Ana SayfaSEOGoogle Chrome SSL Kullanan Siteleri Güvenli Olarak Göstermeye Başladı

Google Chrome SSL Kullanan Siteleri Güvenli Olarak Göstermeye Başladı

-

Google’ın daha önce duyurduğu ve 2017 SEO İpuçları: HTTPS’e Geçiş yazımızda yakın zamanda bahsettiğimiz geliştirmenin izlerini görmeye başladık.  Google hayata geçirdiği ilk güvenlik dalgası ile birlikte sitelerde HTTPS’i yani SSL kullanımını dolaylı yoldan zorunlu hale getirdi. Google Chrome SSL kullanan siteleri güvenli olarak göstermeye başladı. Google yeni yıla güvenlik mesajıyla başladı demek yanlış olmaz.

SSL kullanımını dolaylı yoldan zorunlu hale getrdi dedik, bu nasıl oluyor? Aslında güncel durumda Google bunu tavsiye ediyor ama şart koşmuyor, kullanmazsanız ilerleyen süreçte sitenize gelen ziyaretçilere “güvenli değil bilgisi verebilirim” diyor. SSL, Secure Sockets Layer’ın kısaltması Türkçesi güvenli giriş katmanıdır. Teknik terim olarak sunucu ile alıcı arasındaki iletişim esnasında verilerin şifrelenerek yapılması manasına geliyor diyebiliriz. SSL iletilen verilerin güvenliğini ve gizliliğini sağlar, veriyi gönderenin ve alanın doğru yerler olduğunu garanti eder, veri iletim tarihlerini kayıt altına alır yani sitenin güvenliğini ve güvenilirliğini gösterir.

Google Ocak 2017 itibarı ile oturum açma ve kredi kartı alanların bulunan sayfaların internet protoklünün HTTPS’i kullanmadığı takdirde “güvenli değil” uyarısında bulunacak. Google, bununla ilgili duyuruyu Google Search Console’daki uyarı mesajlarında paylaşmaya başladı. Mevcut güncelleme sonrası Chrome tarayıcısı 56. sürümü ile birlikte görmeye başlayabileceksiniz.

HTTPS Artık Güvenli Olarak Gözükecek

Yoğun içerik akışı olan siteler için içeriğinden bağımsız olarak tüm HTTP sitelerin orta ve uzun vadede güvenli olmayan olarak belirtecek olan Google ilk adımı attı. SSL sertifikasına sahip sitelere giriş yaptığınızda adres çubuğunun en başında önceden kapalı bir kilit görürdünüz, güvenli olduğunu belirten bu ikon yanında artık “güvenli” yazmaya başladı. Aşağıdaki görselde de göreceğiniz gibi SSL sertifikasına sahip sitelerde bundan sonra güvenli ibaresini görebileceksiniz.

Google tüketicileri ve ayrıca G Suite kullanıcılarını daha güvenli oturum açma yöntemlerine teşvik edecek çalışmalar yapmaya devam ediyor. Google Chrome’un bundan sonra sürümünde gizli sekmelerde HTTP olan sayfalar “güvenli değil” olarak etiketlenecek. Bununla ilgili belirtilen bir zaman söz konusu olmamakla birlikte tüm siteler için HTTPS’e geçişin en kısa zamanda yapılması önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Sayfaları HTTP’den HTTPS’e dönüştürmek sertifikaların güncelliğinin takip edilmesi gibi bir yük de getirecek, aslında bu site yöneticileri için bir tuzak diyebiliriz. Ayrıca HTTP’den HTTPS’e geçiş esnasında site verilerinde ve arama sonuçlarında geçici dalgalanmalar meydana gelebilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Hiper yerel sosyal medya pazarlaması nedir?

Hiper Yerel Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

0
Yerel çevrenizde büyük bir etki yaratmak ve şirketinizi ya da projenizi daha iyi bir boyuta taşımak istiyorsanız hiper yerel sosyal medya pazarlaması, şirketinizin başarısının...