Ana SayfaSEO2018 SEO Kılavuzu Bölüm 4: Mobil Öncelikli İndekslemeye Adapte Olun

2018 SEO Kılavuzu Bölüm 4: Mobil Öncelikli İndekslemeye Adapte Olun

-

Geçen yıl Google, bir “mobil öncelikli dizine” geçtiğini açıkladı. Google, Mobil Öncelikli İndekslemeye Başlıyor başlıklı yazımızda bundan bahsetmiştik. Başka bir deyişle Google, sitenizin mobil sürümünü “gerçek” sürüm olarak değerlendirir. Herhangi bir arama yapıldığında arama masaüstü bilgisayarından arama yapsa bile durum böyle olacaktır. Mobil Öncelikli İndekslemeye adapte olun dememizin sebebi de bu sebeple.

Bu hareket çok mantıklı. Çünkü bugün, Google aramalarının % 60’ı bir mobil cihazlardan yapılıyor ve bu oran şimdilik çünkü gelecekte daha da büyüyecek.

Google’ın Mobil öncelikli dizini henüz canlıya geçmese de, her an canlıya geçmesini beklediğimiz bir gelişme. Bu yüzden şu an gerekeni yapmamış olsanız da henüz geç değil, hemen hazırlık yapmalısınız.

Tavsiye Ettiğimiz Yazımız:  Mobil Öncelikli SEO Çalışmalarına Katkıda Bulunacak Araçlar

3 Basit Adımda Mobil Öncelikli İndekslemeye Adapte Olun

 1. İçeriğinizi Masaüstü ve Mobil Ortamınızda Uyumlu Hale Getirin

  Kullanıcıların sayfalarının mobil sürümünde içeriğinizin ne kadarını gördüğünü biliyor musunuz?

  İşte bir örnek:

  tutarlı mobil içerik
  Google, mobil öncelikli algoritmasını devreye aldığında bu büyük bir sorun olacak. Google mobil öncelikli algoritmaya geçtikten sonra sayfanızın mobil sürümünü “gerçek” sürüm olarak görecekler. Bu gizli içerik, Google arama motoru botları tarafından % 100 gözardı edilecek.

  Bu nedenle, içeriğinizin % 100’ünü masaüstü sürümünüzden mobil kullanıcılara görüntülemeyi hedeflemelisiniz. Örneğin, bir iPhone’dan Backlinko‘yu ziyaret ettiğinizde, masaüstü kullanıcılarının aldığı gibi içeriğin tamamını görebilirsiniz 🙂
  geliştirilebilir seo teknikleri
  Görebildiğiniz gibi, düğmelerin, menülerin veya genişletilebilir bölümlerin ardında hiçbir şey gizli değil.

 2. Responsive Tasarıma Geçiş Yapın

  Sitenizde mobil (M.) sürümüne sahip misiniz? Google, responsive tasarıma geçiş yapmanızı önerir. Google’ın yönergelerini takip etmeli ve sitenize uygulamalısınız.

 3. Sitenizin Mobil İndekse Uyumlu Olduğundan Emin olun

  Teknik olarak hala bir telefonda veya tablette web sürümü açılan birçok site bulunuyor. Hala mobil kullanıcılara web sürümünü göstermek büyük bir pişmanlık.

  Bölüm 1‘de bahsettiğimiz gibi, RankBrain, Google kullanıcılarının sitenizle nasıl etkileşim kurduğunu yakından takip eder. Eğer kullanıcılar sitenizi mobil cihazlarıyla kullanırken zorlanırlarsa, ikinci kez gelmemek üzere düşünmeden “geri” düğmelerine basacaklardır.

  Sitenizin mobil cihazlara uygun bir şekilde okunabilir olup olmadığını nasıl anlıyorsunuz?

  Tavsiye Ettiğimiz Yazımız: Google’dan Yeni Mobil Uyumluluk Test Aracı: Mobile Friendly

  Google’ın şık Mobil Uyumluluk Test Aracına göz atmanızı öneririm. Arama alanına URL’nizi girmeniz yeterlidir ve araç sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını size bildirir:

  Mobil Uyumluluk Testi

   

#1 2018 SEO Kılavuzu Bölüm 1: RankBrain & Kullanıcı Deneyimi Sinyalleri

#2 2018 SEO Kılavuzu Bölüm 2: Tıklama Oranı Jedi’si Olun!

#3 2018 SEO Kılavuzu Bölüm 3: Detaylı Anlatıma Sahip İçerikler Kazanacak

#4 2018 SEO Kılavuzu Bölüm 4: Mobil Öncelikli İndekslemeye Adapte Olun

#5 2018 SEO Kılavuzu Bölüm 5: Video İçerik Oluşturun

#6 2018 SEO Kılavuzu Bölüm 6: Sesli Aramayı Önemseyin

KAYNAK: https://backlinko.com/seo-this-year

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...