Ana SayfaSEOABD Adalet Bakanlığı Google'a dava açacak

ABD Adalet Bakanlığı Google’a dava açacak

-

Kaynaklara göre ABD Adalet Bakanlığı’nın (The US Department of Justice) önümüzdeki hafta Google’a dava açmaya hazırlandığı paylaşıldı. Reuters’in paylaştığı habere göre ABD Adalet Bakanlığı Google aleyhine dava açılması bekleniyor.

Google, Arama Sonuçlarında Haksız Rekabet Yapıyor mu veya Google Tekel mi? (Örnek Aramalar ve Çözüm Önerileri)

ABD Adalet Bakanlığı Google ‘a neden dava açacak?

Reuters paylaştığı çarpıcı habere göre, ABD Adalet Bakanlığı’nın şu anda eyalet başsavcılarını davayı imzalamaya çağırdığını söylenirken “sürece aşina olan üç kaynağa” atıfta bulunuyor.

Google’ın rakip arama motorlarını, hizmetleri iyileştirmek ve reklamcılığı hedeflemek için kullanılabilecek kullanıcılar hakkındaki verilerden mahrum bırakmakla suçlandığı bildiriliyor.

Avrupa Birliği’nden Google’a Milyar Dolarlık Ceza

Google’ın arama ağı reklamcılığı uygulamaları da genel olarak araştırmanın konusuna dahil ediliyor ancak Google arama ağı reklamcılığı konusunda herhangi bir yanlış yaptığını reddediyor.

“Arama ile ilgili olarak Google, kullanıcıların haberler için Twitter ve ürünler için Amazon gibi diğer bilgi kaynaklarına erişimlerinin olduğunu söyledi. Google, arama ağı reklamcılığında, Oracle ve Verizon dahil çok sayıda şirketle rekabet ettiğini söylüyor. “

Sorumlu eyalet savcısı federal davayı imzalarsa davanın devam etmesi bekleniyor. Birçok eyalet başsavcısının halihazırda Google’ı soruşturmakta olduğu düşünüldüğünde, bu davanın planlandığı gibi ilerlemesi muhtemeldir.

Rapor, bu davanın, ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu (FTC)’nun geçen yıl büyük teknoloji devlerine karşı antitröst soruşturmaları başlatmasının ardından Google’a karşı ilk gerçek eylem olacağını belirtiyor.

ABD Adalet Bakanlığı yorum yapmayı reddetti.

Bu, Mayıs ayında yayınlanan ve ABD Adalet Bakanlığı’nın Google’a karşı bir antitröst davası hazırladığını ilk kez öğrenen bir hikayenin devamı niteliğindedir.

KAYNAK: Reuters

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

5 Adımda Facebook Analytics Kullanım Rehberi

Facebook Reklamları İşe Yarıyor mu?

0
Dijital pazarlama dünyasında Facebook, en popüler sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Facebook işletmelerin hedef kitleleriyle etkileşime geçmeleri için güçlü bir araç olarak...