Ana SayfaSEOProgressive Web Apps Nedir?

Progressive Web Apps Nedir?

-

İnternet site sahipleri ve seo alanında kendini geliştirmek isteyen okurların sürekli karşısına çıkacak  Progressive Web Apps Nedir?

Akıllı telefonlarınızdaki Chrome tarayıcısında Progressive Web Apps bir internet sitesine girdiğiniz anda Snackbar bu internet sitesini telefonun ana sayfasına eklemek isteyip istemediğinizi soruyor. Eğer bu isteği kabul ederseniz telefondaki uygulamalar gibi ana ekranda yer alarak bir ikona sahip oluyor. İkona basıldığında ise mobil browserdan kurtularak mobil uygulama şeklinde tam ekran şeklinde çalışan Progressive Web Apps deneyimi sunuluyor.

Progressive Web Apps Nedir? (PWA Nedir?)

İnternet sitelerinin akıllı telefonlarımızda mobil uygulama şeklinde tasarlanmış görünüm sunmasına Progressive Web App denir. Kısaltması PWA ve PWApp’dır.

Google Mobil Cihazlarda Daha Fazla Reklam Gösterecek

Web programcılığı ile uygulanan bu yöntem telefonlarda internet sitelerinizin mobil uygulama şeklinde gözükmesini sağlıyor. SEO uyumlu kusursuz bir internet sitesi istiyorsanız kullanıcı deneyimi için önemli olan Progressive Web Apps kullanıcının istediği konforu sunarak internet sitenize SEO katıyor. Kullanıcı deneyimi açısından bir çok özellik sunan Progressive Web Apps özellikleri nelerdir?

Progressive Web Apps özellikleri nelerdir?

 • Mobil uygulamalarda olduğu gibi anasayfaya simge yerleştirilebiliyor,
 • Çevrimdışı olarak internet sitenize girme fırsatı sunar, cache kaydeden bu hizmet okuyucu geri döndüğünde aynı şekilde gözükebilir,
 • Aynı zamanda Responsive tasarım olarka da geçen PWA, ekranı daha iyi kullanmanızı sağlar.
 • Push notification özelliği de bu özellikle birlikte vazgeçilmez bir ikili haline gelebilir, Push notification ise kullanıcılara bildirim gönderebilen, yeniliklerden haberdar eden bir sistem.
 • İnternet sitenizin düzenli olarak hit çekmesini sağlayabilir.

İnternet sitelerinin mobil uygulamalarını yapıp marketlerde yayınlamak küçük işletmeler için yüksek fiyat teklifleriyle karşı karşıya gelmenizi sağlayabilir. Daha basit ve maliyetsiz bu yöntem ile birlikte internet sitenizin mobil uygulaması varmış gibi hareket edebilirsiniz. Bir diğer yöntem internet sitesine mobil uygulama hazırlamak marketlerde yayınlama ve market öncesi tasarım için oldukça pahalı olabilir. SEO açısından ikisi de benzer ekstralar sunarken Progressive Web App diğer yöntemlere göre daha ucuz ve daha hızlı bir gelişme sağlayabilir.

Manifest dosyasını hazırlamak istiyorsanız aşağıdaki örnek kod satırlarını header.php’nin üst satırlarına yerleştirin. Çalışması için de yukarıdaki manifest kodlarını kendinize göre düzenleyerek manifest.json olarak kaydedin. Kod satırlarında bulunan href=”manifest.json” alanındaki href kısmına kendi site adresinizi girin. “<link rel=”manifest” href=”manifest.json”>”

{
  "name": "Aramamotoru - Arama Motoru Optimizasyonu",
  "short_name": "Devnot",
  "icons": [
   {
     "src": "devnot.png",
     "type": "image/PNG",
     "sizes": "144x144"
   }
  ],

  "start_url": "/",
  "display": "standalone",
  "background_color": "#ffffff",
  "theme_color": "#282828"
}
Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...