Ana SayfaSEOGoogle'dan Yeni Mobil Uyumluluk Test Aracı: Mobile Friendly

Google’dan Yeni Mobil Uyumluluk Test Aracı: Mobile Friendly

-

Google, Mobile Friendly adını verdiği çok daha yüksek performans gösterebilecek ve belki de şu ana kadar en estetik arayüze sahip olacak mobil test aracı versiyonunu bizlerle paylaştı. Yenilenen bu test aracı sayesinde web sitesini girip bir butona tıkladığımızda sitemizin mobil uyumluluk olup olmadığını, mobil hızını ve masaüstü bilgisayarlardaki hızını öğrenebileceğiz. Mobil dostu test aracı bizler için önemli bir argüman olacak.
Bir Google çalışanı mobil kullanıcıların neredeyse yarısının site hızı yeterli olmadığı için açılmasını beklemeden ayrıldığını, bu yüzden sitelerin mobil uyumlu olması gerektiğini ve hazırlanan bu test aracındaki mobil puanların kabul edilebilir seviyelerde olmasının algılanandan çok daha önemli olduğunu paylaştı.
Google mobil uyumluluk test aracı kullandığınızda web sitenizin mobil uyumlu olmadığı eğer uyumlu ise iyi, uygun ve zayıf gibi bildirimlerde bulunacak. Almış olduğunuz bu sonuçları e-mail olarak mail kutunuza gönderme imkanı bulunuyor, web sitenizin mobil dostu olup olmadığını öğrenmek için şu an tek alternatif raporu maile göndermeniz değil karşınıza çıkan aşağı doğru uzayan sayfadaki bilgileri takip etmek.
Karşınıza çıkan rapordaki verileri inceleyerek doğru veya yanlış yaptığınız inceleyebilir, uyumluluk puanınızı arttırmak için her başlığın ardındaki önerileri inceleyerek web sitenizi daha mobil dostu bir hale getirebilirsiniz. Mesela mobil sitenizde tıklanılacak alanlar birbirine çok yakınsa veya optimize edilmemiş fotğraflar ekran genişliğinden daha büyükse bu hatayı görebileceksiniz.
Mobil dostu test aracını bir süre kullanıp daha hakim hale geldiğinizde Google bir başka aracı sayfa hızı değerlendirme aracı ile karşılaştırma fırsatınız olacak. Karşılaştırdığınızda göreceksiniz ki en önemli fark kullanılabilirliği ve kullanıcı dostu tasarımı olacak. Ayrıca bilgileri sunma açısından da çok daha verimli bir araç olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda analizi yaptığınız web sitesinin raporunu mail kutunuza göndermek gerçekten önemli bir fark ve benzer araçlarda size sunulmayan bir seçenek. Raporların müşterilerinizle paylaşılabilecek olması sadece sizin için değil müşterileriniz ve müşteri ilişkileriniz için de gerçekten önemli bir adım olacak.
Şu an için aktif kullanılan eski site hızı değerlendirme aracı (PageSpeed Insights) hala aktif olarak kullanılabilmekte. Bu şimdilik yeni test aracının eski test aracının yerini almadığını gösteriyor. Bundan sonra yapılacak önemli değişiklikler sonrası hala bu 2 test aracının da var olup olmayacağını zaman gösterecek.
Kullanıcıların yeterince hızlı olmayan bir mobil web sitesinin açılmasını beklemeden ayrılması olasılığının yüksek olduğunu hepimiz biliyoruz. Bakalım Google bu yeni mobil dostu test aracı Mobile Friendly ile web sitelerine hedeflediği katkıyı sağlayabilecek mi?

Siz de bizlerle bu konudaki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Birinin Viber’ına Nasıl Erişilir? En Yeni Yöntemler 2024

0
Viber günümüzde en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından. Mükemmel bir whatsapp alternatifi olan Viber ile mesajlaşabilir, yüksek kaliteli sesli ve görüntülü aramalar yapabilirsiniz. Durum...