Ana SayfaSEMGoogle Genişletilmiş Metin Reklamlar Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Bilgi

Google Genişletilmiş Metin Reklamlar Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Bilgi

-

Google Adwords’te bir yenilik daha yapacağını genişletilmiş metin reklamlar duyusu ile bizlere sundu. Heyecan veren bu gelişme sonrası Google AdWords uzmanları için en önemli soru: Hazır mıyız?

Google geçtiğimiz günlerde Adwords’te yapacağı değişiklikleri duyurduğunda içlerinden en heyecan verici olanlarından biri genişletilmiş metin reklamların açıklanması oldu. En büyük farklılığı metin alanını 2 katına çıkartarak yapan Google bu hamle ile neleri değiştirecek? Genişletilmiş metin reklamların getirdiği yenilikler ile ilgili bilmeniz gereken 9 maddeye göz atalım.

 1. Genişletilmiş Metin Reklamlar Nedir?Genişletilmiş metin reklamlar şu an geçerli olan metin reklamlardan 2 kat daha fazla karaktere izin vermektedir. Mobilin önceliklendirildiği Google’da metin reklamlarda yapılan bu değişiklik daha uzun başlık ve daha fazla açıklamaya yer vererek özellikle mobil arama sonuçlarındaki görünürlüğü arttırmayı ve doğal olarak performansı üst seviyelere taşımayı hedeflemektedir.Genişletilmiş metin reklamlar tüm cihazlarda aktifleştirilecek yani masaüstü, tablet ve mobil için ekran boyutuna göre otomatik olarak sığdırılacaktır. Google, genişletilmiş metin reklamlar testine 2016’nın ikinci çeyreğinde başladı.
 2. Google Neden Bu Değişikliği Yapıyor?Google 15 yıl önce hayata geçirdiği AdWords’te şu ana kadar yaptığı en büyük değişikliği gerçekleştirecek.Google bir süre önce yaptığı değerlendirmede son bir yıl içerisinde yarım trilyondan fazla mobil arama yapıldığını, mobil öncelikli geliştirmeler konusunda daha hızlı hareket etmesi gerektiği ve AdWords’e nasıl katkıda bulunacağını planlamaya başladı.Öncelikle Şubat 2016’da tüm cihazlarda bütünleşik bir deneyim sunmak için masaüstü görünümünde sağdaki reklam alanını kaldırdı. Bu hamle 2011’de super sized başlıkların devamı gibi gibi görünüyor.
 3. Klasik Metin Reklamlardan Ne Kadar Daha Büyük?
  Genişletilmiş metin reklamlar şu an kullanmakta olduğumuz klasik metin reklamlara göre yaklaşık 2 kat daha büyük, istatistik olarak yaklaşmak gerekirse %47 daha büyük.

  Geliştirilen Bileşenler Mevcut Genişletilmiş
  Daha Belirgin Başlıklar 25 karakterden oluşan tek satır başlık 30 karakterden oluşan 2 satır başlık
  Daha Uzun Açıklama Alanı 35 karakterden oluşan 2 satır açıklama alanı 80 karakterden oluşan tek satır açıklama alanı
  Görünen URL Görünen URL reklamveren tarafından belirleniyor ve nihai URL ile görünen URL arasındaki herhangi bir fark olduğu zaman reklam onaylanmayabilir. Görünen URL otomatik olarak nihai URL’deki gibi belirleniyor ve reklamveren sadece URL’yi tamamlıyor.

  Şu an kullanmakta olduğumuz 25-35-35 karakter sınırı artık yok Twitter’dan alışkın olduğumuz gibi 140 karakter toplam oluşan bir reklam karakter sayımız var. Bu ekstra karakter limiti ile daha etkileyici reklam metinleri kullanmamız mümkün.

 4. Reklam Başlıkları Ne Kadar Genişledi?2016’nın sonlarına doğru aktif olacak genişletilmiş metin reklamlar kullanıma açıldığında başlıkta 2 adet 30 karakter alan kullanılabilecek. Reklamverenler şu an sadece 25 karakterden oluşan başlıklar oluşturabiliyorlar.
 5. Reklam Açıklamaları Ne Kadar Genişledi?
  Reklamverenler şu an 2 adet 35 karakterlik reklam açıklaması kullanabiliyor. Genişletilmiş metin reklamlar ile birlikte 80 karakterlik açıklama alanı kullanılabilecek. Bu reklam açıklamalarında %14’lük bir genişleme manasına geliyor.
 6. Görünen URL’ler İle Ne Değişiyor?
  URL’lerdeki değişiklik ile nihai URL’de 15 karakter kullanılabilyor ve domain karakter sayısının dışında bırakılıyor.
 7. Tıklama Ortalaması (TO) Değişecek mi?
  Evet! Daha fazla metin ile daha fazla görünürlük kazanılacak. Yapılan testlerden elde edilen raporlarda genişletilmiş metin reklamlar ile masaüstü görünümünde şu anda yaklaşık %20 oranında bir artış olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda mobil metin reklamlarda ise bu artışın %12 civarında ve genişletilmiş metin reklamlar bize karakter sayısının artmasıyla birlikte tıklama oranlarının da arttığını gösteriyor. Genişletilmiş metin reklamlar yaygınlaştıkça hepimiz bu etkileşim gelişimine sahip olacağız.
 8. Genişletilmiş Metin Reklamlar Ne Zaman Hayata Geçecek?
  Google tüm reklamverenlere ne zaman açılacağı ile ilgili henüz resmi açıklama yapmadı. Şu an beklentiler Temmuz ayı içerisinde tüm reklamverenlerin genişletilmiş metin reklamlardan yararlanması planlandığı ve en geç eylül ayında mevcut metin reklamların kullanılmayacağı gelen duyumlar arasında.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

4 YORUMLAR

 1. Kısa olması sadeliği kazandırıyor idi ancak mesela bir otelin adını yazıp sonrada şehirin en iyi seçildiğini yazmak imkansız idi bu güncelleme ile mümkün oldu çok başarılı bir güncelleme olacak bence.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...