Ana SayfaSEOLink değeri yıllar içinde değişir mi?

Link değeri yıllar içinde değişir mi?

-

Google’dan John Mueller kısa süre önce, bağlantıların değerinin zaman geçmesiyle yükselip yükselmediğini ele aldı. Bu konu, 1 Mayıs’ta düzenlenen ve bir site sahibinin basitçe sorduğu bir Google Webmasters Central Hangout video sohbetinde gündeme getirildi. Link değeri ile ilgili sürenin durumunu değerlendirdi.

Google, link yeniden değerlendirme isteklerini tartışıyor

Link değeri yaşla ilişkili mi?

Teorik olarak bu, web üzerinde yer alan bir içeriğin zaman geçtikçe daha az değerli olacağı anlamına gelir. Ancak durum -en azından her zaman- böyle değil. Bununla beraber, yeni bir bağlantının daha eski olandan daha az değerli olduğu da söylenemez. Her şey, içeriğin görüntülendiği platformla olan ilişkisine ve alaka düzeyine bağlıdır.

Link değeri zamanla gelişir

Google, bir bağlantının tam olarak kaç yaşında olduğunu takip etmez ve yaşa göre bir değer atamaz. Bağlantı değeri değişebilir ve değişebilir. Ancak bu, sitelerin zaman içinde gelişme şekliyle daha fazla ilgilidir. Örneğin, bugün oluşturulmuş bir bağlantı, oldukça alakalı bir haber makalesinde yer alıyorsa önemli bir değere sahip olabilir. Ancak haber makalesi daha az alakalı hale geldikçe aynı bağlantının değeri nihayetinde düşecektir. Bu, bağlantı değerinin zaman içinde nasıl kullanımdan kaldırılabileceğinin bir örneğidir.

Long Tail SEO; Neden Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler Dikkate Değer

Link değeri kullanım dışı bırakılabilir

Öte yandan, evergreen olan bir makalede zaman içinde alaka düzeyini koruyan bir bağlantı görünürse, o bağlantı değer tutmaya devam eder. Bu mantıkla, içeriğin nasıl geliştiğine bağlı olarak düşük değerli bir bağlantının zaman içinde değerinin artması da mümkün olacaktır.

Diyelim ki bir bağlantı, ilk yayınlandığında hiç trafik sağlamayan bir içeriğin içine yerleştirildi. Bu bağlantının başlangıçta çok az değeri olacaktır, ancak içerik kullanıcılar için daha önemli hale gelirse değer artabilir.

Dolayısıyla, bağlantıların değerini ne kadar eski veya yeni olduklarına göre belirleme konusunda katı ve kesin bir kural yoktur.

Videonun tamamını izlemek için, lütfen tıklayın.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...