Ana SayfaSEOGoogle yılbaşı alışverişi alışkanlıklarının 16 istatistiğini paylaştı

Google yılbaşı alışverişi alışkanlıklarının 16 istatistiğini paylaştı

-

Google, yılbaşı döneminde alışveriş yapanların davranışlarının 2020’de nasıl değiştiğini ortaya koyan yeni verileri paylaştı.

Google, tüketici davranışındaki son değişiklikleri ayrıntılarıyla anlatan yeni kılavuzunda yılbaşı alışverişi yapanlarla ilgili 16 istatistik bizlerle paylaştı. Bu sene yılbaşı dönemi biraz farklı olacak gibi görünse de, hala talebin yoğun olduğu bir sezona yaklaşıyoruz ve işletmelerin müşterilerle iletişim kurması için kritik bir zaman dilimindeyiz.

Google’ın 27 sayfalık kılavuzu, pazarlamacıların bu yılın odağı en yüksek tüketicilerine ulaşmasına yardımcı olacak 16 veri paylaşarak yön gösteriyor.

Google yılbaşı pazarlama kampanyaları için mini site hazırladı

İlk olarak, arama davranışıyla ilgili istatistiklere bakarak başlayalım.

Yılbaşı müşterilerinin Google Arama davranışı

Kılavuz boyunca Google, popülaritesi yükselen bir dizi arama terimine atıfta bulunmaktadır.

 • “En uygun fiyatlı (best affordable)” aramaları dünya genelinde geçen yıldan bu yıla %60’ın üzerinde artış gösterdi.
 • “Online moda alışverişi (fashion online shopping)” aramaları geçen yıldan bu yıla %600 arttı.
 • “Online giyim mağazaları (online clothing stores)” için yapılan aramalar geçen yıldan bu yıla dünya genelinde olarak %100 arttı.
 • “Yakınımdaki uygun (available near me)” aramaları, dünya genelinde geçen yıldan bu yıla %100’ün üzerinde artış gösterdi.
 • “Kargo teslim alma (curbside pickup)” aramaları, dünya genelinde geçen yıldan bu yıla %3,000’in üzerinde artış gösterdi.
 • “Yerel işletmeleri destekleyin (support local businesses)” aramaları geçen yıldan bu yana % 20.000’in üzerinde arttı.

Çıkarımlar

Bu istatistikler, bu yıl bir müşterin akın akın online kıyafet alışverişi yaptığını gösteriyor. Veriler ayrıca insanların mağazada alışveriş yapma konusunda ne kadar isteksiz olduklarının bir göstergesi olabilir.

Giyim, geleneksel olarak insanların bir satın alma işlemine başlamadan önce şahsen görmeyi sevdikleri bir ürün olmuştur. Artık arama verileri, tüketicilerin online giyim için daha rahat alışveriş yapmaya başladığını gösteriyor.

Tüketiciler, “en uygun fiyatlı” aramalardaki artıştan da anlaşılacağı gibi, bu yıl daha fazla fiyat bilincine sahip görünüyor. En dikkate değer olanı, müşterilerin yerel işletmeleri destekleme konusuna ne kadar bağlı olduklarıdır. Aramalarda % 20.000 artış!

Müşteriler ayrıca aktif olarak yakındaki ürünleri arayıp bölgesel satıcılara destek olmak ve teslimat noktalarında ürün teslim alma konularına da iyi adapte oluyorlar.

Teslimat noktaları seçeneği olmadığında yerel işletmelerin satışları kaybedebileceklerini ciddi ciddi düşünmeleri gerekiyor.

Müşteriler yerel alışveriş yapmak istiyor, ancak online alışveriş yapmak ve alışverişlerini teslimat noktalarından almak istiyorlar. Bunu yapmalarını kolaylaştırarak ön plana çıkabilirsiniz.

Eskiyle birlikte, yenisiyle birlikte

Google anket verilerine göre, yılbaşı alışverişi yapanlar 2020’de eski davranışlarından uzaklaşıyor ve hayata uyum sağlıyor.

 • ABD’de alışveriş yapanların %69’u tatiller için önceki yıllara göre daha fazla online alışveriş yapmayı planlıyor (daha fazla insan ilk kez göz atmak ve satın almak için online oluyor.)
 • Ankete katılan ABD’deki alışveriş yapanların %50’den fazlası bu yıl ilk kez yeni bir alışveriş hizmeti denedi.
 • Ankete katılan ABD’de alışveriş yapan her 10 kişide 1 kişiden fazlası bu yıl ilk kez yeni bir alışveriş uygulaması denedi.
 • ABD’deki tüketicilerin %70’i yeni perakendecilerden satın almaya açık olduklarını söyledi.

Çıkarımlar

Günümüzün tüketicileri değişime karşı değil. Pandemi alışveriş deneyimini aksatmış olsa da, insanların yeni seçenekler bulmasını engellemeyecek.

Verilerin gösterdiği gibi, müşteriler farklı alışveriş hizmetlerini ve uygulamalarını denemekte n çekinmiyorlar ve adapte oluyorlar. Çoğu yeni satıcılardan satın almakta bile sorun yaşamıyor.

Teslimat noktası hizmeti sunmaya ihtiyaç duyan yerel işletmelerle ilgili günceli takip etme konusuna dönüyor. İşletmeniz günümüzde alışveriş yapanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde gelişmezse, başka bir yer tercih etmekten mutlu olurlar.

Yılbaşı alışverişi yapanların satın alma davranışı

Bu sonraki istatistik grubu, müşteri niyetindeki kayda değer değişikliklere odaklanıyor.

 • ABD’deki tüketicilerin %62’si, ürünlerin stokta kalmaması sorunu yaşamamak için tatil alışverişine daha erken başlayacak.
 • ABD’de online alışveriş yapanların %46’sı perakendecilerin indirim sunmasını bekliyor.
 • ABD’de tatil alışverişi yapanların %77’si hediye fikirlerine mağazada değil, online olarak göz atacaklarını söyledi.
 • Ankete katılan ABD’li tüketicilerin %46’sı, “Değerlerime uygun işletmelerde alışveriş yapmak için kasıtlı bir çaba gösteriyorum” dedi.
 • Bu tatil sezonunda alışveriş yapmayı planlayan ABD tüketicilerinin %66’sı, yerel küçük işletmelerden daha fazla alışveriş yapacaklarını söyledi.

Çıkarımlar

Google’ın kılavuzunda sunulan veriler boyunca yinelenen ve dikkat çeken istatistik, müşterilerin yerel olarak satın alma niyetindeki olumlu gelişmedir.

Müşteriler hiç şüphesiz pandemi sırasında yerel işletmelerin yaşadığı zorlukların farkında ve varlıklarını sürdürmelerinin yollarını arıyor gibi görünüyor.

Birçok müşteri, değerleriyle uyumlu işletmelerden aktif olarak alışveriş yapmak istiyor. Bu, günümüzün alışveriş yapanlarına hitap etmek için güçlü bir marka oluşturma ihtiyacını güçlendiriyor.

İndirim kodları, online satışta hızla yükselen bir beklenti haline geliyor. Bu aslında indirimli fiyatlar sunmanız gerektiği anlamına gelmez, ücretsiz gönderim gibi bir şey bile hızlı bir yol kat etmeye yardımcı olabilir.

2020 yılbaşı alışverişi sezonu hakkında daha fazla bilgi için buradaki Google’ın kılavuzuna bakın (PDF bağlantısı).

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...