Ana SayfaSEOMobil SEO'nun Önemi Giderek Artıyor

Mobil SEO’nun Önemi Giderek Artıyor

-

Mobilin önem kazanması ve teknolojik hamlelerin mobil üzerinden dönmeye başlamasıyla birlikte dijital dünyadaki her gelişme de mobil cihazlar üzerine kurulu hale gelmeye başladı. Giderek artan mobil eğilimi ile birlikte Mobil SEO da hayatımızda daha fazla yer almaya başlayacak. Kulağımızda daha çok yer almaya başlayan Mobil SEO 2017’den itibaren çok daha fazla konuşulur hale gelecek.

Özellikle beklendiği gibi arama sonuçları mobil öncelikli hale geldikten sonra hayatımızın değişmez bir parçası olacağına şüphe yok. Mobil cihazların giderek daha fazla kullanılmaya başlaması, Google’da yapılan aramaların %50’sinden fazlasının mobil cihazlardan yapılması geleceğe daha farklı bakmamıza neden oluyor. Bir bilgisayar ile yapılan pek çok işlemi yapabildiğimiz mobil cihazlar sürekli elimizin altında ve hızlı ulaşılabilir olduğu için tercihlerin mobile kayması olağan bir sonuç. Çünkü akıllı telefonlar bilgisayarlara göre küçük, hafif, taşınabilir ve sürekli açık duran cihazlar, bilgisayarı taşıma, ağırlığına katlanma, kullanmak için müsait alan gibi ihtiyaçları da yok. Dijital dünyanın ilerlediği bu yolda henüz masaüstü arama sonuçları ile mobil arama sonuçları birbirinden farklılık gösteriyor, Google beklenen algoritma güncellemesini hayata geçirene kadar da mevcut veriler ve bilgiler üzerinden çalışmalar yapmaya devam etmemiz gerekiyor. Mobil uyumluluk önemli bir kriter olarak hayatımızda yer almaya ve önemini arttırmaya devam ediyor, Google yaptığı güncellemeler ile mobil uyumluluğun rütbesini arttırmaya devam ediyor.

Mobil SEO Özellikleri

  • Duyarlı Web Tasarım: Mobil uyumlu bir web sitesi anlamına geliyor ve iki farklı türde olabiliyor. Birinci seçenek ayrı bir mobil tasarım iken ikinci seçenek ise responsive tasarımdır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta mobil tasarım için URL yapısının bozulmamasıdır.
  • URL Yapısı: Sitenize giren bir ziyaretçinin hem masaüstü cihaz  hem mobil cihaz kullanarak giriş yaptığında açılan sayfalardaki URL’ler aynı olmalıdır. Önceden olduğu gibi m.aramamotoru.com şeklinde bir subdomain altında kullanmak yerine aynı URL yapısı ile aramamotoru.com üzerinden mobil uyumluluk sağlamak gerekmektedir.
  • Dinamik Sunum: Güncellenebilir içerik ve yayımları sunmalı, güncel bilgiler ile sitenizi canlı tutmalısınız.

Mobil SEO kavramı sadece akıllı telefonlar için değil ekran boyutu düşük olan tüm cihazlar için geçerlidir. Mobil SEO çalışmalarından elde edeceğiniz sonuçlar tabletlerde de etki etmektedir.

Mobil tasarımda dikkat etmeniz gerekenler

  • Aşırı reklam kullanımından kaçının, aynı şekilde ekranı tamamen kaplayan ve içeriği görünmez yapan reklam türlerinden de kaçının ve ziyaretçilere bir reklamı içerik şeklinde göstermeyin. Benzer şekilde yönlendirme reklamları, popup reklamları ve splash reklamları da kullanmayın. Bunlar reklam firmalarının ziyaretçilerinizi çalmak için yaptığı oyunlardır.
  • Nesneleri dokunulabilir şekilde ve birbirinde net şekilde ayrılacak şekilde ayarlayın. Mobil kullanım ağırlıklı olarak ortalama 5″  ve daha küçük ekranlı cihazlardan yapıldığı için mobil görünüm normal görünüme göre çok küçük kalacaktır.
  • Sitenizin boyutunu düşürmeye ve hızınızı maksimum hıza ulaşacak şekilde optimize edin. Boyutu düşük olan sitelerin daha hızlı açılması ve hızlı açılan sitelerin arama motorları tarafından sevilmesi durumlarını aklınızdan çıkartmayın.

Bu gelişmelerle birlikte hayatımız gireli kısa bir zaman olan AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) hakkında daha fazla bilgiye ve uygulamaya sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

  1. Son dönemlerde mobil kullanımların artması ile birlikte doğru orantılı olarak öneminin yükseleceğini düşündüğüm bi konuydu. Teşekkürler yararlı bilgiler için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...