Ana SayfaSEOYapılandırılmış veri ayarlanınca site içi arama kutusu arama sonuçlarında yer alır mı?

Yapılandırılmış veri ayarlanınca site içi arama kutusu arama sonuçlarında yer alır mı?

-

Google’dan John Mueller geçtiğimiz günlerde, arama sonuçlarında site içi arama kutusu gösterilmesi ile iligli açıklamalarda bulundu.  Mueller bu konu hakkında geçtiğimiz hafta düzenlenen bir Google Webmasters Central Hangout sohbeti sırasında bilgi verdi. Mueller’in açıklamaları, bir SEO uzmanının ifade ettiği sorunun ardından gerçekleşti:

“Doğru yapılandırılmış veri işaretlemesini uyguladıktan sonra Google, arama sonuçlarında işletme arandığında yine de bir site bağlantıları arama kutusu göstermiyor.”

Google zengin sonuçlar uygunluğu için yapısal veri gereksinimlerini takip etmelisiniz

Sorun: site bağlantıları arama kutusu arama sonuçlarında gösterilmiyor

John Mueller’in bir katılımcının sorduğu bu soru üzerine yaptığı açıklama:

“Site bağlantıları arama kutusu, kullanıcıların arama sonuçları sayfasından belirli bir sitede arama yapmasının bir yoludur. Site sahiplerinin, site bağlantıları arama kutusunun görünmesi için hiçbir şey yapması gerekmez. Bununla birlikte, Google bir tane göstermeye karar verdiğinde site bağlantıları arama kutusunun nasıl görüneceğini özelleştirmek için yapılandırılmış veriler mevcuttur. Yapısal verilerin kullanılıp kullanılmayacağı Google’ın bir site bağlantısı arama kutusu gösterme kararını etkilemez.”

Aslında Mueller, bu özelliğin arama sonuçlarında “nadiren” gösterildiğini söylüyor.

Bunun için bir onay görme ihtiyacı hissediyorsanız, Google’ın resmi geliştirici belgesindeki site bağlantıları arama kutusu yapılandırılmış verileri hakkındaki şu  mesaja dikkat edebilirsiniz.

“Önemli: Google, arama sonuçlarında bir site bağlantıları arama kutusunun gösterileceğini garanti etmez. Ayrıca, site bağlantıları arama kutusu işaretlemesinin kullanılması, site bağlantıları arama kutusunun gösterilme olasılığını artırmaz. ”

Schema Yapılandırılmış Veri (Structured Data) Entegrasyonu

Beklentileriniz gerçekçi olsun

Mueller, zaman zaman bu site bağlantıları arama kutusu sorunuyla boğuşan insanları gördüğünü belirtti. Ama asıl sorun beklentileri yönetmekten kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Bu durumda, bir SEO uzmanı, patronlarına bir site bağlantıları arama kutusunun görünümünün yapılandırılmış veri işaretlemesinden etkilenmediğini açıklayamamış olabilir.

Herhangi bir yapısal veri uygularken beklentileri gerçekçi tutmak önemlidir. Google’ın, yalnızca bir sitede mevcut yapılandırılmış veriler olması nedeniyle zengin bir sonuç göstereceğinin garantisi yoktur.

Yapısal veriler, zengin bir sonucun görüntülenmesini istediğiniz şekilde Google ile iletişim kurmak için kullanılabilecek bir araçtır. Sonuçta zengin sonuçların gösterilip gösterilmemesi Google’ın algoritmasına bağlıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...