Ana SayfaSosyal Medya2021'de Dikkat Edilmesi Gereken Facebook ve Instagram Konuları

2021’de Dikkat Edilmesi Gereken Facebook ve Instagram Konuları

-

Paylaşılan yeni rapor 2021 yılının ikinci çeyreğini kapsayan Facebook ve İnstagram’ın en yükselmekte olan en popüler 6 konusunu ele aldı.

Yeni bir rapor 2021 senesinin ikinci çeyreğinde Instagram ve Facebook’ta büyümekte olan 6 konuyu listeledi.’Facebook’un her yılın çeyreğinde paylaştığı “izlenmesi gereken konular” adlı raporu, uzun vadeli popülerlik kazanan diğer konulara benzerlik gösteren konuları ele alıyor.

Raporda aylık popülarite kazanıp gelecek ay sönüp gidecek güncel olayların aksine sürekli büyüme gösterme potansiyeli olan trendlere odaklanılmış.

Facebook, şirketin benzer veri kalıplarına ilişkin analizine dayanarak, raporunda listelenen konuların ilgi düzeyinin artmaya devam edeceğini tahmin ediyor.

İşte Facebook’un en son “izlenmesi gereken konular” raporundan öne çıkan konular. Eğer bu sene çığır açabilecek trendler arıyorsanız, şimdi bahsedeceğimiz konular diğer konulara nazaran daha güvenli olabilir.

Aklınızda bulunması gereken ise bu konular Instagram ya da Facebook’ta bulunan en popüler konular olmadığıdır. Bu konular yıldan yıla büyüme örüntüsüne göre gelecekte ümit veren işaretlere sahip.

Facebook ve Instagram’da İzlenmesi Gereken Konular

Raporda paylaşılan bilgiye göre en üst 3 konu Facebook ve aynı zamanda Instagram’da artan bir popülerliğe sahip

Facebookta büyümekte olan konular

Düğün Organizasyonları

 • 1.57x yıldan yıla büyüme oranı
 • 1.20x aydan aya büyüme oranı

Pandemi süresince ertelenen düğünler, insanları düğün planlarını hızlandırma yolunda teşvik etmişe benziyor. Normalleşme sürecinde düğün organizasyonlarının artışı gözle görülür derecede. 2021 yılının 2. çeyreğinde insanların daha basit ve 50 kişiyi geçmeyen minimal düğünleri tercih ettiği görülüyor.

Geçici Mağazalar

 • 3.59x yıldan yıla büyüme oranı
 • 1.02 aydan aya büyüme oranı

Geçici mağazalar Amerika ve Avrupa’dan sonra Türkiye’yi de etkisi almış bulunuyor. Geçici mağazaların popülarite kazanmasının sebebi COVID sonrası engellerle karşılaşan mağazaların geçici şekilde mağaza açmalarına olanak sağlıyor. Geçici mağaza 1 günden başlayarak bir kaç ay süresince aktif olabiliyor. Emlak piyasasındaki belirsizlik ve kira fiyatlarının oldukça artmasından dolayı, bu tarz alternatiflere yönelen işletmeler müşteri memnuniyetinden oldukça memnun.

Evcil Hayvan Bakıcılığı

 • 1.60x yıldan yıla büyüme oranı
 • 1.25x aydan aya büyüme oranı

Evcil hayvan sahipliği pandemi süresinde oldukça arttı. İnsanların iş yerlerinde çalışmaya başlaması yavaş yavaş artarken, sahiplendikleri hayvanların ihtiyaçlarını gidermek için ayırdıkları zamanda azalmakta, bu sebeple bu küçük arkadaşlara bakıcılık yapabilecek servis arayışlarındalar bu kategoriye kedi ve köpek gezdirmeyi dahil edebiliriz.

İnstagramda büyümekte olan konular

Aile Birleşimi

 • 3.03x yıldan yıla büyüme oranı
 • 1.69 aydan aya büyüme oranı

Pandemi süresince birbirinden uzak kalan aileler aile birleşimi için planlar yapmaya başladı. Bazı aileler tatillerde buluşmayı tercih ederken, diğer aileler evlerde birleşmeyi tercih ediyor.

Araba Kiralama

 • 1.81x yıldan yıla büyüme oranı
 • 0.97 aydan aya büyüme oranı

İnsanların dışarı çıkması ve seyahat kısıtlamalarının azalmasıyla kiralık araba arzı oldukça arttı.

Drag Show

 • 1.84x yıldan yıla büyüme oranı
 • 1.41 aydan aya büyüme oranı

Pandemide dijitale dönen bir çok drag show insanların zor zamanlarda kafa dağıtmak için izledikleri bir etkin oldu ve bu tarz gösterilere olan talep artıyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?