Ana SayfaSEOSEO Nedir?

SEO Nedir?

-

SEO, Türkçesi “arama motoru optimizasyonu” olan Search Engine Optimization kelimelerinin ilk harflerinin yanyana getirilmesi ile meydana gelmiş dijital pazarlamanın en önemli metriklerinden bir tanesidir. SEO Nedir? sorusunun terimsel olarak anlatmak gerekirse arama motorlarının kendi algoritmalarına göre web sayfalarını daha fazla tanıyabilmesi ve daha kolay tarayabilmesi için yapılan teknik işlemleri bütününe verilen isimdir.

SEO Nedir?

Bir başka deyişle arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilmek için yapılan işlemlerin tamamına verilen isim olan SEO, teknik olarak site içi SEO (on page SEO) ve site dışı SEO (off page SEO) olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki başlık için önümüzdeki günlerde detaylı paylaşımlarda bulunacağız.

SEO nedir? sorusunun cevabını anlamlandırabilmek için “arama motoru nedir?” sorusunun cevabını iyi bilmemiz gerekiyor.

Arama motoru optimizasyonu sitenizin belirli bölümlerine yaptığınız küçük küçük düzenlemerin ve eklemelerin bir araya gelmesi ile oluşur. Yaptığınız tüm düzenlemeler sitenizi optimize etmek, kullanıcı deneyimini arttırmak ve organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alarak sitelerin arama sonuçlarındaki performansına belirgin şekilde etkide katkıda bulunabilmek içindir. İncelemeye ve gerekli çalışmaları yapmaya başladığınızda aslında size hiç yabancı olmayan hatta aşina olduğunuz web site bileşenleri olduğunu göreceksiniz. Önemli olan husus bu bileşenleri en doğru şekilde kullanmanızdır.

Web sitesi üzerinde yapılan küçük değişiklikler ve eklemeler ile yapılan arama motoru optimizasyonu arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için yapılsa da aslında kullanıcı deneyimine de olumlu katkılarda bulunmaktadır. Çalışmalarını yapıp uygulamaya aldığınız optimizasyon programınızın öncelikli olarak site ziyaretçileriniz için en iyisi olacak şekilde hazırlanmasına dikkat etmelisiniz. İstisnai durumlarda arama motorları için yaptığınız değişiklikler istenilen sonuçları sağlamayabilir. SEO, sitenizin arama motorlarında görünürlüğünü arttırmak için en iyi adımdır fakat sitenin içeriğinin asıl kullanıcılarının arama robotu botları değil sitenize gelen ziyaretçileriniz olduğunu unutmayın.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

  1. Arama motoru eğer sonuçları algoritmalarla örülü bir filtrelemeden geçirmiyorsa sonuçları çöp dolu olur. O nedenle algoritma mecburi. Hatta algoritmanın devamlı olarak güncelleştirilmesi de zorunlu. SEO bu algoritmaları tahmin etme üzerine bir oyun. Ne kadar doğru olduğu biraz deneme yanılmaya dayalı uzun bir uğraş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...