Ana SayfaSEOGoogle Haritalar'da Yinelenen Konumlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google Haritalar’da Yinelenen Konumlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

-

Kısa bir süre önce MapMaker kapanmasıyla birlikte birçok kullanıcı bana Google Haritalar’da Yinelenen Konumlar nasıl başa çıkacağını sormaya başladı.

Başlamadan önce, konumun doğrulanmış olup olmadığını tespit etmek gerekir. Konum “işletmeyi sahiplen (own this business)” veya “bu işletme için hak talep et(claim this business)” seçeneğini kullanıyorsa henüz doğrulanmamıştır. Etiketler eksikse, doğrulanmış demektir. İlgili konumun sahibi oluncaya kadar yapabileceğiniz bir şey yok. Aşağıda başlarken ilk atmanız gereken adımı paylaşıyoruz.

 

Vitrin

 • İki listedeki adresler uyuşuyor mu? Doğrulanmamış olan kopyanın doğrulanmış girişle aynı adresi varsa, Google My Business desteğiyle iletişime geçip onlardan iki girişi birleştirmesini isteyin.
 • Adresler uyuşmuyorsa, işletmenin daha önce o noktada bulunup bulunmadığını öğrenin.
  • Eğer işlitme hiç orada yer almamışsa:
   • Girişleri Haritalar’da yukarı çekin
   • “Düzenleme öner”e basın
   • “Yer kalıcı olarak kapalıdır(permanently closed)” yanındaki geçiş tuşunu  seçip Evet’e tıklayın
   • Sebep olarak “Hiç varolmadı(Never existed)”yı seçin ve basın gönderin.

 • Yinelenen eski bir adres arama sonuçlarında listeleniyorsa (bu konumdaydılar ama taşındılar), yinelenen konumun taşınmış olarak işaretlenmesini isteyeceksiniz.

Servis Alanı İşletmeleri

 • Yinelenen giriş doğrulanmış mı? Doğrulanmışsa önce doğrulanmamış hale getirmeniz veya ona erişmeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra, Google My Business ile iletişime geçin ve iki listeyi birleştirmesini isteyin.
 • Yinelenen giriş doğrulanmamışsa, Google Haritalar’da hizmet bölgesi işletmelere izin verilmediğinden Google Haritalar’dan kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Google My Business bunlara izin verir, ancak doğrulanmamış herhangi bir giriş Google My Business’a değil Google Haritalar kurallarına uyacaktır. Kaldırmak için:
  • Girişleri Haritalar’da yukarı çekin
  • “Düzenleme öner”e basın
  • “Yer kalıcı olarak kapalıdır(permanently closed)” yanındaki geçiş tuşunu  seçip Evet’e tıklayın
  • “Özel(private)” seçimini yaparak gönderin

Personel Listeleri

Halka açık profesyonel çalışanlara (doktorlar, avukatlar, diş hekimleri, emlakçılar, vb.) kendi çalıştıkları ofislerinden ayrı olarak izin verilir ancak bu ofisteki halka açık tek profesyonel olmasalar da dahildir. Bu durumda, bu kişiler tek başına bir hizmet veren personel olarak kabul edilir ve yalnızca “İşletme Adı: Profesyonel İsim” olarak biçimlendirilmiş bir liste olmalıdır.

İki listeye sahip tek personel

Muhtemelen düzeltilmesi gereken en kolay senaryolardan biridir çünkü uygulayıcıların sadece bir konum listelemesine sahip olmaları gerekiyor. Hem pratik hem de personeliniz için bir liste içeren bir senaryonuz varsa, Google My Business’ta bu iki konumun birleştirmesini isteyebilirsiniz ve her ikisinin de sıralama gücünü birleştirebilirsiniz. Ayrıca size daha fazla yorum içeren bir konum listelemesi verecektir. İki konum listelemeniz sıralamada başta gelen üç noktadan ikisiyse, ikisini birleştirmeyi tavsiye etmediğim tek senaryo. Bu son derece nadirdir.

Çoklu personel listeleri

Eğer işletmeniz birden fazla personele sahipse, personel hala orada çalışıyorsa bu listeleri kaldıramaz veya birleştiremezsiniz. Genellikle personel için listelemeler oluşturmayı teklif etmem, çoğunlukla daha önce var olduğundan, insanlara hizmetleriyle ilgili listeleme yarışmalarını önlemek için onlara ne yapacaklarını anlatmayı bıraktım.

İyi bir strateji, farklı sektörlerde konusunda uzmanlaşmış personeliniz varsa, birden fazla listeleme sıralamasına sahip olma üzerinde çalışabilirsiniz. Kendi bölgesinde masaj terapisti olan bir psikologunuz olduğunu varsayalım. Masaj terapistinin listeleme sitesi “masaj terapisi” için arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan bir sitede bulunan bir sayfaya bağlanabilir. Alakalı terimler için arama sonuçlarında en üst sırada bulunan sayfaya bağlanabilir. Buyöntem, sayfaları rakiplerden daha görünür kılmak için harika bir yoldur.

Başka bir örnek de bir hukuk firması olacaktır. Ceza hukuku konusunda uzmanlaşmış bir avukata sahip olabilirsiniz. Avukat sizin için çalışan bir avukattır. Bu, birkaç farklı anahtar kelimenin organik sıralamasından yararlanmanıza olanak tanır.

Unutmayın, hedef anahtar kelimelerinizin listelemelerinden üçünün tamamı Google’daki aynı anahtar kelime için sıralanırsa ve böylece 3 paketin tümünü tekelinize alırsınız ama bunun gerçekçi olmayan bir strateji olduğunu unutmayın. Google’da, aynı web sitesinin sonuçlarda çok fazla görünmesine engel olan filtreler vardır ve gerçekten niş bir endüstri veya pazarda olmadığınız sürece bunu başarmak neredeyse imkansızdır.

Artık orada çalışmayan personeller

Artık işletmenizde çalışmayan fakat bir konumda personel listelerinin bulunması yaygın bir şey. Eski bir personeliniz için bir konum oluşturduysanız, Google My Business ile iletişime geçmek ve bunları işletme konumunuza taşınmış olarak işaretlemesiyle yükümlüsünüz. Onları ofis listesine taşımanız için son derece önemlidir, personelin sizin için yaptığı işler size değer katar. İşte size nedenini gösteren iyi bir vaka çalışması.

Liste personel tarafından doğrulanırsa ve size erişimini veya kaldırılmasını reddediyorsa, en iyi ikinci şey, listeyi geçerli işvereninin bilgisine sahip olmak için güncelleştirmelerini sağlamaktır. Bu ideal değildir ve son çare olmalı.

Çalışanlar için listelemeler (doğrudan hizmet vermeyen)

Doğrudan hizmet vermeyen bir personel haritada bulunmamalıdır. Örneğin: bir hukuk firmasının büro müdürü, muhasebecisi veya bir hemşire. Kirişi kaldırmak için::

 • Girişleri Haritalar’da yukarı çekin
 • “Düzenleme öner”e basın
 • “Yer kalıcı olarak kapalıdır ..”butonunu Evet olarak değiştirin
 • Sebep olarak “Hiç varolmadı”yı seçin ve gönderin.

Hayatını Kaybeden Personellerin Listesi

Bu her zaman dikkat edilmesi gereken berbat bir senaryodur ancak insanların hayatını kaybeden personellere yönelik listelerden nasıl kurtulacağını bilmediği birçok vakaya rastlamış bulunmaktayım. Çözüm, ek bir adım eklemek istemediğiniz sürece, işletmeden ayrılan biri için yapacağınız şeyle benzerdir. İşletme girişleri genellikle doğrulandığından ve insanların genellikle hayatını kaybeden kişinin Google hesabına erişemediğinden, Google My Business desteğine, kişinin öldüğünü ilgili destek görevlisine bildirebilirsiniz. Gerçeğin söylediği gibi olduğunu ispatlayabilmek için Facebook’u veya Twitter’ı kullanmanızı önemle öneririm, çünkü kolayca link ekleyebilirsiniz (bir telefon görüşmesi yapmak çok daha zordur).

Personel listeleri nasıl oluşturma oluşturulur?

Sıfırdan bir personel listesi oluşturuyorsanız, Google My Business kontrol panelinden yapmaya çalışıyorsanız ve işletme için doğrulanmış bir girişiniz varsa, sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Alacağınız hata aşağıda gösterilmektedir.

 

Eklemenin iki yolu vardır:

 1. Konumu Google Haritalar aracılığıyla oluşturun. Bunu adres arayıp ardından “Kayıp bir yer ekle(Add a missing place)”yi tıklayarak yapın. Liste başlığına işletme adını eklemeyin veya mevcut konumdaki girişinizle çok benzer olduğundan düzenlemeniz muhtemelen oluşturulmayacaktır. Google Haritalar’dan bir e-posta aldıktan sonra giriş başarıyla eklendiğini belirtir, bunu GMB aracılığıyla yeri sahiplenmeyi talep edebilirsiniz.
 2. GMB desteğine başvurun ve onlardan yardım isteyin.

KAYNAK: https://moz.com/blog/duplicate-gmb-listings

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...