Ana SayfaSEOGoogle, Efsane Cuma kampanyaları için kalıcı URL'ler öneriyor

Google, Efsane Cuma kampanyaları için kalıcı URL’ler öneriyor

-

Google, Efsane Cuma (Black Friday) ve Siber Pazartesi (Cyber Monday) sayfaları için en iyi uygulamaları paylaştığı bir blog yazısı yayımladı.

Google, her yıl tekrar eden bu özel satış günlerinde satış yapmak için her sene yeni URL’ler oluşturmak yerine Efsane Cuma, Siber Pazartesi vb özel günlerin satış sayfaları için kalıcı URL’lerin kullanılmasını öneriyor.

Siber Pazartesi ve Efsane Cuma kampanyaları için öneriler

Google, bu tavsiyeyi Efsane Cuma ve Siber Pazartesi sayfaları için bir kaç iyi uygulama önerisini 5 başlıkta paylaştı.

Yinelenen URL’leri kullanmanın yararları hakkında daha fazla bilgi ve Google’ın yaklaşan alışveriş etkinliği için sunduğu diğer tavsiyelerin bir özetini aşağıda bulabilirsiniz.

Efsane Cuma sayfaları için yinelenen URL’ler

Binlerce perakendecinin büyük indirimlerle ciddi satış rakamlarına ulaştığı Efsane Cuma, Siber Pazartesi vb özel satış günleri artık alışveriş çılgınlığı haline geldiği bir gerçek. Her yıl yeni ve büyük satışlar getiren bu özel günler için yeni satış sayfaları hazırlanmamalıdır.

Efsane Cuma satışlarının kısa süreli geçici doğası, bazı site sahiplerinin her yıl yeni sayfalar oluşturmalarına ve satış dönemi bittikten sonra bu sayfaları kaldırmanın en iyi yöntem olduğunu düşünebilir.

Efsane Cuma, Siber Pazartesi vb özel satış günleri sayfaları geçici olarak konumlandırmak ideal yöntem değildir.

Google’ın bu konuda özellikle vurguladığı noktalar:

“Etkinliğin her oluşumu için yeni bir URL değil, yinelenen bir URL kullanın. Yinelenen etkinliklerin açılış sayfasına, her yıl kullanılan etkinliği yansıtan anlamlı bir URL verin (örneğin: /satis/efsane-cuma şeklinde kullanın, /satis/2020/efsane-cuma şeklinde değil). “

Google neden yinelenen URL’leri öneriyor?

Çünkü yinelenen URL’ler, sitelerin link değeri (link equality) oluşturmasına izin verir. Link değeri, bir bağlantının SEO değerini ifade eder ve zamanla kazanılan bir şeydir.

URL’ler, diğer sayfalar onlara link verdiğinde link değer ortaya çıkar. Bir URL web üzerinde ne kadar uzun süre mevcutsa, o kadar fazla link değeri kazanma potansiyeline sahiptir.

Bir sayfanın ne kadar fazla link değeri varsa, arama sonuçlarında sıralanma potansiyeli o kadar büyük olur.

Orta miktarda link değeri olan daha eski bir URL’nin, link değeri olmayan yeni yayınlanan bir sayfaya göre sıralamada üst sıralarda yer alma şansı çok daha yüksektir.

Bu nedenle, her yıl Efsane Cuma için yeni sayfalar oluşturmak yerine Google’ın önerdiği URL biçimini kullanmaya özen gösterin.

Efsane Cuma ve Siber Pazartesi için ek öneriler

Black Friday ve Cyber ​​Monday için Google’ın en iyi uygulamalarının geri kalanını burada bulabilirsiniz.

E-ticaret sitelerine Google’ın satış etkinliklerini arama sonuçlarında vurgulamasına ve ortaya çıkarmasına yardımcı olacak Efsane Cuma ve Siber Pazartesi için dikkat edilmesi gereken önerilerdir.

  • Erken yayınlayın: Efsane Cuma satış sayfasını satıştan çok önce oluşturun, böylece Googlebot’un onu keşfetme ve dizine ekleme zamanı olur.
  • Standart SEO en iyi uygulamalarını izleyin: Bugün SEO’da önemli olan konular hakkında gerekli bilgiler için, sizler için hazırladığımız SEO kılavuzunu inceleyin.
  • Açılış sayfasına dahili bağlantılar oluşturun: Web sitesindeki diğer sayfalardan, özellikle de ana sayfadan Efsane Cuma açılış sayfasına bağlantı oluşturun. Bu işlem ile sayfaların önemini Google’a iletmeye ve ziyaretçilerin sayfayı daha hızlı bulmasına yardımcı olacaktır.
  • Alakalı, yüksek kaliteli bir resim ekleyin: Satışınızın güncel bir olduğunu vurgulayan bir resim kullanın. Google, resmin kenarları etrafındaki boşlukların kırpılmasını ve resmin görsel olarak çekici ve kaliteli olmasını önerir.
  • Açılış sayfasını yeniden taratın: Açılış sayfası yeni veya ek içerikle güncellendiğinde, içeriğinizin daha hızlı güncellenmesi için Google’dan sayfayı yeniden taramasını isteyin.

KAYNAK: Google Webmaster Central Blog

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...