Ana SayfaSEOMisafir Yazarlık: Çoğu Bloggerın Gözden Kaçırdığı Başarılı SEO Stratejisi

Misafir Yazarlık: Çoğu Bloggerın Gözden Kaçırdığı Başarılı SEO Stratejisi

-

Çoğu kişide arama motoru optimizasyonu hakkında teknik bir sihirbazlık başarısı olarak düşünüyor, bu gerçekten olabilecek bir durum. Anahtar kelime seçimlerinden sosyal medya imleme işlemlerindeki otomatizasyona kadar teknolojiyle iç içe hareket etmeyi gerektiren trafik edinmek için büyük rolü olan önemli noktalar bulunmaktadır. Buradaki yapılan hatalardan bir tanesi okuyucuların favori blogları olmaması ve onların ilgisini çeken kendine özgü ilgi alanlarına sahip olmaları. İçeriklerinizi ve yorumlarınızı blogunuz dışında farklı platformlarda yayınlamak otorite oluşturmanıza ve sitenize çok daha fazla trafik sağlamanıza neden olabilir. Misafir yazarlık bu noktada etkili bir yöntem olabilir. Yeni yıl itibarı ile Amerika Birleşik Devletleri Dijital Servisi (United States Digital Service) ekibine katılan Matt Cutts 2014’te Google’ın misafir yazarlık hakkında çok fazla spam haline gelmesi sebebiyle SEO açısından bir değer vermediğini açıklamıştı. Peki şimdi ne yapacaksınız? Google kullanıcı deneyimine verdiği değer ve kaliteye gösterdiği önem sebebiyle iyi bir yerde yapacağınız misafir yazarlık SEO çalışmanız sitenizdeki en iyi yazı kadar değerlidir.

Mükemmel Misafir Yazarlık İçin 5 İpucu

 1. Yazılarınız Okuyucu Kitlesine Hitap Etsin

  Misafir olduğunuz sitedeki kitle ile kendi kitlenizin aynı olduğunu düşünmemelisiniz, okuyucularınız çakışsa bile farklı sitede farklı algı oluşturursunuz. Kendi kitlenize yazdığını şekilde yazarsanız misafir olduğunuz sitedeki okuyucular tarafından yeterince anlaşılamayabilir hatta kibirli bilr bulunabilirsiniz. Yazdığınız yazıyı tekrar gözden geçirin, misafir olduğunuz sitedeki en iyi yazılarla karılaştırın. Kendinize şu soruları sorun: “Okuyucuların ilgi duyduları konular hangileri?”, “Uzun anlatım şekli bu site için uyun mu?”, “Görseller ve bilgi grafikleri tatmin edici mi?”. Yazınızı okuyanlara tutarlı ve iyi bir deneyim sunmalısınız.Yazınız siteye yabancı kaldıysa veya yeterli değilse bir daha misafir olma ihtimaliniz düşüktür.

 2. Başarılı Örneklemelerden Yararlan

  Misafir olduğunuz sitedeki okuyucuların ilgi alanlarını keşfettikten sonra yazınızı anlaşılır hale getirmek ve pekiştirmek için ilişkili örnekler kullanın. Aramamotoru.com için mükemmel bir yazı yazmak istediğinizi söyleyerek başlayabilirsiniz 🙂 Aramamotoru.com’u iyi analiz edip uzmanlığınız ile ilişkili kategoriyi seçip ASO, SEO, Domain, Pazarlama ve Tasarım kategorilerinden birinde yazabilirsiniz. Natro Associate Marketing Manager Burkay Yapağcıoğlu kendi uzmanlık alanındaki bilgilerini bizim okuyucu kitlemize hitap eden bir etkili bir yazı hazırladı İçerik Performans Analizi Google Analytics Kullanımı ve sizlerle paylaştık. Burkay, bizim için paylaştığı yazıda anlaşılabilir ifadeler ve anlaşılmayı kolaylaştırıcı örnekler ile uzman olduğu konuda bilgilendirici bir yazı hazırladı.

 3. İç Linkleme Yapın

  Misafir yazarlık yaptığınız sitede sizin yeteneklerinizi sergileme imkanı verildiği ve kendi yeteneklerinizi okuyuculara aktarma şansı yakalayıp hünerlerinizi gösterdiniz. Profilinizden ve/veya yazdığınız yazıdan kendinize link de verdiniz. Şimdi misafir yazar olduğunuz sitedeki alakalı diğer yazılara ya da yazarlara link vererek servis etmek sizin küçük bir görevinizdir. Bu konuda örnek vermek gerekirse misafir yazarlık yapan Sunucu Çözümleri‘ne Kurucu Ortak olan Ferdi Küçük Hangi SSL’i kullanmalıyım? Doğru SSL Seçimi Nasıl Olmalı? yazısında yaptığı gibi Google Chrome SSL Kullanan Siteleri Güvenli Olarak Göstermeye Başladı yazısını kendi yazısında yer verip diğer yazıya bağlantı vermeyi örnek olarak düşünebilirsiniz.

 4. İşiniziden ve Ortaklarınızın Sitelerinizden Bahsedin

  Aramamotoru.com’da konuk yazar olarak Google Analytics’ten bahsetmek ve okuyucu kitlesine farklı bir bakış açısından bir şeyler sunmak güzel zincirin tamamlanmış bir halkası. Konuk yazarlar bulundukları siteye değer katarlar ve sitenin kitlesine kendini tanıtma veya daha yakın ilişkler kurma fırsatı bulurlar. Misafir yazarlar konuk oldukları sitelerdeki yazılarının kendi hesaplarında paylaşarak yayılmasına destek verirler, buna en güzel örnek Burkay’ın yazısını Facebook profilinde arkadaşları ile paylaşması. Hem kendi yaptığı işle ilgili hem de AramaMotoru.com için yazdığı yazıyı paylaşmış, ilgilenen arkadaşları yazısını okuyabilir ve paylaşabilir.

 5. Yorum Yazarak Daha Fazla Tartışamaya Teşvik Edin

  Yazıyı tamamlayıp sitede paylaşılmasıyla birlikte yazının ve görevinizin tamamlandığını düşünmemelisiniz. Konuyla ilgili tartışma başlatın ve okuyucuların yorumunuz üzerine daha fazla konuya dahil olmasına ve etkileşimde bulunmasına olanak sağlayın. Misafir yazar olarak paylaştığınız yazının daha fazla okunmasına ve sağladığınız etkileşimin büyüklüğü tekrar yazı yazmanız için davet edilmenizi hatta başka sitelerden teklifler almanızı sağlayabilir. Burada etkileşim sağlamaya en güzel örnek İmza İnternet Teknolojileri Kurucu Ortağı Hasan Yaşar’ın Yerli Arama Motoru Nasıl Yapılır? yazısını Facebook profilinde paylaşması ve arkadaşlarını etkileşime geçirmesini gösterebiliriz.

Arama Motoru Optimizasyonu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve güncel gelişmeleri takip etmek için bültenimize kayıt olabilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...