Ana SayfaSEO30X Yönlendirme Kuralları Değişti

30X Yönlendirme Kuralları Değişti

-

Artık SEO kurallarını tekrar yazma zamanı gelmedi mi?

Sürekli yenilenen arama motoru algoritmaları SEO kurallarının da sonsuza dek sürecek bir yenilenme içerisinde olmasını gerektiriyor. En verimli yönlendirme uygulamaları ile yani URL’Lerin 30X (301,302… vb) yönlendirmeleriyle yeni URL’lere tanıtılması gerekiyor. Hızlı yönlendirmeler için arama motoru web master araçlarına tanıtılması yapılan URL’lere 30X yönlendirmeleri yapılıyordu ve arama motoru web master araçları ile hala yapılmaya devam ediyor.

Şimdiye kadar yapılmakta olan ve gerçek sonuçlardaki verilere bir göz atmak gerekirse;

  • 301 yönlendirmeleri yaklaşık olarak %15 PageRank kaybı ile sonuçlanır. 2013 yılında Matt Cutts açıklamasında da bunu teyit etmişti.
  • 302 yönlendirmeleri geçicidir ve PageRank geçişlerini sağlayamaz. Arama motorları 302 yönlendirmelerini farklı bir gözle algılar ve ona göre geçici bir çözüm üretir.
  • Https yönlendirmeleri de PageRank kaybetmeye yol açar. Https yönlendirmeleri de tipik 301 yönlendirmeleri gibi davranırlar.

Mantık olarak artık kullanılmayan URL’leri  yenileriyle değiştirmek özellikle çok sayıda ürün sayfasına sahip olan web sitelerinde herkes için ciddi endişeler yaratır. Çünkü yönlendirmenin gerçekleşmemesi veya yönlendirme sonucunda olması gerekenden daha az sayfanın yönlendirilmesi gibi 2 farklı trafik kaybetme senaryosu bulunmaktadır. Pek çok SEO yönlendirmesinde kötü URL yapısı geçişlerini tam manasıyla muhafaza etmeyi başaramaz çünkü 301 yönlendirmesinde kayıplar yaşanması kaçınılmazdır. Örneğin son zamanlarda özellikle Google’ın Https kullanan sitelere önem vermesiyle birlikte sitenin tamamının Https’e aktarılması durumlarında bu tarz kayıplar yaşanmaktaydı.

30X Yönlendirmelerinde Yeni Kurallar

Google son bir kaç ay içerisinde bu konuya ağırlık vermiş ve özellikle Https ile olan geçişleri daha verimli hale getirmek için çalışmalar yaptı. Geçtiğimiz şubat ayında Google analisti John Mueller 301 veya 302 yönlendirmelerinde kayıp yaşanmayacağını ve bunun üzerinde çalışmalar yaptıklarını açıklamıştı. Google bu çalışmaları webmasterların 301 yönlendirmelere adaptasyonunu sağlamak ve benimsemesini sağlamak için gösterdiği bir çaba olarak dikkat çekti.

Bir başka Google analisti Gary Illyes Twitter’dan yaptığı açıklamada Google’ın artık 30X (301,301 veya 307) yönlendirmelerinde PageRank kaybı yaşanmayacağını açıkladı.


Daha önce bunun haberini veren John Mueller tarafından da onaylanan Gary Illyes’in yaptığı bu açıklama sonrası yapılan tüm 30X yönlendirmelerinde artık PageRank değerinde bir kayıp olmaması gerçekten önemli bir gelişme. Web site yöneticileri daha önce yaşadığı trafik kaybetme riskini almaksızın gerekli yönlendirmeleri gerçekleştirebilecek.

30X Yönlendirme Kuralları Değişti
30X Yönlendirme Kuralları Değişti

Kaynaklar

  • https://moz.com/blog/301-redirection-rules-for-seo
  • http://searchengineland.com/google-no-pagerank-dilution-using-301-302-30x-redirects-anymore-254608
İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?