Ana SayfaSEOBaşarılı Link inşası Nasıl Yapılır?

Başarılı Link inşası Nasıl Yapılır?

-

Birkaç hafta önce The SEO Myth of Going Viral isimli bir gönderi yayımlandı. Viral hale gelen 4 farklı sitedeki 8 içeriği, en önemlisi SEO için, kök etki alanını yüzlerce bağlantıya kavuşturdu. (?) Mark Johnstone Distrilled’te Yaratıcı Başkan Yardımcısı olarak çalışırken, bu kampanyaların çoğunda yaratıcı direktör olarak çalışıyordu. Paylaştığı yazıya bazı önemli içerik ve detayları ekledi. Bugünün yazısında link inşası ile ilgili detayları O’nun ağzından paylacaşcağız.

Gerçekte Link İnşası Nasıl Başarılı Olur?

Gönderide söylenenlerin çoğuna gerçekten katılıyorum. Bununla birlikte gönderi, içeriğin yayılmaya başlamasından yaklaşık 3 ay sonra içeriğin büyük viral etkileşiminin ortaya çıkacağını ve arama sonuçlarında belirgin bir sıçrayış yaşanacağı varsayımına dayanıyor. Başarıyı ölçmek için bunun gibi birkaç temel zorluk var.

Büyük bir viral trafiğin, alan adınızın başarı sırasını hızla yükseltmesini umut etmenizi tavsiye etmem, tek başına yeterli değil. Bununla birlikte, viral trafiğin sürekli backlink oluşturması başarılı sonuç verirse yükselen trendi görmeye başlayabilirsiniz.

“Trend” burada önemli bir kelime. Eğer dramatik adım arıyorsanız veya viral içeriğin etkisiyle doğrudan sonuca sıçramak istiyorsanız, pozitif trendi gözlemlemeyi gözden kaçırmanıza hatta içerik tabanlı link inşası kurmayı sorgulamanıza neden olabilir.

Viral backlink ve bunun alan adı otoritesi sıralamasında etkisi ile ilgili olarak, aşağıdaki 4 noktaya odaklanmak istiyorum:

 1. Başarı gerçekte nasıl görünür?
 2. Başarı neden başarı olarak görünür?
 3. Düşünmemiz gereken diğer faktörler
 4. Bakış açımızı nasıl geliştirebiliriz?

Başarılı bir bağlantı oluşturmak gerçekte nasıl görünür?

Simply Business, bu tür bağlantı oluşturmanın işe yaramayan örneği olarak SEO efsanesi yazısında paylaşmıştı. Bunun tersini savunuyorum. Peki bu nasıl olabilir?

Başarının gerçekte nasıl göründüğünün yanlış anlaşılmasından kaynaklandığına inanıyorum.

Paylaşılan yazıda Distrilled’in Simply Business için yarattığı içeriğin en başarılı parçalarının 3 tanesini vurguladı. Bununla birlikte içeriğin bu üç parçasına odaklanmak, tamamını görmemizi sağlamaz. İçeriği sadece bu üç parçadan oluşturmadık. 21 parçadan oluşturduk. Bütün parçaların sonucu burada:

Başarılı Link İnşası Nasıl Yapılır?

Bu 3 yılı aşkın bir dönemde, 1466 alandan oluşturulan içeriğin 19 parçasından oluşan link inşasıdır.

Söz konusu efsane şu şekildedir:

İçeriğin bir parçasına çok sayıda bağlantı kurmak, makul bir zaman aralığında alan adı genişliği (domain-wide) sıralamalarında sıçramayla sonuçlanacaktır, ör. 3 ay.

Yazının başında açıkça ifade edilen bir varasyım değildi, daha sonra yorumlarda açıklandı. Bununla birlikte, bunun nasıl işlediği mutlak değil.

Neyin işlediğinin doğru açıklaması şöyledir:

Sürdürülebilir içerik için birçok backlink oluşturmak ve diğer önemli faktörleri göz önünde bulundurmak zamanla alanadı genişliği(domain-wide) sıralamalarının artmasına neden olabilir.

Desteklemek gerekirse efsane her içeriğin serbest bırakılmasından sonra yaklaşık 3 ay içerisinde, organik trafik ve sıralamalara doğrudan bağlı bir sıçrama gerektirdi. Peki tüm bu bağlantılar için beklenen ödül müydü?

 

Başarılı Link İnşası Nasıl Yapılır?

Hayır.Beklediğimiz hareket şöyle:

 

Başarılı Link İnşası Nasıl Yapılır?

Sıçrama değil ama sağa doğru ve yükselen genel bir trend. .

Aşağıda Simply Business sitesi için tahmini organik trafiği gösteren orijinal gönderideki SEMrush grafiği verilmiştir:

Başarılı Link İnşası Nasıl Yapılır?

İlk bakışta, 2012 ve 2014 arası grafik önemsiz görünebilir. Bunun nedeni grafiğin kalanını aşağı iterek düzleşme etkisi yaratan sağ taraftaki 4 büyük sivri uç. Haziran 2012’den Haziran 2014’e kadar gerçekte %170 trafik artışı var. Bunu daha net görebilmek için, aşağıda ayni veriler farklı bir ölçekle verilmiştir.(2014 haziran ayına kadar)

 

 

Başarılı Link İnşası Nasıl Yapılır?

Böyle bakınca bambaşka bir hal alıyor, değil mi?

Tamam ama bu şirket için ne yaptınız? Onlar değerli anahtar kelimelerle ilgili sıralamalarda artış mı gördü yoksa sadece içeriğin kendisiyle alakalı anahtar kelimeler mi artış gördü?

Link inşası süresince, Simply Business en önemli anahtar kelimelerini (“mesleki tazminat sigortası” ve “kamu yükümlülükleri sigortası”) sırasıyla 3’ten 1’e ve 3’ten 2’ye taşıdığını gördü. Bu yazı hazırlanırken, Simply Business’ın eski Pazarlama ve İletişim Başkanı, şu an Pension Bee’de Pazarlama Başkan Yardımcısı olan Jasper Martens ile iletişime geçtim. Bana şöyle söyledi:

Top anahtar kelimemizde 3’ten 1’e pozisyon değişikliği, satışlarda %15 oranında bir artış anlamına geliyordu.

Paraya çeviriyor, üstelik ciddi bir miktar!

Simply Business ayrıca diğer ticari anahtar kelimeler için sıralamalarda geliştirmeler de gördü. İşte küçük bir örnek:

Anahtar Kelime Haziran 2012 Haziran 2015
Küçük işletme sigortası 15 1
Perakende satış sigortasi 11 1
Yapı sigortası 11 1
İşçi sigortası 10 1
Yiyecek-içecek sigortası 9 1
Mesleki tazminat 6 1
Mali sorumluluk sigortası komisyoncuları 6 1
Alet sigortası (tool insurance) 5 1
Yapı mali sorumluluk sigortasi 5 1
İşveren sigortası 4 1


Not: Bu veri, üçüncü parti bir araç olan Sistrix’ten alındı. Sağlanan veri, bu yazıda ve orjinal gönderide kullanıldı. Tamamen doğru resmi görmeyi sağlamıyor ama hareket yönünün bazı belirtilerini veriyor.

Profesyonel tazminat sigortası gibi onların en iyi ticari anahtar kelimelerde Simply Business’ın hala birinci kademede olduğu fark ettim. Bu, bazı ciddi büyük oyuncuların olduğu bilindik TV reklamları olan ve daha büyük bütçelerle dolu bir pazar için inanılmaz.

Başarı neden başarı olarak görünür?

Viral hale gelen bir içerikten ilk defa sorumlu olduğum zamanı hatırlıyorum. Sosyal paylaşımlar, trafik ve linkler yığınla geliyordu. Buydu! Link inşasının nirvanası! Arkama yaslanmış sıralamaları, organik trafiği ve  hasılatı bekliyordum.

O gün gelmedi.

Tümüyle tükenmiştim ve soyulmuş gibi hissediyordum.

Şimdi onunla ilgili şartlar için gelmiştim. Ama aynı zamanda, o sırada patlama oldu.

Zannediyordum ki birçok SEO bu yolun çalışmadığını biliyor. Ama belki de bilmiyor. Belki orijinal gönderide tartışıldığı gibi, böyle büyük bir patlamanın sıralama sıçramasıyla sonuçlanacağına dair bir varsayım vardı. Bu efsane, bunu yok etmek için çabalıyordu. Anladım. Ben de oradaydım.

Bu şekilde çalışmak şart değil. Gerçekten öyle olmaması mantıklı geliyor.

 • Örneklerin ikisinde de söz konusu sitelerin yüzlerce backlink kaynağına(linking root domain) sahip büyük bir viral trafiği vardı ancak bu kendi başına alan adı sıralamalarında artışla sonuçlanmadı. Bu doğru.
 • Google, viral trafiğe sahip oldukça dengesiz arama sonuçlarına sahip olan karamsar algılar, onlar bütün kafadaki anahtar kelimelerde sıralamalarda yükseldi.
 • Ancak bir site Simply Business’ın yaptığı gibi düzenli olarak zaman içinde bir sürü backlink oluşturmaya devam ederse, Google bu siteye daha olumlu bir şekilde ağırlık verilmesini ve daha yüksek bir sıralamaya sahip olmasını isteyebilir.

Google algoritması inanılmaz derecede karmaşık bir denklemdir. Link inşası yaptığınızda sıralamaların yükseleceğini ve büyük bir sıçramanın diğer bir sıçrayışa karşılık geleceğini düşünmek cazip geliyor. Fakat içerdiği matematik çok daha karmaşık. Lineer değil!

Göz önünde bulundurulan diğer faktörler

Sadece backnk oluşturmak sıralamanızı yükseltmenizi sağlamaz. Oyunda etkili birkaç faktör daha var. Üst seviyede aşağıdakiler dikkate alınmalıdır:

 1. Çeşitliliğe sahip site içi SEO faktörleri
 2. Algoritma güncellemeleri ve manuel cezalar
 3. Bilgi kutusu, ücretli sonuçları durumu, SERP değişiklikleri
 4. Rakiplerin aktivitesi

Burada çok detaylı bir şekilde ele almayacağım ancak backlink oluşturmanın bir site sıralamasındaki etkisini gözden geçirirken bu faktörleri ve daha fazlasını dikkate almanız gerektiğini belirtmek istedim.

Aşağıda orijinal gönderide de bulunan,  Concert Hotels için Searchmetrics grafiği bulunuyor. Bu Distilled’in büyük hacimde bağlantı oluşturduğu başka bir sitedir.

 

Başarılı Link İnşası Nasıl Yapılır?

Distrilled, Concert Hotels ile çalışmaya başlamadan önce büyük bir düşüşten bahsetmek mümkün. Site manuel cezadan(algorithmic penalty) ötürü kötüye gidiyordu. Diğer site aktivitelerin yanısıra, yüksek kalitede bağlantı oluşturmanın sitenin iyileşmesinde önem taşıyacağı varsayımında ilerledik.

Bununla birlikte, sayısal iyileştirme olmadan üç veya dört büyük backlink oluşturma başarısı sonrasında, müşteriye backlink oluşturmayı durdurup bütün kaynakları diğer etkinliklere odaklamayı önerdik.

Grafiğin sonunda göreceğiniz üzere, pozitif bir hareket olduğu görünüyor. Site tamamen iyileştiği zaman, eğer bağlantı oluşturmanın sitenin olası sıralamalarına yaptığı katkı varsa bunu asla tam olarak anlatamayacağız.

Yukarıdakileri link inşasının işe yaramadığına kanıt olarak göremezsiniz. Site performansını etkileyebilecek diğer faktörleri de göz önüne almanız gerekiyor.

Yaklaşımımızı nasıl geliştirebiliriz? 

Bu yazının başında belirttiğim gibi, aslına bakarsak orijinal yazıda ortaya atılan pek çok noktayla aynı fikirdeyim. Özellikle, yarattığınız içeriğin konuyla ilgili uygunluğu ve içeriğin site mimarisinde nasıl yer aldığı konusunda bazı güçlü noktalar vardı. 

Backlink kazanmak için oluşturduğunuz en iyi içerik şu şekilde olabilir: 

 • Ürettiğiniz içeriğin konuyla uygunluğu 
 • Backlinkleri site mimarisi içerisinde eşit dağılımlı düzenlenmesi
 • Ürettiğiniz içeriğin kendi başına değerli olması (backlink ve SEO için olmasa bile) 

Bununla birlikte, özellikle belirli sektörlerde bu farklı zorluklara neden olabilir ve her seferinde en etkili noktaya gelemeyebilirsiniz. 

Onlara da sırayla bakalım.

Konuya Uygunluk 

Backlink kazanan ve ürünleriniz ve müşterileriniz için ne yapmanız gerektiğini yakından ilgilendiren bir içerik oluşturabiliyorsanız, bu harika. İdeali de budur. 

Buna bir örnek olarak, Distilled, Amerika’da kariyer odaklı bir üniversite olan Rasmussen için bir kariyer eğitimi testi hazırladı. Bu sayfa link kaynağı olan alan adlarını birbirine bağlayan (Majestic Historic Index’e göre) 156 bağlantıdan kazanılmış ve site ilgili arama trafiğini siteye yönlendirmeye devam etmektedir. 

Bir diğer örnek ise Moz’un kendi Arama Motoru Sıralaması Faktörleri olacaktır. Sayfaya çok sayıda bağlantı kurmak,  sitenin genel etki alanına katkıda bulunmanın yanı sıra, siteyle alakalı değerli bir trafik de sağlayacaktır. 

Bununla birlikte, içeriğiniz kitlenizle ilgili olduğu sürece, ürününüz hakkında olması gerekli değildir. Simply Business söz konusu olduğunda çekirdek kitleler(küçük işletme sahipleri) sigortayı, işlerini büyütmekle ilgilendikleri kadar önemsemiyor. Bu nedenle, çok sayıda bağlantı elde eden küçük işletme pazarlamasına yönelik birkaç kılavuz hazırladık: 

Jasper Martens’in açıkladığı gibi: 

“Simply Business’tan ayrılmadan önce oluşturduğumuz kılavuzlar, sağlıklı bir tıklama oranıyla(CTR), kayıt olmak ve satış yapmak için ayda 15.000 tekil ziyaretçi çekti. Beklentileri dönüşüm hunisine indirmek ve satışa hazır hale getirmekte çok etkili oldu. Aynı zamanda, şu an için sigorta aramayan pek çok küçük işletme sahibini de cezbetti.” 

İçeriği Site Mimarisine Entegre Etmek 

Özgün içerik sıklıkla sitenin ana mimarisinin dışına yerleştirilir. Bunu uygun olmadığını kabul edeceğim fakat sadece mevcut şartlar için nedenleri açıklamayacağım: 

 1. Daha esnek ve etkileyici bir deneyim yaratır. Normal sayfa düzeninde ilerlemek zorunda kalırsanız, New York Times Meydanı’nda kar yağışının ne kadar etkileyici olacağını düşünün.  
 2. Site kodu ile etkileşimli içerik kodu arasındaki çakışmaları önler. Bu, sınırlı gelişim döngüsüne sahip kuruluşlar için özellikle yararlı olabilir, sitedeki canlı düzenleme yapmaktaki düzenlemeleri zorlaştırabilir. Aynı zamanda hem müşteri tarafından hem de ajans tarafından zaman, maliyet ve hayal kırıklığını azaltmaya yardımcı olur. 
 3. Daha az markalaşmış görünüyor. Eğer bir sayfa fazla ticari amaçlı görünüyorsa, yayıncıları link vermekten vazgeçirebilir. 

Simply Businness için link paylaşımını daha eşit dağıtmaya yardımcı olması için, bunları normal site mimarisine çekmek mantıklı olur. 

İçeriğin Kendi Başına Değerli Olması (bağlantılar ve SEO için olmasa bile) 

Google, her zaman değişiyor. Şu an neyin çalıştığı ve eskiden neyin çalıştığı farklılık gösterir. Sitenize kaliteli backink oluşturmanın yolu kendi başına değerli olan içeriklerdir. PR, markalaşma ve online kitlenizi büyütme gibi faaliyetler… 

Peki Buradan Hangi Sonucu Çıkartıyoruz? 

İçerik pazarlama kampanyaları yoluyla link inşası, alan adı sıralamalarında hala pozitif bir etki yaratabilir. Bununla birlikte, gerçekçi beklentiler ile birlikte herhangi bir link inşası kampanyasına girmek önemlidir. Sonuçlar umduğunuz kadar direkt ve anında olmayabilir. 

Uzun vadeli planlama içinde olmanız ve sonuçları görmeden önce bir sürü farklı içerik üzerine link inşa etmeniz gerekir. Sonuçları ararken, aydan aya hareketlere değil, bütün trendlere odaklanın. 

Link inşasının tek başına SEO çalışmalarınızı çözemeyeceğini unutmayın. Teknik ve algoritmik diğer faktörlerin dikkate alındığından emin olmanız gerekir.  

Link inşası her zaman ince işçilik gerektirir. Konular, ürününüz ya da çekirdek kitlenizin ilgi alanıyla ne kadar çok örtüşürse, içerik sitenizin mimarisine o kadar çok entegre olur ve oluşturduğunuz içerik ne kadar fazla olursa, SEO’nun ötesinde de değerli olur. 

Her zaman bunu sağlıklı şekilde yönetmek kolay değildir ancak yapabilirseniz, sürdürülebilir link inşa etmek ve sitenizin zaman içerisindeki sıralamalarını iyileştirmek için iyi bir alternatiftir. 

KAYNAK: https://moz.com/blog/what-link-building-success-really-looks-like

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...