Ana SayfaSEOGoogle yılbaşı pazarlama kampanyaları için mini site hazırladı

Google yılbaşı pazarlama kampanyaları için mini site hazırladı

-

Google, pazarlamacıların dijital ortamda müşterilere Google Arama, Google Alışveriş ve Google Haritalar’da ulaşmasına yardımcı olmak için bir yılbaşı pazarlama kampanyaları için kaynakları paylaştığı bir site hazırladı.

Google’ın yeni küçük işletme tatil pazarlaması merkezi, pazarlamacıların yılın en yoğun alışveriş sezonuna hazırlanmak için kullanabileceği kaynaklarla doludur.

Alışveriş Sezonunda Rakiplerinizi Geçmenizi Sağlayacak 5 İpucu

Google yılbaşı pazarlama kampanyaları öneri sitesi

Mini site, işletmelerin Google Arama, Google Alışveriş ve Google Haritalar’da alışveriş yapan kişilere ulaşmasına yardımcı olacak kişiselleştirilmiş öneriler içerir.

Google, ABD’li yetişkinlerin %71’inin alışverişlerinin yarısından fazlasını online olarak yapmayı planladığını gösteren bir araştırmaya işaret ettiğinden, bu yıl müşterilere online olarak ulaşmak özellikle çok önemli.

Bahsi geçen tüketiciler, özellikle yerel küçük işletmeler olmak üzere yeni perakendecilerden satın almaya açık olduklarını söylüyor.

Kesin olarak – ABD’de bu yılbaşı tatili sezonunda alışveriş yapmayı planlayan insanların %66’sı yerel küçük işletmelerden daha fazla alışveriş yapacaklarını söylüyor.

Google, tatil pazarlamacılığı kaynakları için bir merkez oluşturarak müşterilerin bu yerel işletmeleri internette bulabilmesini sağlamaya yardımcı oluyor.

Şimdiye kadar nelerin mevcut olduğuna ve pazarlamacıların bu yılbaşı sezonunda online stratejilerini geliştirmek için kaynakları nasıl kullanabileceklerine bir göz atalım.

Tüketiciler Yılbaşı Alışverişlerini Ekim Ayı veya Daha Önce Yapıyor

Küçük işletmeler için Google Tatil Pazarlaması Merkezi (Small Business Holiday Hub)

Google’ın tatil pazarlaması merkezi, iki güçlü yeni aracın yanı sıra dersler, canlı yayınlar ve nasıl yapılır kılavuzları içeriyor.

İlk olarak, yeni araçlara bir göz atın.

Pazarlamacılar için araçlar

Mağazamı Büyüt

Mağazamı Büyüt (Grow My Store) aracı, sitenizin müşteri deneyimini analiz edecek ve sitenizin aynı perakende kategorisindeki diğerlerine göre nasıl performans gösterdiğini gösterecektir.

Online mağazanızın URL’sini girmeniz yeterlidir. Grow My Store, iyileştirme için size özel öneriler sunar.

Google’ın tam bir rapor oluşturması birkaç saat sürer, bu nedenle başlamadan önce bunu bilmeniz önemli.

Aşağıdaki yeni aracın tanıtımını izleyebilirsiniz.

Google, bir rapor oluşturmadan önce kullanıcılardan sitenin sahipliğini doğrulamalarını istemez. Bu aracın rekabet analizi için de kullanılabileceği anlamına gelir.

Bu araç, online bir mağazası olan işletmeler için tasarlanmıştır. İşletmeniz yalnızca fiziksel bir konumda ürün satıyorsa, bunun için ayrı bir araç vardır.

Yerel Fırsat Bulucu

Google’ın Yerel Fırsat Bulucu (Local Opportunity Finder), müşterileri fiziksel bir konuma çekmek isteyen küçük işletmeler için tasarlanmıştır.

Araç, yerel işletmelerin Google My Business profillerinden en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmak için oluşturulmuştur.

Mağazamı Büyüt aracına benzer şekilde Yerel Fırsat Bulucu, Google’daki işletme profilinizde iyileştirmeler yapmak için kişiselleştirilmiş öneriler sunar.

Aşağıdaki tanıtımı izleyebilirsiniz.

Yerel Fırsat Bulucu şu anda yalnızca ABD işletmeleri tarafından kullanılabilir.

Google’dan pazarlama dersleri

Google’ın küçük işletme tatil pazarlaması merkezi, pazarlamacılar için 4 dakika ile 16 dakika arasında değişen bir dizi kısa ders içerir.

Dersler şunları içerir:

  • Ürünler Google’da ücretsiz olarak nasıl listelenir?
  • Müşterilerin sizi bulmasını kolaylaştırmak
  • Etkili bir sosyal medya planı oluşturmak
  • SEO en iyi uygulamaları
  • İşletmenizi internete taşımak için beş seçenek

Tatil pazarlaması merkezi, Google My Business’taki farklı özelliklerin nasıl kullanılacağına ilişkin mevcut birçok yardım kılavuzuna da bağlantı sağlar.

Canlı yayınlar

Tatil pazarlaması merkezi, Ekim ayı için planlanan en az bir canlı yayın vaat ediyor ve önümüzdeki dönemde daha fazlası gelecek.

14 Ekim’de Google, Shopify’ın Google Merchant Center ile nasıl kullanılacağına dair bir saatlik canlı bir gösteri düzenleyecek. Canlı yayın ayrıca yeni Yerel Fırsat Bulucu ve Mağazamı Büyüt araçlarının nasıl kullanılacağını da kapsayacak.

İlgilenenler buradan ücretsiz kayıt olabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz her şey hakkında daha fazla bilgi için Küçük İşletmeler için Google Tatil Pazarlaması Merkezi‘ni ziyaret edin.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...