Ana SayfaSEOSEO Çalışmalarındaki 6 Önemli Yanlış Algı

SEO Çalışmalarındaki 6 Önemli Yanlış Algı

-

SEO, müşterilere doğru ifade edilemediği veya hizmet veren kişiler tarafında yeterli özen gösterilmediği için hala pek çok firma için uzak ve pahalı bir pazarlama yöntemi olarak öylece duruyor. Arama motoru pazarlaması alternatifleri içinde dönüşünü sağlaması nispeten uzun olsa da getirisi ve etki süresi uzun soluklu olan bir pazarlama yöntemi. Doğru uygulandığında başarıya ulaşan pek çok örnek olmasına rağmen genelde etrafta duyduğunuz genellikle kötü örnekler olur.  SEO çalışmalarındaki yanlış algılar bir firmada dillenmeye başladığı zaman etrafını da etkileyerek potansiyel SEO çalışması yaptıracak firmaların sayısının azalmasına yol açıyor.

Siteleriyle ilgili destek isteyen ve SEO yol haritası hizmetinde farkettiğimiz önemli bir detay, firmaların yetkililerinin eksik bilgileri sebebiyle yapılan işlemleri yeterli seviyede değerlendiremediği, alınan hizmetin kalitesini değerlendiremediği için de pek çok yanlış algıya düşmeleri. Firmaların aklında oluşan her soru işareti pazarlama harcamalarındaki SEO diliminin küçülmesi olarak önümüze çıkabilir. Bu genelleme hizmet almaya devam ederken daha iyisi için farklı firmalarla iletişime geçen SEO’nun önemini bilen firmalar için de geçerli aslında. Peki SEO çalışmalarındaki yanlış algılar neler?

 1. Kompleks ve Karışık Algısı

  SEO çalışmasının çok kompleks ve karışık olduğunun düşünülmesi aslında çok fazla detay ile aynı anda ilgilenmek gerekmesinden kaynaklanıyor. Basit bir pazarlama yöntemi olmadığı herkes tarafından kabul ediliyor ama atomu parçalamak gibi bir yöntem de değil. Zorluğu veya kolaylığı kişiden kişiye farklı yorumlara neden olabilir. Bu karmaşık görünen yapıda daha hızlı yol almak için aramamotoru.com‘u takip edebilir veya Aramamotoru SEO Eğitimi serisinde yerinizi alabilirsiniz. Bir anda herşeyi öğrenmeniz tabi ki mümkün değil ama nelerin faydalı nelerin ararlı olduğunu, hangi konulara eğilmeniz gerektiği konusunda fikir sahibi olurusunuz. Ne yapacağınızı bildiğinizi zaman ilerlemeniz daha kolay olacaktır.

 2. SEO Çalışmasının Güvenilmez Olması Algısı

  Bu şekilde algılanmasının önemli bir sebebi piyasada çok fazla SEO Uzmanı sıfatını kullanan kişi olması. işini doğru yapanlar, geleceği parlak olan gençler olduğu gibi, yetersiz bilgisi ile kendinden daha az bilen kişileri pazarlama taktikleri ile yakalayıp kısıtlı hizmet verenler ve onların oluturduğu negatif etki bazı firmalarda SEO’nun aldatmaca olduğu algısına kadar ilerlemiş durumda. Bunda yerine getirilmesi imkansız yakın vaadlerin verilmesi önemli bir rol oynar. Pazarlarken ilk sırayı değerli tutup kalanına değer vermeyen, 3- 5 ay gibi kısa sürelerde ilk sıra garantisi veren bilgi eksiği yüksek kişilerin etkisi çok fazla. SEO desteği veren firmaların veya kişilerin kötü tercihleri sıralamalarda gerilemenizi sağlayabilir, SEO uzmanlarının güvenilirliği de ayrıca üzerinde durulması gereken bir konu. Gerekli alt yapınız olursa ve yaptıracaklarınızı biliyorsanız kandırılamazsınız.

 3. SEO’nun Pahalı Bir Pazarlama Yönetimi Algısı

  SEO kendini sürekli geliştiren ve arama motoru algoritma güncellemeleri ile şekil değiştiren bir pazarlama yöntemi. Sürekli güncel olmak ve gelişmeleri takip etmek gerektirmesi çok da ucuz bir yöntem olmamasına neden oluyor. Her zaman büyük bütçeler ayırmanız gerekmiyor, optimum bütçe ile gereklilikleri yerine getirmeye başlayarak adım adım ilerleyebilirsiniz. Yapılan çeşitli anketlerde hizmet alan firma yetkililerinin %70’inden fazlası iyi planlanmış ir SEO stratejsinin pazarlama aksiyonlarında ciddi katkılar sağladığını belirtiyorlar. Geleneksel pazarlama yöntemleriyle karşılaştırıldığında SEO’ya göre maliyetinin çok daha yüksek olacağını görebilirsiniz.

 4. İçerik Üretmenin Balon Olması Algısı

  Günümüzde sektörün içinde olan herkes içeriğin kral olduğunu bilir. SEO çalışmasının kilit noktalarından biri doğru hazırlanmış olan içeriktir. Etle tırnak gibi birbirinden ayrı düşünemeyeceğiniz 2 kavram içerik ve SEO. Üreteceğiniz içerikleri kullanıcıların kolayca anlayacağı kadar basit ve anlaşılır, arama motoru botlarının tarama yaparken hızlıca kavrayaağı kadar teknik usulüne uygun hazırlamalısınız. İlgili çekici içerikler ile uzun süreli trafik sağlama ihtimaliniz hiç az değil. Ürettiğiniz içerik ilk kez sizin tarafından kaleme alınıyorsa avantajınız çok daha yüksek. Ürettiğiniz kaliteli içerik ile okuyucularınızı uzun süre sitede tutabilirsiniz, alakalı konularla ilişkilendirdiğinizde araştırma yaptıkları konularda çok fazla bilgi sunabilirsiniz.

 5. Harcamaları Birebir Ölçülemediği Algısı

  İstatistik açısından birebir sonuç almanın mümkün olmadığını söyleyebiliriz fakat ölçülemediği algısı yanlış bir kanı. Çeşitli araçlar ile sitenize gelen tekil kullanıcıları, sayfa görüntülemelerini, hangi anahtar kelimelerin tercih edildiğini, trafik kaynaklarını vb görebilirsiniz. Google Analytics yaygın olarak kullanılmakta ve ölçümlemeleri bize vermektedir.

 6. Sonuçların Gelme Süresi

  SEO çalışmaları Google Adwords ve Facebook Ads gibi hemen geri dönüş getirmez ve planlamanızı daha uzun süre için yapmalı ve sürekliliği esas almalısınız. Örnekteki faaliyetlerden farklı olarak bütçe ayırdığınız sürece yer alacağınız bir pazarlama yöntemi de değil SEO. Sabırla çalışmalı ve süreklilik sağlamalısınız. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak belirli bir zaman ister, sıralamalarda yükseldiğiniz zaman doğru hamlelerle uzun soluklu olarak üst sıralarda yer alabilirsiniz.

  Yapılan çalışmaların sonunda üst sıralarda yer almak için belirli bir süre vermek zor. Genelde ajanslarda 6 ay sonra doğru reaksiyonları almaya başlayacağınızı söylerler, bazı sektörlerde iyimser bir süre bile olabilir. İstisnai durumlarda daha hızlı reaksiyon alabildiğiniz kelimeler de olabilir.

  SEO çalışması yaptırmayı planlıyorsanız uzun soluklu bir yolculuğa hazırlanır gibi özenle hazırlanmalı ve seçimlerinizi doğru yapmalısınız. SEO çalışmalarındaki yanlış algılar tarafından etkilenmeyip doğru seçim yaptığınızda SEO sizin için pişmanlık yaratmayacak mükemmel bir pazarlama yöntemi olacaktır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...