Avrupa Birliği rekabet komisyonu, rakiplerini engellemek suçundan Google’a milyar dolarlık ceza verdi. Daha önce Avrupa Komisyonu tarafından, Google’a verilen para cezalarına bir yenisi daha eklendi.

Google’a Milyar Dolarlık Ceza

Google’ın Avrupa Birliği tarafından aldığı para cezaları devam ediyor. Daha önce Android işletim sistemi hakkında rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesi ile 4.34 Milyar Euro ceza almıştı. Google’ın çatı şirketi Alphabet’e verilen 90 günlük süre zarfında gerekli düzenlemelerin gerçekleştirilmemesi halinde şirkete ek para cezaları kesilebileceği belirtilmişti.

Google’ın Android işletim sistemini elinde bir koz olarak kullanarak tekelleşmeye çalıştığı, bu yüzden birçok telefon üreticisinin Android işletim sistemini kullanmaktan vazgeçebileceği konuşuluyordu.

Tüm bu konular henüz sıcaklığını korurken, Avrupa Birliği rekabet komisyonu Google’a 1.7 Milyar Dolar (1.49 Milyar Euro) para cezası verdi.

Google’a 1.49 Milyar Euro Para Cezası

Avrupa Birliği bu kez, Google’ın sitelerinde ve/veya mobil uygulamaları vb. yayınlarda para kazanmalarını sağlayan servisi Google Adsense yüzünden Google’a 1.49 Milyar Euro para cezası verdi.

Google’ın Avrupa Birliği’nden aldığı son ceza olan bu ceza, Google’ın Google AdSense’in piyasa hakimiyetini kötüye kullanması sebebiyle verildi. Google Adsense’e ait soruşturmalar sırasında verilecek para cezasının 2.4 Milyar Euro olması beklenirken, verilen ceza beklenilenin 1 Milyar Euro altında kaldı.

Ayrıca Avrupa Birliği tarafından Google’a verilen cezanın ardından, kötüye kullanım ile rekabete zarar vermek sebebiyle rakipler tarafından birçok dava açılması bekleniyor.

Son zamanlarda birçok dava ile başı belada olan Google tarafından henüz bir resmi açıklama gelmedi.

Google’ın piyasada tekel olup olmadığına dair hazırlamış olduğumuz “Google, Arama Sonuçlarında Haksız Rekabet Yapıyor mu veya Google Tekel mi? (Örnek Aramalar ve Çözüm Önerileri)” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

No Responses

  1. Pingback: 2019 Mart Ayı Özeti - Hasan Yaşar
    Posted on 25 Mart 2019
  2. Pingback: 2019 Yılı Özeti - Hasan Yaşar
    Posted on 31 Aralık 2019

Give a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.