Ana SayfaSEOTasarım değiştirmek Google Arama sıralamalarını değiştirebilir

Tasarım değiştirmek Google Arama sıralamalarını değiştirebilir

-

Google, bir sitenin tasarımını güncellemenin URL’ler ve içerik aynı kalsa bile sıralamaları etkileyebileceği konusunda bilgi verdi. Birisi John Mueller’a bir Google Office Hours Hangout’unda bir katılımcı “Tasarım değiştirmek Google Arama sıralamalarını değiştirebilir mi?” sordu. Mueller herhangi bir belirsizlik olmadan hemen cevap verdi. Evet dedi, tasarım değiştirmek Google Arama sıralamalarını değiştirebilir.

Google’ın Sevdiği Site Tasarımları

Tasarım değiştirmek Google Arama sıralamalarını değiştirebilir

John Mueller’in cevabını şaşırtıcı olmasını sağlayan detay, içerik ve URL yapısının aynı kalmasıdır. Bir web tasarım düzeni, sayfa üzerindeki sıralama faktörlerini etkileyebilecek hususlarla birlikte gelir.

Mueller’in web tasarım düzenini değiştirmenin arama sıralamalarını neden etkileyebileceğine dair açıklaması anlamlıdır ve bir web sitesinin görünüşünde herhangi bir değişiklik yapmadan önce dikkate alınması gereken bir konudur.

John Mueller’e sorulan soru

“Yakın zamanda blogumun tasarımını değiştirdim ve WordPress’ten uzaklaştım. Şimdi yazılarımı yayınlamak için Hugo statik site oluşturucusunu kullanıyorum. Düzendeki değişiklik sıralamamı ve arama sonuçlarımı etkiler mi?

Not: İçerikte ve URL yapısında herhangi bir değişiklik yoktur. Hala eskisiyle aynı. “

Normalde genel cevabın hayır olması beklenir ve bunun bir fark yaratmaması öngörüsü hakimdir. Aslında yeni bir tasarım düzeniyle ilgili dikkate alınması gereken önemli faktörler var.

John Mueller’in cevabı

“Sayfalarınızın düzenini değiştirmek arama sonuçlarınızı etkileyebilir. Bu, bazı kişilerin sayfa içi SEO ile ilgili olarak aktif olarak çalıştığı bir şeydir.

Bu nedenle, bir sayfada başlıkların nasıl doğru bir şekilde kullanılacağını, dahili bağlantının nasıl düzgün bir şekilde yapılacağını, makalenin kendisi için nasıl daha fazla bağlantı kazanacağını bulmak gibi şeyler. Tüm bunlar kesinlikle SEO’yu etkileyebilir. “

Değişiklik yapılır yapılmaz çoğu web tasarımının istediğiniz gibi olmasını sağlamak için güncellenmesi gerekecektir. “SEO dostu” olarak etiketlenmiş bir web düzeni bile CSS’de güncellemeler ve çeşitli HTML öğelerinin düzenlenip güncellenmesine ihtiyaç duyacaktır.

Örneğin, web şablonlarının sağ bar gezinme öğelerini düzenlemek için başlık öğelerini kullanması çok yaygındır.

John Mueller cevabına devam etti: “Dolayısıyla, sahip olduğunuz blog gönderileri gibi birincil içeriğin ve URL’lerin kendilerinin değişmemesi, bunların hiçbirinde başka hiçbir şeyin değişmemesi, arama motorlarının bunu fark etmeyeceği anlamına gelmez.

Kesinlikle SEO’yu etkileyebilir. Bu iyi bir şey de olabilir, kötü bir şey de olabilir.

Dolayısıyla, bu değişiklikleri yapmaktan kaçınmanız gerekmiyor, bunun yerine bu değişiklikleri yaptığınızda, her şeyi gerçekten iyi yaptığınızı en az iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. “

Bu iyi bir öneri. Bir web tasarımını güncellemek korkutucu bir şey olabilir. Bunu yaptığınızda sıralamaları kaybetmeyebilirsiniz. Bunun nedeni, gereksiz olduğunu düşündüğüm şeyleri çıkardığınızda, şablonun istediğiniz gibi olmasını sağlamak için otomatik dolduran şablonlu yapılandırılmış veriler eklenmesi olabilir.

Boyut ve renk için optimize edilmiş her simgeye ve gezinme görüntüsüne ihtiyaç duymayan bir şablon kullanmayarak tasarımınız daha kullanıcı dostu hale getirmek, her şablonun iyileştirilmesi gereken bir şey gibi görünüyor.

Bir web tasarım düzenini güncellemek, baştan başlamak gibi olabilir. Neyi kaldırmak istediğiniz, neyi değiştirmeyeceğiniz ve neyin değiştirilmesi gerektiğine dair bir plan hazırlayabilmeniz için stil sayfaları ve kod yapısı hakkında bilgi sahibi olmak yararlıdır.

John Mueller’in soruya verdiği cevabı bu videodan izleyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

0
Günümüzde neredeyse her şeyin dijitalleştiği dünyada markaların da bilinirliklerini artırmaları için dijital dünyada yer edinmeleri gerekiyor. Kullanıcılar zamanlarının çoğunu çevrimiçi platformlarda geçiriyor,  ürün ya...