Ana SayfaSEOInternal Link Nedir?

Internal Link Nedir?

-

Internal Link nedir sorusuna, bir site içerisindeki sayfalar arasında verilen linkler şeklinde cevap verilebilir. Internal Link’in tam bir Türkçe karşılığı olmasa da anlamından yola çıkılarak, site içi bağlantı denebilir.

Internal Link Nedir?

Internal Link’i biraz daha açarsak, sitede yer alan sayfalar arası bir hiyerarşi oluşturmaya, sayfaların önemini göstermeye ve ziyaretçilerinizi farklı sayfalarınıza çekmenize yarayan site içi bağlantılardır.

Internal Link Yapısında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Site içi linkleme yaparken, en önemli sayfanızın ana sayfanız olduğunu unutmayın. Sayfalarınız arasında en çok referansı olması gereken sayfa da ana sayfanız olmalıdır. Google, diğer sayfalara oranla ana sayfaya daha fazla önem vermektedir. Buna doğru orantılı olarak, ana sayfanızı daha dikkatli incelemektedir. Bu 2 unsuru göz önüne alarak, ana sayfanızdan, diğer sayfalarınıza bağlantı verirken aşırıya kaçmamanız gerekmektedir. Bu sayfaları kendiniz, önem sırasına göre listeleyip, buna göre link vermeniz en doğrusu olacaktır. Alt sayfalarınızdan ise en çok referans verdiğiniz sayfa ana sayfa olmalıdır. Link verirken farklı anahtar kelimelerinizi kullanarak link vermeyi sakın unutmayın.

External Link Yapınız Size Yardımcı Olabilir!

External Link (site dışı bağlantı) yapınıza bakarak, site içerisinde hangi sayfalarınızın önemli olduğunu karar verebilirsiniz. SEO araçları size bu kararı verirken yardımcı olacaktır. Hangi sayfaların önemli olduğuna karar verdikten sonra Internal Link yapınızı buna göre düzenlemek kalıyor.

Site İçi Bağlantılarınızı Metin İçerisinde Verin

Yazınızın içerisinde, alakalı diğer konulardan bahsederek diğer sayfalarınıza link verebilirsiniz. Ve ya yazınız içerisinde geçen anahtar kelimelerden o kelime ile alakalı diğer yazılarınıza bağlantı vermeniz footer v.s linklerden çok çok daha değerlidir.

Internal Link Yapısı
Internal Link Yapısı

Site İçi Bağlantılarınız Karşılıklı Olmamalıdır.

Linkleri verirken, hangi sayfanızdan hangi sayfanıza link verdiğinizi unutmamalısınız (Not alabilirsiniz.). Arama motorlarının sitenizde daha fazla kalmasını istiyorsanız buna dikkat etmelisiniz.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

PageRank Algoritması Nedir? Nasıl Arttırılır?

PageRank Algoritması Nedir? Nasıl Arttırılır?

0
PageRank, bir web sitesinin kalitesini belirlemek için Google tarafından kullanılan bir algoritmadır.  Yüksek bir PageRank puanına sahip olmak, web sitelerinin arama sonuçlarında (SERP) daha...
Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?