Çünkü algoritmaya sıkı sıkıya bağlı bir şekilde hareket etmek, sizi amacınızdan saptırabilir.

Esas soruya dönecek olursak;

Mueller, linklerin en değerli olduğu yerler ile ilişkili olduğu için, kullanıcılara göre optimizasyon yapma noktasını bir kez daha gündeme getiriyor.

Kullanıcılar öncelikle bir sayfanın ana içeriğine odaklanır, bu da Mueller’in, Google’ın algoritmasının da odaklandığını söylediği şeydir:

“Yani bu özel durumla -genellikle burada olan şey, sayfadaki birincil içeriğe odaklanmaktır. Bu, kullanıcı açısından mantıklı bir şey. ”

Birincil içerik her zaman ana odak noktasıdır, ancak Google sayfanın geri kalanına hala dikkat etmektedir.

Internal Link Nedir?

Mueller ne demek istiyor?

Mueller, linklerin değeri konusunda neler söylediğiyle ilgili daima temkinli davranıyor. Ancak, cevabından şu çıkarımları yapmak mümkün:

Bir sayfanın gövde içeriğindeki linklerin, nasıl Google’ın birincil odağı göz önüne alındığında, en yüksek ağırlıklı olması muhtemeldir.

Altbilgi veya gezinme menüsü gibi statik içerikteki bağlantılara biraz ağırlık verilir, ancak Google’ın ana odağı değildir.

Sonunda, bir bağlantı koymak için en iyi yerin nerede olduğu konusunda gerçekten kafanız karışmışsa, kullanıcılar için en anlamlı olanı yapın.

Videonun tamamını izlemek için, lütfen tıklayın.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...