Ana SayfaSEOGoogle Florida 2 Algoritma Güncellemesi: En Büyük Algoritma Güncellemelerinden Biri

Google Florida 2 Algoritma Güncellemesi: En Büyük Algoritma Güncellemelerinden Biri

-

Google Florida 2 algoritma güncellemesi deyince alışılaglemiş Google güncellemeleri isimlerinden olmaması sebebiyle biraz garipsemiş olabilirsiniz. Güncelleme isimleri daha çok Phantom, Panda, Penguin, Hummingbird vb isimlerle anılan Google’ın bir algoritma güncellemesinin Florida algoritma güncellemesi olarak anılmasına şaşırmak normal.

Google Florida algoritma güncellemesi

Bundan çok uzun zaman önce 16 Kasım 2003’te Google’ın yaptığı ilk büyük algoritma güncellemesi Google Florida Algoritma güncellemesi olarak anılıyor. Bunun neden tatil alışverişlerinin en yüksek olduğu sezonun ortasında yapılan bu algoritma değişikliğinin çok büyük sıralama değişikliklerine neden olması ve bu durumun Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde görülen yıkıcı kasırgalar ve kasırga sonralarına benzetilmesi. Google Florida algoritma güncellemesi sonrasında arama motoru sonuç sayfaları (SERPler) anlaşılmaz derecede değişiklik göstermişti. Bu güncelleme büyük güncellemelerle dolu 10 yıllık sürecin ilk büyük Google algoritma güncellemesi olarak kabul edilir.

Google Florida 2 algoritma güncellemesi

Google’dan Danny Sullivan sorulan sorular karşısında yapılan algoritma değişikliğini kabul ettiğinde isim paylaşmamış ve farklı bir Google algoritma güncellemesi olarak adlandırmıştı. Pubcon’dan Brett Tabke güncelleme ile ilgili bilgileri daha önceden bir bilgi almıştı ve kapsamının detaylarına hakim olduğu bu güncellemeyi Florida 2 olarak adlandırmaya karar verdi. Google bu güncellemenin uygulanmaya başlamasından hemen sonra önemli ve büyük bir güncelleme olduğunu onayladı.

Google 12 Mart Algoritma Güncellemesi Doğrulandı

Bu geniş kapsamlı algoritma güncellemesi Google Florida 2 güncellemesi olarak adlandırılsa da Google tarafında Mart 2019 algoritma güncellemesi olarak adlandırılıyor.

Google Florida 2 Güncellemesi Ne Kadar Büyük?

Güncelleme gerçekleştiğinden bu yana pek çok platformda etkileri konuşulmaya devam ediyor. Hem Google temsilcilerinin hem sektörün öncülerinin hem de deneyimlerin özeti olarak bu güncellemenin son yıllarda karşılşatığımız en büyük güncellemelerden bir tanesi olduğunu söylemek mümkün.

Google güncellemeleri sayıca pek az değil ama Google tarafından güncellemenin gerçekleştiği kabul edilen güncelleme sayısı az. Daha önceki tecrübelerimiz Google bir güncellemeyi kabul ettiğinde büyük bir güncelleme olduğu gösteriyor. Büyük güncellemelerde de arama sonuçları sayfasındaki sıralamaları önemli ölçüde değiştiren bir parametrenin eklenmesi olarak yorumlayabiliriz. Geçen yıl yapılan güncelleme Sinirsel Eşleştirme (Neural Matching) adı verilen bir değişikliği içeriyordu.

Tüm bu verileri bir araya getirince yine önemli bir gelişmenin olduğunu varsaymak makul görünüyor.

Geniş Kapsamlı Güncellemenin Amacı Nedir?

Geniş kapsamlı güncelleme, Google’ın içerik kalitesi, site hızı, backlink kalitesi vb herhangi özel bir sinyali hedeflemediği anlamına gelir. Geniş bir temel algoritma güncellemesinde, Google hiçbir şeyi hedeflemiyor, arama sonuçlarını en iyi hale getirmek için önemli bir adım atmış oluyor.

SEO sektöründekiler bazı uzmanlar, genellikle Google’ın belirli sektörleri “hedeflediği” teorilerini ortaya atarlar. Ancak Google’dan John Mueller, geniş temel algoritma güncellemelerinin belirli nişleri hedef aldığı yönündeki iddiaları kabul etmedi. Geniş temel algoritma güncellemeleri web sitelerini, niş özellikleri veya niteliklerini hedeflemez. Google’ın geniş temel algoritma güncellemelerinde düzeltilmesi gereken bir şey olmadığını özellikle belirtmesinin nedeni budur.

Geniş bir temel algoritma güncellemesini anlamak için en iyi yaklaşım, Google’ın düşük sayfa kalitesini veya nişleri hedef aldığı önyargısını bir kenara bırakmaktır. Ardından alaka düzeyi ile ilgili faktörlere odaklanmalısınız.

Geniş Kapsamlı Güncellemeye Nasıl Yanıt Verilir?

Geniş çekirdekli güncellemelerden etkilenen birçok web sitesini analizlerini yapıp paylaşan pek çok SEO uzmanının paylaştıkları veriler incelendiğinde görülen en yaygın sorunlardan biri, Google’ın bir arama sorgusunu nasıl yorumladığındaki bir değişiklik gibi görünüyor. Bir sayfanın nasıl sıralandığını etkilemesi muhtemel bir durum bu. Diğer birçok faktör, bağlantılar gibi bir web sayfasının sıralamasını da etkileyebilir. Linkler oldukça önemli bir sıralama faktörü olmaya devam ediyor.

Yeni Başlayanların Bilmesi Gereken En Önemli 30 Google Sıralaması Faktörü

Geniş Kapsamlı Güncelleme Nedir?

Geniş kapsamlı güncellemeler, arama sorgularını ve web sayfalarını daha iyi anlamak amacıyla Google’ın genel algoritmasında yapılan iyileştirmelerdir ve geliştirmelerdir. Bu geliştirmeler, Google’ın arama sorgularını web sayfalarıyla daha doğru bir şekilde eşleştirmesine ve kullanıcı memnuniyetini artırmasına yardımcı olur. Tüm çekirdek güncellemelerin altında yatan amacın, kullanıcı memnuniyetini arttırmak olduğu söylenebilir. Google her zaman olduğu gibi kullanıcı odaklı çalışmalarına devam ediyor.

Geçmişteki geniş kapsamlı en yakın güncellemelerden biri, Sinir Eşleşmesi’nin tanıtımını içeriyordu. Sinirsel eşleşme özel olarak hiçbir şeyi hedeflemiyordu. Bu, arama sonuçlarındaki sayfaların alaka düzeyini arttırmanın bir yoluydu, böylece bir arama sorgusu yapan kullanıcılara daha doğru cevaplar vermeye başladılar.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?