Ana SayfaSEOLong Tail SEO; Neden Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler Dikkate Değer

Long Tail SEO; Neden Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler Dikkate Değer

-

Long Tail SEO; Neden Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler Dikkate Değer

Arkadaşımın mücevher dükkanı var. Ürünleri olağanüstü güzel, yüksek kalite ve el yapımı oldukları için onlara küresel bir talep var. Ancak, mücevher pazarı oldukça kalabalık ve Tiffany & Co gibi devler online rekabeti oldukça zorlaştırıyor.

Ufak işletmelerin mücevher, mücevher dükkanı, altın yüzük, boyunluk, küpe yüzük gibi yüksek rekabetin olduğu kelimelerde küresel arama motorlarında yüksek sıralarda yer alma şansları çok çok az. Ancak onlar long tail SEO stratejileri uygulayabilirler ve bu herhangi bir web sitesine yeterli oranlarda organik trafik çekmek için harika bir fikir olur. Bugünün yazısında bundan bahsedeceğiz.

Long Tail Anahtar Kelimeler nedir?

Long tail anahtar kelimeler, 3, 4, 5 veya daha uzun kelime içeren özel sorgulardır. Genelde, long tail kelimeniz ne kadar uzunsa, o kelime için yüksek sıralanmanız da o kadar kolay olur. Bu kelimeler, düşük arama hacmi ve düşük rekabet ile nitelendirilirler. Long tail ifadelerin daha az trafik çektiği doğrudur ancak bu gelen trafik daha odaklı ve değerlidir. Çünkü arama motoruna uzun anahtar kelime yazan insanlar, özellikle sizin sunduklarınızla ilgilenirler ve dolayısıyla satış noktasına daha yakınlardır. İşte bunlar long tail anahtar kelime kullanımını karınızı arttırmak için bir gereklilik haline getirir ancak onları nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz.

Long tail kelimeler için optimizasyon yaparken, sizin ürün veya hizmetinizin potansiyel müşterilerini daha başarılı bilgilendirebilirsiniz. Örneğin, mücevher kelimesi alıcının niyetini pek belirtmez, çok geniş bir kelime. Bu kelimeyi kullanarak arama yapıldığında, kullanıcılar türlü türlü ürünler isteyebilir.

Bu mücevherlerin tarihi, mücevher çeşitleri, hangi markaların ve tasarımcıların olduğu, antik bir mısır mücevherinin resmine bakılması gibi çok geniş bir aralık oluşturur. Amaçları reklam da olabilir. Bütün bu belirli hedefi olmayan sorular bu tek bir kelimenin içindedir ve doğal olarak bu kadar geniş bir kelimenin dönüşüm şansı oldukça zordur. Ancak eğer kullanıcı minimalist altın yüzükler gibi daha belirgin aramalar yaparsa, kendi isteklerine daha uygun sonuçlarla karşılaşır. Eğer minimalist altın yüzükler nereden alınır gibi ticari sorgular yaparsa da bu alımın yapılabileceği konumların listesini elde eder.

Arama Talep Eğrisi   

Bu grafiği daha önce gördünüz mü? Bu Webmag tarafından yaratılmış bilgi grafiği, long tail SEO’nun altın değerini açıklamaktadır. Webmag bu daha az rekabetçi ve hiper özgü terimleri nasıl hedefleyeciğini açıklar çünkü sorguların yüzde70’i long tail anahtar kelimelerden oluşuyor. Dahası, long tail anahtar kelimelerin, geniş terimlerle yapılan aramalarına kıyasla dönüşüm oranı 2.5 kat daha fazla ve çok istisnai bir fırsat getiriyor.

İkna edici, değil mi?

Long Tail Anahtar Kelimeler Nasıl Hedeflenir?

Long tail SEO stratejisini uygulamak zahmetli olabilir; bu olaya akıllıca yaklaşmak önemlidir. Sizin işinizle en alakalı long tail anahtar kelimeleri bulmak için anahtar kelimeleri araştırmakla başlayın. Araştırmanızı düzgünce nasıl yapabilirsiniz? Doğru Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyebilirsiniz. Asıl anahtar kelimelerinizi kullanarak başlayın. Google Keyword Planner’a gidin, “ yeni anahtar kelimeler araştır.”, ardından ana ifadenizi girin ve her ifade için ayrı ayrı arama yapın. Daha özgün ve hala popüler olan alakalı ifadeleri seçin.

Anahtar kelime planlama kısmı bitince, gözlerinizin önünde yeni anahtar kelimeler olacak, onları arama kutusuna girin ve insanların hangi varyasyonlarla bu kelimelerle aramalar yaptığını dikkatlice araştırın. Ardından, yeni tanımlanmış long tail ifadelerin hepsini içeren içeriğin parçalarını birleştirin ve hepsinin iyice ele alındığından emin olun ve lütfen, hepsini sadece tek bir yazıya atmayın; bir yazı seçilen konuyla ilgili anahtar kelimeleri içermelidir.

Long Tail Araştırma Araçları

Google Keyword Planner’dan ayrı olarak, doğru long tail anahtar kelimeleri bulmak için kullanılabilecek kullanışlı birkaç araç da mevcut. İlk olarak, ubersuggest.org’u size önermek istiyorum. Kullanımı çok kolay, sadece tek bir tıkla bu ücretsiz araştırma aracı size binlerce anahtar kelime varyasyonu yaratır. Sadece kendi geniş ifadenizi yazın ve “suggest” tuşuna basın. Araç, geri kalanı kendisi halledecek.

Keywordtool.io ise önereceğimiz 2.araç. Bu araç da ücretsiz ve ubersuggest.org’a benzer. Eğer yükseltmek için ödeme yaparsanız, arama hacimlerini de görebilirsiniz.

Ödemeli Arama Pazarlaması Kampanyalarındaki Long Tail Anahtar Kelimeler

Long tail anahtar kelimeler organik aramalar için harikadır ama bu strateji pay-per-click (PPC) kampanyasıyla da yapılabilir. Daha önce bahsettiğim dönüşüm oranlarının 2.kat fazla olması,  tık başına maliyeti daha düşük rekabet seviyesinden dolayı kayda değer şekilde düşürecektir. PPC kampanyasında long tail anahtar kelimeler kullanarak hangi sorguların size en iyi sonuçları getireceğini test edebileceksiniz.

Kullanıcının Amacı

Kullanıcının amacının ne olduğunu bildiğinizden emin olun. Kullanıcının amacı, aramayı gerçekleştirmesinin ana sebebidir. Her aramanın arkasında belirli bir ihtiyaç vardır. Kullanıcının amacı, anahtar kelimenin arama hacminden ziyade işinizin hedefleri ve karı için daha fazla önem arz edebilir. Kullanıcıların amaçlarıyla eşleşen long tail ifadeler, daha fazla nitelikli satış çekecektir.

Nitelikli satış, ne aradığını bilen ve bir satın alma gerçekleştirmeye neredeyse hazır olan kullanıcılar demektir. Anahtar kelimelerinizi seçerken kullanıcıların amacını dikkate almak, dönüşümü arttırmanızda size yardımcı olacaktır.

Bir anahtar kelimenin arkasındaki amaç; dolaşımsal, bilgilendirme veya ticari olabilir.

  • Dolaşımsal: belirli bir sitenin aranması
  • Bilgilenme: belirli bir bilginin aranması
  • Ticari: kullanıcı bir satın alım yapması veya üye olma, bir şeyler indirme gibi özel bir online aktivite gerçekleştirmek istemesi

Örneğin, fiyat, al, incelemeler, kampanyalar, kuponlar, satış gibi belirli kelimelerle ticari amaç karakterize edilebilir. Nasıl ve ipuçları gibi arama terimleri ise bilgilenmeyle alakalıdır.

İşletme açısından bakarsak, ticari amaçlı kelimeler en faydalı olanlar olarak algılanabilirler. Dolaşımsal ve bilgilenme amaçlarına sahip kullanıcılar, bir satın alım yapmaları için daha fazla zamana ihtiyaçları vardır. Yine de bu üç ana amacın pazarlama stratejisinde önemli bir yer tutmaktadır.

Long Tail Anahtar Kelimeler Vaka Çalışması

Uptowork’ün vaka çalışmasına bir göz atalım.

Eğer Google Keyword Planner‘a gidip “cvlerdeki hobiler” için arama hacmini kontrol ederseniz bu araç size aylık tam 1900 kişinin bu kelimeyi Google’da aradığını söyleyecektir. Eğer bu ifade için ilk sırada yer alıyor olsanız da siz aslında o arama hacminin kabaca yüzde 30’unu sayabilirsiniz. Bu da yaklaşık 600-700 tıklanma demektir.

Ancak bu paylşaım ise bir ayda 6500 tıklanma yarattı. Bu nasıl mümkün oldu?

Long Tail anahtar kelimeler

Paylaşım, binlerce long tail anahtar kelimelerle trafik yaratıyor. Her birinin getirdiği artan trafiğe baktığınızda, sonuçlar oldukça mütevazı olacaktır. Anahtar kelime planlayıcısına göre, bu anahtar kelimelerden bazıları 10 bazıları ise sıfır kullanıcı getirecektir. Ancak gerçekte ise Google’da binlerce insan binlerce ana bir anahtar kelimeye bağlı olarak binlerce farklı ifade ile arama yapıyor ve bu da gerçek güç. Eğer bu binlerce kelimeye göre optimizasyon yaparsanız bu binlerce ziyaretçiyi elde edersiniz.

Büyük ihtimalle bu kadar farklı anahtar kelime için bir metin optimize etmenin imkansız olduğunu düşünüyorsunuz ve aslında haklısınız. Şükür ki, bunu yapmak zorunda değilsiniz. Peki bütün bu trafiği nasıl elde edeceksiniz? 

Tek yapmanız gereken insanlara aradıkları cevapları vermek:

  1. Konuyu araştırmak
  2. Alakalı yazılardaki yorumların okunduğundan emin olmak
  3. Quora’daki benzer soru ve cevapları kontrol etmek

Şimdi de diğer kullanıcılar nasıl yazıyorsa öyle yazın. Eğer kullanıcılar için yazıyorsanız, onların dilini kullanın. Eğer buna uygun, onların sorularını cevaplayan içerik yaratırsanız, trafikte ardından gelecektir.

Toparlarsak

Bu işi yaptık gibi görünüyor. Artık long tail kelimelerin ne olduğunu, long tail SEO’nun nasıl trafik getireceğini, long tail stratejilerin nasıl uygulanması gerektiğini biliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey bu bilginizi hayata geçirmek. İlerleyin ve kendinizi test edin.

Kaynak: http://positionly.com/blog/long-tail-seo

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?