Ana SayfaSEOAvrupa Birliği'nden Google'a Milyar Dolarlık Ceza

Avrupa Birliği’nden Google’a Milyar Dolarlık Ceza

-

Avrupa Birliği rekabet komisyonu, rakiplerini engellemek suçundan Google’a milyar dolarlık ceza verdi. Daha önce Avrupa Komisyonu tarafından, Google’a verilen para cezalarına bir yenisi daha eklendi.

Google’a Milyar Dolarlık Ceza

Google’ın Avrupa Birliği tarafından aldığı para cezaları devam ediyor. Daha önce Android işletim sistemi hakkında rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesi ile 4.34 Milyar Euro ceza almıştı. Google’ın çatı şirketi Alphabet’e verilen 90 günlük süre zarfında gerekli düzenlemelerin gerçekleştirilmemesi halinde şirkete ek para cezaları kesilebileceği belirtilmişti.

Google’ın Android işletim sistemini elinde bir koz olarak kullanarak tekelleşmeye çalıştığı, bu yüzden birçok telefon üreticisinin Android işletim sistemini kullanmaktan vazgeçebileceği konuşuluyordu.

Tüm bu konular henüz sıcaklığını korurken, Avrupa Birliği rekabet komisyonu Google’a 1.7 Milyar Dolar (1.49 Milyar Euro) para cezası verdi.

Google’a 1.49 Milyar Euro Para Cezası

Avrupa Birliği bu kez, Google’ın sitelerinde ve/veya mobil uygulamaları vb. yayınlarda para kazanmalarını sağlayan servisi Google Adsense yüzünden Google’a 1.49 Milyar Euro para cezası verdi.

Google’ın Avrupa Birliği’nden aldığı son ceza olan bu ceza, Google’ın Google AdSense’in piyasa hakimiyetini kötüye kullanması sebebiyle verildi. Google Adsense’e ait soruşturmalar sırasında verilecek para cezasının 2.4 Milyar Euro olması beklenirken, verilen ceza beklenilenin 1 Milyar Euro altında kaldı.

Ayrıca Avrupa Birliği tarafından Google’a verilen cezanın ardından, kötüye kullanım ile rekabete zarar vermek sebebiyle rakipler tarafından birçok dava açılması bekleniyor.

Son zamanlarda birçok dava ile başı belada olan Google tarafından henüz bir resmi açıklama gelmedi.

Google’ın piyasada tekel olup olmadığına dair hazırlamış olduğumuz “Google, Arama Sonuçlarında Haksız Rekabet Yapıyor mu veya Google Tekel mi? (Örnek Aramalar ve Çözüm Önerileri)” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...