Ana SayfaSEOMobil Öncelikli SEO Çalışmalarına Katkıda Bulunacak Araçlar

Mobil Öncelikli SEO Çalışmalarına Katkıda Bulunacak Araçlar

-

Birkaç yıl önce Google’ın aramalarının çoğunun birçok ülkedeki mobil cihazlarda gerçekleştiğini açıkladığı ve Hitwise’ın ABD aramalarının neredeyse % 60’ının mobil cihazlardan olduğunu bildiren onay niteliğinde bir yazı geçen yıl paylaşıdı. Bununla birlikte farkedilir bir şekilde, Google da ilk mobil dizine doğru ilerliyor. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Mobil SEO’nun Önemi Giderek Artıyor konusundan bahsetmiştik. Aynı zamanda tüm SEO araçlarının, mobil odaklı veri ve sonuçları sunacak işlevlere veya raporlara sahip olmadıkları gözlemleniyor yani Mobil Öncelikli SEO önemini hızla arttırırken araçlar bu hızın gerisinde kalıyor diyebiliriz.

Gerçek şu ki, belirli sektörlerde ve ülkelerde yüksek mobil kullanım nedeniyle, başarılı bir SEO stratejisi oluşturmak için mobil arama davranışını ve optimizasyonunu dikkate almak oldukça kritik bir nokta. Örneğin, SimilarWeb’den elde edilen veriler aşağıda görülebileceği gibi, bu özellikle restoranlar ve dağıtım, sağlık, ev hayvanları ve güzellik sektörlerinde ve diğer pek çok alanda önemlidir:

Mobil Öncelikli SEO Çalışmalarına Katkıda Bulunacak Araçlar

 

Günlük yayınlarımı geliştirmenin daha iyi yollarını bulabilmek için, daha önceki yayınlarımdan bazılarını tahmin ettiğiniz gibi SEO araçlarını test etmekten keyif aldığım için, hangi araçların herhangi bir mobil hedefli işlevselliği içerdiğini özellikle kontrol etmeye başladım. Sonuçlar hala idealden uzak olsa da, var olanlarla SEO sürecini geliştirirken en azından mobil odaklı en yaygın soruları cevaplayabiliyoruz.

Bu araçları test ederken, birçoğunun farklı mobil odaklı işlevsellik türleri sunduğunu görebiliyordum. Onların kullanımını kolaylaştırmak için, her aracı cevaplayabilecekleri en yaygın mobil odaklı SEO sorularına eşlediğim bir “Mobil SEO Kümesi” grafiği oluşturdum. Yani daha fazla kalabalığa yer vermeden inceleyelim.

Mobil Öncelikli SEO Çalışmalarına Katkıda Bulunacak Araçlar

 

Bazılarının beyaz bir renk yerine sarı bir nokta gördüğünü göreceksiniz – örneğin, “Mobil Kitle Arama Alışkanlıkları Nedir?” Sorusu için SEMrush. Bunun nedeni, aracın bazı türden kısıtlamalar nedeniyle soruyu yalnızca kısmen yanıtlayabilmesidir. SEMrush söz konusu olduğunda şu an sadece ABD için mobil veri sağlıyorlar.
Aşağıda, dahil edilen 28 araçla birlikte cevaplanan soruların bir özetini bulabilirsiniz:

Mobil Öncelikli SEO Stratejisi Geliştirmenizi Sağlayacak 28 Aracın Dağılımı

 1. Mobil kitle arama alışkanlıkları nedir?

  Zaten sizi veya rakiplerinizi, mobil arama görünürlüğünü ve / veya trafiği, mevcut mobil görünürlük ve trafiği elde eden sayfaları ve bunların mobil arama paylaşımını veya değerlendirmek ve potansiyel olarak mobil web varlığınızla hedeflemek istediğiniz diğer terimleri gönderen soruları elde edebilirsiniz.

 2. Sitenizin mobil arama görünürlüğü ve trafik performansı nedir?

  Mobil arama sonuçlarını destekleyen izleyicilerin sıralamasını yapmak için başlangıçta üçüncü parti mobil sıralama kaynakları arasında mobil arama performansınızı anlamlandırmak çok önemlidir. Fırsatları belirlemek için bir sıralama ve trafik seviyesi. Doğru kelimeleri hedefliyor musunuz ve doğru sayfalarla sıralamıyorsunuz?

 3. Mobil web arama görünürlüğü rekabeti nedir?

  Mobil görünürlük bağlamında bilgi vermek önemlidir. Unutmayın ki, mobil görünürlük, trafik ve dönüşümlerden yüksek bir paya sahip olmadığınız için hiçbir fırsatınız olmadığı anlamına gelmez. Kendi mobil SEO stratejinizi oluşturmak için rakiplerinizin mobil arama davranış analizi ile birlikte ne yaptıklarını analiz edin.

 4. Sitenizde bir mobil web sürümü var mı?

  Sayfa düzeyindeki mobil emülatörler ve doğrulayıcılardan, işlemi kolaylaştıran toplu işlemcilere kadar sıralama belirlenmesi sitenizin tüm sayfalarının yanıt veren, dinamik olarak sunulan veya bağımsız bir mobil web sürümü olup olmadığını doğrulamanız önemlidir:

  1. Google Search Console
  2. Chrome DevTools
  3. Google Mobile-Friendly Validator
  4. URLProfiler
  5. TechnicalSEO.com
  6. MobileMoxie Device Emulator
 5. Mobil arama tarayıcıları sitenize nasıl erişir?

  Geçmişteki Google tarama verileri kullanılarak, bazı SEO tarayıcıları Googlebot’un akıllı telefon sürümünü taklit etme seçeneği sunacaklardır. Ayrıca, sitenize erişen mobil arama tarayıcılarının gerçek davranışını kontrol etmenize izin veren günlük analizcileri de vardır. Ne yapmaları gerektiğini biliyorlar doğru yere gidiyorlar ve neyi izleyeceklerini görüyorlar mı?

 6. Mobil site hızınız nedir?

  Sitenizin sayfa hızı bilgilerini (mobil arama botlarının yanı sıra mobil kullanıcılar tarafından da görüldüğü gibi) bir sitede ve sayfa düzeyinde alın ve gerektiğinde iyileştirmek için doğrudan öneriler edinin.

 7. Mobil web içeriğiniz etkili bir şekilde oluşturulmuş mu?

  Mobil web içeriğinizin Google tarafından bir sayfa düzeyinde nasıl görüntülendiğini doğrulayın veya bir site düzeyinde taklit edin. Yüklemeyi tamamlamayan veya gerçek içeriklerinizle müdahaleci bir geçiş reklamı mı gösteriyorsunuz?

 8. Mobil web içeriğinizin farklı alanları optimize edilmiş mi?

  Bazen bağımsız veya dinamik olarak hizmet veren mobil siteler kullanılırken SEO temelleri unutulmaktadır. Başlıklar, meta tanımları, başlıklar vb. ilgili soruları doğru bir şekilde belirleyip hedefliyor mu?

 9. AMP etkin bir şekilde uygulanıyor mu?

  Hem sitenizdeki sayfaları AMP sürümlerine veya bunun tam tersine doğru etiketleyip etiketlemediğinizi doğrulayın; gerekli etiketleri, kritik hatalar olmaksızın mobil arama sonuçlarında görünmesini engelleyecek özellikte olup olmadıklarını doğrulayın.

 10. Sıralanan sayfalar mobil arama sonuçları sayfasında nasıl görünür?

  Sıralama sayfalarınızın Google mobil arama sonuçlarında nasıl gösterildiğini kontrol edin. Başlık uzun olduğu için kesiliyor mu? Rekabetin özellikli snippet’inde görünürlük kaybediyor musunuz? Düşük TO’nun potansiyel nedenlerini belirlemek için bunları kullanın.

 11. AMP’nin mobil görünürlük ve trafikte etkisi nedir?

  AMP sayfalarınızın hangi sorguların zengin ve zengin olmayan sonuçlarda gösterildiğini ve bu sorguların performanslarını belirleyin. Sitenize ek organik trafikten hangi pay getiriyorlar?

 12. Mobil görünürlükünüzün dönüşümler üzerindeki etkisi nedir?

  Mobil SEO çalışmalarınız kapalı mı? Mobil arama sıralamanızın dönüşümlere nasıl dönüştürüldüğünü keşfedin.

Umarım bu yazı SEO analizleriniz ve süreçleriniz için faydalı olmuştur.

KAYNAK: https://moz.com/blog/mobile-seo-stack-tools

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...