Ana SayfaSEOGoogle zengin sonuçlar uygunluğu için yapısal veri gereksinimlerini takip etmelisiniz

Google zengin sonuçlar uygunluğu için yapısal veri gereksinimlerini takip etmelisiniz

-

Yakın zamanda gerçekleşen arama sonuçları sayfası güncellemeleri sonrası biraz daha ön plana çıkan zengin sonuçlar (rich snippet) için bir soru ile tekrar gündeme geldi. John Mueller, Google zengin sonuçlar uygunluğu ve yapısal veri (structured data) gereksinimleri kavramları ilişkisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Google Zengin Sonuçlar Testi Aracı Artık Kod Düzenlemeyi Destekliyor

Google zengin sonuçlar uygunluğu ve yapısal veri gereksinimleri

Google’ın önemli isimlerinden John Mueller, içeriğin zengin bir sonuç olarak gösterilmeye uygun olmasını sağlamak için Google’ın resmi yapılandırılmış veri gereksinimlerini izlemenizi öneriyor.

Bu konu geçtiğimiz günlerde gerçekleşen #AskGoogleWebmasters video serisinin en son bölümünde aşağıdaki sorunun sorulmasıyla birlikte tartışıldı:

“Google Geliştiriciler sitesine göre (gerekli / önerilen özellikler dahil) yapılandırılmış veriler kullanmamız gerekiyor mu? Yoksa Geliştiriciler sitesinden başka Schema.org’dan daha fazla özellik kullanabilir miyiz?”

Google Search Console structured data raporlama yeteneğini arttırıyor

Mueller’in Google Developers sitesinde listelenmeyen yapısal veri özelliklerini kullanmanın iyi bir tercih olduğunu söylüyor. Google Developers sitesinde listelenen yapılandırılmış veriler Google’ın resmi olarak zengin sonuçlar olarak desteklediği şeydir – web yöneticilerinin kullanması için çok sayıda başka tür bulunur.

Bununla birlikte, hedef bir web sayfasının Google’da zengin bir sonuç olarak gösterilmesi meselesine temas etmek gerekirse Google’ın yayımladığı resmi gerekliliklerinin takip edilmesi şiddetle tavsiye edilir. Yapılandırılmış verilerin kullanılmasının bir web sayfasının zengin bir sonuç olarak gösterileceğini garanti etmediğini aklınızda tutmanız önemli olsa da, sadece zengin bir sonuç olarak gösterilmeye uygun olmasını sağlar.

Yapısal veri türlerini, Google’ın resmi olarak paylaştıklarının dışında düzenlemelerde bulunmak isteğe bağlıdır ancak aynı zamanda kabul edilebilir. Yapılandırılmış veriler zengin sonuçlar biçiminde desteklenmese de, Google’ın içeriği daha iyi anlamasına ve buna göre sıralamasına yardımcı olur.

Mueller bu durumu şöyle açıklıyor:

“Bağımsız olarak, sayfalarınız için daha anlaşılabilir ve okunabilir içerik sağlamak için yapılandırılmış verileri kullanmaya her zaman açığız. Bu her zaman gözle görülür değişikliklerle sonuçlanmayabilir ancak yine de sistemlerimizin sayfalarınızı alakalı sorgular için göstermesine yardımcı olabilir. ”

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...