Ana SayfaSEOGoogle, küçük işletmelerin 2019 aranma eğilimlerini açıkladı

Google, küçük işletmelerin 2019 aranma eğilimlerini açıkladı

-

Genel olarak sektörlerdeki arama yoğunluklarını araştırır, planlamamızı ona göre hazırlamaya çalışırız. Farklı araçlar yardımıyla ulaşabildiğimiz verileri değerlendirmeye çalışır ve sonraki adımı nasıl atacağımıza karar verip planlamayı tamamlamaya çalışırız. Google’da bizlere belirli periyotlarda farklı raporlar paylaşarak yardımcı olmaya çalışıyor, son paylaştığı rapor ise küçük işletmelerin aranma eğilimleri hakkında oldu.

Sitenizi yurt dışına açarken SEO için neler yapmalısınız?

Küçük işletmelerin aranma eğilimleri 2019

Google, insanların küçük işletmeleri nasıl aradıklarına dair yeni veriler içeren yeni bir rapor yayınladı. Yayınlanan bu rapor sadece Amerika Birleşik Devletleri verilerinden oluşuyor. Raporu incelediğimizde kendimize global bir yaklaşım sağlayabilir veya kendi bölgemizde nasıl anlamlı hale getirebileceğimizi değerlendirebiliriz.

Yerel işletme aramaları “muazzam” bir ivme il yükselmeye devam ediyor. Google, “yerel” + “yakınımda (near me)” aranmalarının 10 yıl öncesine kıyasla 350 kat daha fazla ilgili olunduğunu söylüyor.

Genellikle şubeleşmemiş ve pek çoğu aile bireylerinin beraber çalıştığı işletmelere (mom and pop shops) yönelik arama ilgisi, restoranlar, akşam yemekleri, eczaneler, kafeler ve pizza yerlerine özellikle ilgi duyan kesimde son 3 yılın en yüksek seviyesinde. “Yerel mağazalar”a yönelik arama ilgisi de geçen yılın en yüksek rekorunu kırmış durumda.

Google Haritalar’da Yinelenen Konumlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2019 Küçük İşletme Arama Eğilimleri

Google’ın en son raporundan bazı önemli başlıkları aşağıda paylaşıyoruz.

 • Arama ilgisine göre son 12 ay içindeki en popüler yerel mağaza kategorileri

  • Yerel kahve dükkanları
  • Yerel çiçekçiler
  • Yerel matbaalar
  • Yerel lastik dükkanları

Özellikle yerel kahve dükkanlarına olan arama ilgisi şu an her zamankinden çok daha yüksek seyrediyor.

 • 2019’da “yerel mağazalar” arayışında olan başlıca eyaletler
  • Batı Virginia
  • New Hampshire
  • Pensilvanya
  • Rhode Island
  • Güney Carolina

Küçük işletmelerin büyümeye devam etmesini sağlamak için, Google.org düşük gelirli ve az temsil edilen girişimcilerin eğitim ve sermayeye erişim yoluyla yeni işlere başlamalarına yardımcı olmak için 10 milyon dolarlık taahhütte bulunduğunu göz önüne alırsak, Google’ın bu konuyu ne kadar önemsediğini görmüş oluruz.

Google ayrıca küçük işletmeler için ücretsiz kaynaklar sunmaya adanmış bir web sitesi olan geçtiğimiz Haziran ayında Google for Small Business‘ı tanıttı. Google, Grow With Google’un yerel işletme bölümünde başka kaynaklar da sunmaktadır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...