Ana SayfaSEOGoogle, HSTS / 307'ler ile nasıl etkileşim kurar?

Google, HSTS / 307’ler ile nasıl etkileşim kurar?

-

Google’ın önemli isimlerinden John Mueller, Googlebot’un 307’ler olarak da bilinen HSTS (HTTP Strict-Transport-Security / HTTP Katı Taşıma Güvenliği) yönlendirmeleriyle nasıl etkileşim kurduğunu yani Google’ın 307 / HSTS yönlendirmelerini nasıl işlediğini, en son “Ask Google Webmasters” videosunda ayrıntılı bir şekilde açıkladı.

Http Durum Kodları SEO İçin Ne Anlama Geliyor?

Google, HSTS / 307’ler ile nasıl etkileşim kurar?

Mueller özellikle aşağıdaki soruyu ele alır:

“Googlebot, HSTS / 307’ler ile nasıl etkileşim kurar?”

Tarayıcıları bir sayfanın HTTPS sürümünü ziyaret etmeye zorlamak için bir HSTS yönlendirmesi kullanılabilir.

Bu tür yönlendirmeler, birinin HTTPS URL’si yerine bir HTTP URL’sine bağlandığı durumlarda yararlı olabilir. Bağlantı tıklandığında, HSTS / 307 yönlendirmesi ziyaretçinin HTTPS URL’sine ulaşmasını sağlayacaktır. Tarayıcılar 307’lerle etkileşime girdiğinde olan budur. Googlebot yaptığında ne olur?

John Mueller’in yanıtı: “Kısacası, [Googlebot] onlarla etkileşime girmiyor. 307 yeniden yönlendirmeleri genellikle gerçek yönlendirmeler değildir. Peki bunun anlamı nedir?

Bir site HTTPS yaptığınızda isteğe bağlı olarak HSTS’yi kullanabilirsiniz. HSTS, kullanıcılara bir sayfanın yalnızca HTTPS sürümünü almalarını söyler.

Dolayısıyla, bir kullanıcı bir URL girdiğinde veya aksi takdirde HTTP’ye gidecek bir bağlantıyı tıkladığında, tarayıcı HSTS’yi hatırlar ve doğrudan HTTPS sürümüne gider. “

Bir site sahibi HSTS içeren bir sayfada URL Denetleme Aracı’nı kullanırsa, bunun yerinde bir 307 yönlendirmesi olduğunu görecektir. Bununla birlikte Mueller, HSTS’nin bir yönlendirme gibi davrandığını ancak gerçek bir yönlendirme olmadığını vurgular.

Yalnızca tarayıcılar 307’yi görebildiği için bu gerçek bir yönlendirme değildir; Googlebot için hiçbir şey ifade etmiyor.

Googlebot, HSTS ile bir HTTP sayfasını taradığında, bir tarayıcının yapacağı gibi HTTPS sürümüne yeniden yönlendirilmez.

“Elbette, bu yalnızca HTTPS URL’leri dizine eklenmiş ve taranabilir ise sorun yaratır. HSTS, bağlantıların keşfedilmesi için bir araç değildir.

Örneğin, HTTP’den HTTPS’ye geçiş yapıyorsanız, HSTS Google’ın yeni bağlantılarınızı keşfetmesine yardımcı olmaz. Bunun için uygun 301 yönlendirmelerini kullanmanız gerekecek.

HSTS, kullanıcıların güvenli sayfalara girdiklerinden kesinlikle emin olmak için gerçek bir yeniden yönlendirme ile birlikte kullanılan isteğe bağlı bir araçtır.

30X Yönlendirme Kuralları Değişti

Mueller 307 yönlendirmesi bilgilendirmesine devam etti

“Neler olduğunu netleştirmek gerekirse 307 aslında yönlendirmeymiş gibi davranıyor. Chrome da bunu 307 yönlendirmesi olarak adlandırıyor. Dolayısıyla, Chrome kullanıyorsanız ve bir araçla birlikte bir 307 sonuç kodu görüyorsanız, aslında o sayfa orada değildir.

Googlebot söz konusu olduğunda, URL’leri yeni bir seçenek listesi ile taramaya çalışıyoruz. Bu nedenle, HSTS listesini tutmayacağız ve bunun yerine doğrudan HTTP URL’sine doğrudan erişeceğiz.

Bu URL yeniden yönlendiriyorsa, genellikle bir HTTP ve HTTPS sitesinde olduğu gibi, yönlendirmeyi izleriz. Kısacası Googlebot, tarayıcıda göreceğiniz 307’yi görmez ve bu iyi. “

Aşağıdaki videonun tamamını izleyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

0
İş dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan dijital pazarlamada, internetin de yaygın kullanımıyla beraber markaların online varlıklarını sürdürmeleri önemli hale geldi. İşletmelerin web site tasarımları...