Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Holistik SEO Nedir?

Holistik SEO, arama motoru optimizasyon çalışmalarına genel bir bakış anlamına gelmektedir. İzlediğiniz strateji, sosyal medya çalışmalarınız, içerikleriniz, kullanıcıya sunduğunuz deneyim, teknik çalışmalarınız Holistik SEO’nun temelini oluşturmaktadır. Google arama sonuçlarında üst sıralarda olmak istiyorsanız bilinen SEO çalışmalarına göre daha farklı bir yol izlemelisiniz.

Holistik SEO

SEO çalışmalarınızda, herkesin ezbere yaptığı çalışmalardan farklı olarak bir yol izlemelisiniz. SEO konusunda bir kaynak okursanız veya bununla ilgili bir kitap alırsanız muhtemelen göreceğiniz maddeler şunlardır;

  • İlgili haber sitelerinden backlink almak
  • Dizin sitelerine kayıt olmak
  • Makale içerisinde anahtar kelime geçirmek
  • Bütün makalelerinizi sosyal medyada paylaşmak

Bunlar gibi bir çok madde sayılabilir. Bunların dışında kullanıcıyı sitede tutacak çalışmalar yapmalısınız. Kısacası gelenekselin dışına çıkmalısınız.

Backlink çalışmalarını örnek alalım:

Herkesin dilinde dolanan haber sitelerinden, forumlardan, dizinlerden, sahte sosyal medya hesaplarından ve edu/gov gibi sitelerden backlink almak az önce anlattığım ezbere dediğimiz SEO çalışmalarıdır.

Birde backlink çalışmalarına Holistik SEO gözüyle bakalım:

Backlink çalışmalarınızın mutlaka bir düzeni ve stratejisi olmalıdır. Bir kelimede yükselmek için, internet ortamında veya okuduğunuz bir kitaptaki çalışmaları bir düzene oturtmadan yapmanız, hiç bir işe yaramayacaktır. Backlink aldığınız siteler kaliteli ve kendi çapındaki kelimelerde üst sıralarda çıkan bir site olmalıdır.

Hiç bir kelimede üst sıralarda olmayan SEO konusunda hiç bir çalışma yapılmamış bir site size hiç bir şey kazandırmayacaktır. Aldığınız backlinkler doğal görünümlü olmalıdır. Bunu yanında yazdırdığınız makalenin, SEO uyumlu olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Düzenli etkileşimi olmayan bir siteden laf olsun diye backlink almamalısınız.

SEO çalışmalarınızı yaparken herkesin bildiği çalışmalar yerine, bu şekilde kullanıcı odaklı ve geri dönüşe önem veren çalışmalar yapmalısınız. Bunları kısaca maddelediğimizi düşünürsek şöyle bir liste çıkarabiliriz;

  • Kullanıcının sitede daha fazla zaman geçirmesi
  • Kullanıcının sayfalarınızı daha fazla görüntülemesi
  • Kullanıcının sitenizi bir daha ziyaret etmesi

Sitenizi bir arama motoru gibi incelemeli, kendi hatalarınızı bulup düzeltmelisiniz. Kullanıcılarınızı düşünürken aynı zamanda Google‘ı da düşünmelisiniz.

Anlattıklarımız gibi çalışmalarınızı bir düzene oturtup, bilinen düzenin dışında doğru bir yol izlerseniz, geri dönüş gözle görülür bir şekilde artacaktır.

Yorumlar

Yorum yap

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.