Ana SayfaSEOProfesyonel SEO Yazarları İçin 5 Kritik İpucu

Profesyonel SEO Yazarları İçin 5 Kritik İpucu

-

İş dünyasında blog yazmak hem bir sanat hem de bir bilimdir. Sadık bir okuyucu kitlesi oluşturmak için sihirli kelimeler kullanmanız ve bu düşüncenizi kağıda dökmeden günün her anına yaymanızı sağlayan eşsiz bir olanağa sahipsiniz. Başarılı bir içerik oluşturmak için iyi organize olmalı ve sayfa içi optimizasyona hazır güvenilir bir yapılacaklar listesi olmalıdır. Bu yüzden başarılı içerikle Profesyonel SEO Yazarları İçin 5 Kritik İpucu paylaşmak istedik.

SEO içeriği, başkalarının eğlencesi için yazılmış olan yazım araçlarını ifade eder ancak arama motorları için de çok iyi optimize edilmiş olmalıdır. Kullanıcıları çeker, etkileşime girer, kullanıcıları potansiyel müşterilere dönüştürür, internette yangın gibi yayılır ve hedefleri yükseğe taşır.

Teoriyi zaten biliyorsunuz ancak bunu uygulamayı düşünüyorsanız, yapmanın çok daha kolay olduğunu söylerseniz, doğru yerde olursunuz. Bu yazıda bazı SEO içeriği yazma sırlarını detaylarıyla paylaşıp daha başarılı bir SEO yazarı olmanıza yardımcı olacağız.

En baştan başlayalım:

Başarılı SEO İçeriği Nasıl Hazırlanır? → Profesyonel SEO Yazarları İçin 5 Kritik İpucu

 1. Başlıklarınızı düzeltin

  Başlıklar, herhangi bir blog makalesinin birincil SEO öğesidir. İyi hazırlanmış bir başlık, son derece yararlı iki yöntemde yardımcı olur:

  * Başlıklarınızda bulunan kelimeler güçlü bir sıralama sinyali olduğunu belirtir ve bir araştırmaya göre, Google sıralaması ile ilişkili olan ikinci en önemli SEO faktörüdür.

  Profesyonel SEO Yazarları İçin 5 Kritik İpucu

  * Çekici bir başlık herhangi bir makalenin TO(tıklama oranı)’sunu güçlü bir şekilde artırabilir. Makalenizin kısa bir snippet(önizleme)’i, belirli bir cümleyi yazdıktan sonra arama motorlarında başlıkla birlikte gösterilir. Snippet, 10 sonuç içeren arama sonuçları sayfası listesinin bir parçasıdır ve başlık, URL ve meta açıklamasıdır. Bu kısa snippet – içeriğinizin önizlemesi – oyun alanınızdır ve onunla dans etmelisiniz. Arama yapan kullanıcıların tıklamalarını kazanmak öne çıkma fırsatıdır. Bu nedenle en iyisini yapmalısınız. İçerik sayfanızda önemli miktarda zaman geçirmek ve bir başlıktaki gücü unutmak kolaydır. Odaklanmak, doğru hazırlamak ve her yazı için birkaç başlıklı versiyon hazırlamak ve test etmek için daha fazla zaman ayırın. Daha fazla ne yapabilirsiniz? Geçmiş makaleleriniz ve başlıklarını inceleyin. Mümkün olan en iyi şekilde hazırlanmış mıdır? Yoksa hala iyileştirme için biraz alanlar var mı?

  Bunları güncel sayfa içi SEO uygulamaları ile geliştirin, güçlü kelimeler ve sayılarla desteklenen yöntemleri uygulayın ve potansiyellerini en üst düzeye çıkarın.

  Manşetlerini düzenli olarak değiştirin ve değişikliklerini ölçmek için makyajlamadan önce ve sonra aylık performanslarını karşılaştırın.

 2. Daha güçlü içerik oluşturmak için Sosyal Medya Analizi kullanın

  Çeşitli anahtar kelime araçlarını ve kaynaklarını kullanarak anahtar kelimeleri iyice araştırmak, yazmaya başlamadan önce bir zorunluluktur. Ana ifadenizin varyasyonları ve eşanlamları ile dolu uzun soluklu bir liste hazırlamanın tek yolu budur.

  Google Keyword Planner, Wordstream Keyword Niche Finder ve diğer anahtar kelimeler araştırma araçlarından muhakkak yararlanın. Seçtiğiniz konunuzun kelime bulutunda hangi ilave anahtar kelimelerin göründüğünü görmek için Unamo Social Media Monitoring Tool da edinmek için iyi bir yoldur.

  Viral Pazarlama Kampanyalarını Analiz Etmek İçin Unamo Social Nasıl Kullanılır? adlı makalede, Reserved adlı kişinin viral kampanyasına “Polish Boy Wanted” kelimesine daha yakından bakarak kelime bulutunun dinamik kampanyaların farklı aşamalarında nasıl çalıştığını gözlemledik. Kelime bulutu, kampanyanın başlangıcında kimsenin videonun yazıldığından haberi olmadığında, videonun kendi ajansı tarafından üretildiğini itiraf etmesinden sonra ortaya çıkan kelimelere kıyasla tamamen farklı ifadeler gösterdi.

  Şimdilik tüm kampanya üzerine çalışmaya devam edilmedi ancak kelime bulutun en popüler olarak gördüğü sözcüklerin hangileri olduğunu görmek için geçmiş verilere bakabilirsiniz.

  Profesyonel SEO Yazarları İçin 5 Kritik İpucu

 3. Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeleri Kullanın

  Organik trafiği 6 ay içinde 10.000’den 80.000’e yükselen bir yüzme havuzu şirketi hakkında popüler bir vaka incelemesi var. Marcus Sheridan, haftada 2-3 kez blog yazarak bu büyümeyi gerçekleştirdi.

  riverpoolsandspas.com.png

  Peki sırrı neydi?

  Marcus her yazısında uzun kuyruk anahtar kelimeleri hedef aldığını itiraf etti ve bu düzenli çalışma siteyi arama sıralamasında üst sıralara yükseltti. Bu şekilde, ülkede tamamlayıcı ve en eğitici yüzme havuzu günlüğü oluşturdu.

  18 ay içinde blog, web sitesini yüzme havuzu sektöründe elit bir konuma yükseltti. Şimdiye kadar uzun kuyruklu anahtar kelime kampanyaları büyük kaynak ayırıyordu. Belirli anahtar kelime hedeflerine sahip bir makale yazılma süresinde sonra bir kaç saat içinde Google’ın ilk sayfasında görünmekteydi.

  Bu hikaye, başarmanız gereken blog yazımı türünün mükemmel bir örneğidir. Yazmak için rastgele konular seçmemeniz çok önemlidir. Parmaklarınız klavyeye temas etmeden önce eksiksiz bir içerik stratejisi hazırlayarak her makaleyi mükemmel, daha büyük resmi oluşturmak için hayati önem taşıyan bir yap-boz bulmaca gibi yapınız.

  Profesyonel SEO Yazarları İçin 5 Kritik İpucu

  Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, içerik stratejinizin önemli bir parçası olmalıdır. Bunu düşünün.

  Kült trafik alacağın düşündüğünüz kelime ve kelime gruplarını hedeflerseniz size herhangi bir sıralama kazancı getiremez çünkü herhangi bir yeni blogun pazar devlerini dize getirmesi zor. (Pazar devleri belirli bir sektördeki önde gelen şirketlerdir ve çoğu zaman on yıl kadar süredir faaliyet gösteren güçlü alanlara sahip olan zorlu rakiplerdir ve üretilen kaynakların sayısı ve kalitesi söz konusu olduğunda yenilmezler.)

  Ancak uzun kuyruk anahtar kelimeleriyle farklıdır. Uzun kuyruk anahtar kelimeler, pazar araştırmalarının devleri tarafından güçlü bir şekilde hedef alınmaz çünkü yüksek bir arama hacmi veya herhangi bir dişe dokunur trafik sözü vermezler (en azından görünüşte). Ayrıca düşük hacimli anahtar kelimeler denir.
  Bununla birlikte, uzun kuyruk anahtar kelimeler doğru bir şekilde hedeflediğinizde, içeriğinizi çeşitli cümleler için optimize edersiniz – tek bir makale ile bir kuyruk cümlesi – ve bu size daha az trafik ancak daha fazla satın alma odaklı olanları getirir.

   

  Profesyonel SEO Yazarları İçin 5 Kritik İpucu

  Şimdi yüzme havuzu şirketine bir göz atalım. Aşağıda, # 1 veya # 2 sıralamış oldukları uzun kuyruk anahtar kelimelerine birkaç örnek verilmiştir:

  1- Yer üstü havuz fiyatları
  2- Inground havuzu maliyeti
  3- Yer üstü fiberglas havuzlar
  4- Otomatik havuz örtüsü masrafları
  5- Değişken hızlı havuz pompası

  Daha büyük bir resme sığmış gibi görünmüyorlar mı? Bu stratejiyi kendi şirketinizde yeniden oluşturmaya çalışın.

 4. Meta açıklamalarını kontrol edin

  Google, açık bir şekilde doğrudan sıralama faktörü olmadığını kabul etmesine rağmen meta açıklamalara neden sürekli değiniliyor? Çünkü başlıklarınızı etkisini uzatır ve güçlendirirler.

  Arama yapan bir kişi, Google arama kutusuna belirli bir cümleyi yazar ve Google arama sonuçlarını çıkarır. Bu sonuçlar arasında URL’ler, başlık etiketleri (bu başlık sizin başlığınızdır) ve meta açıklamalarınızdır.

  Kullanıcılarınızın ilgisini çekebilmek için meta açıklamalarından yararlanın. Bu kısa HTML özelliği, tıklamaları sağlayıp sağlayamayacağınızı belirleyecektir; bu yüzden de SEO başarısı sağlamak için gerekli işçiliği yapmalısınız.

  WordPress üzerinde çalışıyorsanız, Yoast SEO eklentisini kullanarak, aramanızdaki sonuçlarınıza nasıl etki edeceğini seçebilirsiniz.

  WordPress Yoast SEO Eklentisi Nasıl Kurulur? Ayarları Nasıl Yapılır?

  Yoast SEO eklentisi işleri kolaylaştırır, çünkü kullanıma hazır önerilerle hazır bulunan kullanıcı dostu bir editöre sahip olmak gibidir. Başlığınızın ve meta açıklamanızın ne kadar olması gerektiğini ve hangi yeniliklerin yapılması gerektiğini öğreneceksiniz.

  Profesyonel SEO Yazarları İçin 5 Kritik İpucu

 5. İç linkleme ve backlink

  Linkler içerik optimizasyonunda önemli bir rol oynar ve bunları unutamayız. Her şeyden önce, dahili bağlantılar, tüm web siteniz için içerik hiyerarşisini tanımlar.

  İkinci olarak, harici bağlantılar, arama motorlarının sitenizde yayınlanan makalelerin konu alaka düzeyini belirlemesine yardımcı olur. Bu nedenle, yayınlarınızı planlarken hangi bağlantıları ekleyeceğinizi de unutmayın.

  Her paragrafta blogunuzda başka bir yazıya atıfta bulunarak ilişkili bir iç bağlantıya sahip olmak mükemmel bir fikir. Çapa metinin güçlü olması gerektiğini unutmayın: Bu blog yazısının başlığını kullanmak ve köprü oluşturmak için en iyisidir.

  Çapa metin hakkında daha fazla bilgi için: Anchor Text Nedir?

  Benzer şekilde, her paragrafta yüksek kaliteli bir kaynağa yönlendiren en az bir dofollow bağlantısı ekleyin.

  Bu şekilde, kesinlikle bağlantıların miktarı ile denize gitmek ama adım atabilmek için net bir plan olacak.

Toparlarsak

Ticari profesyonel SEO yazarlar tarafından kullanılan daha birçok hileler olsa da, bu görünüşte 5 küçük ipucu yine SEO başarısı üzerinde güçlü bir etkisi olacak. Onları bugün uygulayın ve yarın meyvelerini alacaksınız.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...