Ana SayfaSEOGoogle perakendeciler için yeni bir yapılandırılmış veri destekliyor

Google perakendeciler için yeni bir yapılandırılmış veri destekliyor

-

Google, perakendecilerin arama sonuçlarına gönderim bilgilerini eklemesine olanak tanıyan yeni bir Schema.org veri işaretlemesi türünü desteklemeye başlıyor. Google artık alışveriş aramalarında gönderim bilgilerini görüntülemek için “gönderim ayrıntıları” yapılandırılmış veri işaretlemesini destekliyor.

Google Arama sonuçlarında e-ticaret ürün bilgilerini özelleştirme imkanı veriyor

Kargo Ayrıntıları yapılandırılmış verileri, perakendeciler tarafından bir ürünle ilişkili gönderi politikaları ve seçenekler hakkında önemli bilgileri işaretlemek için kullanılabilir.

Yapılandırılmış veriler ürün sayfalarına eklendiğinde, arama sonuçlarında aşağıda işaretlenmiş olduğu gibi görünür:

“Maliyet ve beklenen teslimat süreleri dahil olmak üzere kargo ayrıntıları, genellikle satın alma kararları veren kullanıcılar için önemli bir husustur. Kendi araştırmalarımızda, öngörülemeyen veya belirsiz gönderim maliyetleri nedeniyle kullanıcıların pek çok defa ödeme sayfasını terk ettiklerini gördük.

Bu nedenle, Google Arama’daki ücretsiz listeler dahil olmak üzere belirli sonuç türlerinde genellikle gönderim maliyeti bilgilerini göstereceğiz. “

Google’da satış yapmak artık ücretsiz!

Google Alışveriş’te ürün listeleme Haziran ayından bu yana ücretsiz olduğunu biliyoruz. Google, şimdilik ABD’deki tüm perakendecilerin bu işaretlemeden yararlanabileceğini belirtiyor.

Schema.org’un resmi belgelerine göre bunlar, farklı gönderim maliyetlerini ve teslimat sürelerini temsil etmek için kullanılabilecek varlık türleridir.

  • Teslim Süresi: Siparişin teslim alınması ile nihai müşteriye ulaşan mallar arasındaki toplam gecikme.
  • Gönderilmez: Belirli bir varış noktasına kargo mevcut olmadığını gösterir.
  • Kargo Hedefi: Bir kargonun nereye gönderilebileceğini gösterir.
  • Gönderim Ücreti: Belirtilen varış noktasına gönderim bedeli.
  • Gönderim Ayarları Bağlantısı: Gönderim ücreti ve teslimat süresi ayrıntılarını içeren bir web sayfasına bağlantı.

Bu yeni yapılandırılmış verilere ek olarak, perakendeciler her zaman Google Merchant Center‘da gönderim ayarlarını yapılandırma seçeneğine sahip oldu.

Bu işaretleme, öncelikle etkin Merchant Center hesabı olmayan perakende satıcılar için tasarlanmıştır. Hem işaretlemeyi hem de Merchant Center’ı kullanmaya gerek yoktur.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Sunucu hatası (5xx) çözümü

Sunucu hatası (5xx) çözümü

0
5xx sunucu hatası, bir web sunucusunun isteği işlerken karşılaştığı bir hatadır. Bu genellikle sunucu tarafından meydana gelen bir hatadır ve hata nedeniyle kullanıcıların web...