Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

All In One SEO Pack Kurulumu ve Ayarları

WordPress için SEO eklentisi arıyorsanız, mutlaka karşınıza All in One SEO Pack çıkmıştır. Bu makalemizde All in One SEO Pack eklentisini nasıl kuracağınızı, temel ayarlarını ve nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

All In One SEO Pack Kurulumu

Eklentiyi blogumuza iki farklı yöntem ile kurabiliriz.

Birinci Yöntem; WordPress blogumuzun yönetim panelindeki Eklentiler sekmesi altında yer alan Yeni Ekle kısmında All In One Seo Pack şeklinde arama yapıp, çıkan sonuçlarda All In One Seo Pack eklentisinin altındaki Hemen Yükle butonuna tıklayıp, eklenti yüklendikten sonra etkinleştirerek kurulumu bitirebiliriz.

All In One Seo Pack Kurulumu

İkinci Yöntem; Bu adrese giderek, All In One SEO Pack dosyasını indirip, RAR’dan çıkardıktan sonra bir FTP (Önerimiz; Filezilla) programı yardımıyla blogumuzun wp-content/plugins klasörüne yükleriz. Ardından blogumuzun yönetim paneline geri dönüp, Eklentiler sekmesinden eklentiyi etkinleştirerek kurulumu bitirebiliriz.

All In One Seo Pack Kurulumu

All In One Seo Pack Ayarları

Eklentinin kurulumunu tamamlayıp, etkinleştirdikten sonra yönetim panelimizde All In One Seo isminde bir sekme oluşuyor. Bu bölüm içerisinde standart kurulumda Genel Ayarlar, Performans ve Özellik Yöneticisi şeklinde 3 adet kısım bulunuyor.

All In One Seo Pack Özellik Yöneticisi

Özellik Yöneticisi

Öncelikle Özellik Yöneticisi kısmına tıklayarak normal kurulumda yer almayan bazı özellikleri aktif etmemiz gerekiyor. Görselde gördüğünüz üzere XML Site Haritası, Sosyal Meta, Robots.txt, Dosya Düzenleyicisi, İçe Aktarma/Dışa Aktarma, Kötü Bot Engelleyici, Performans ve Video Site Haritası şeklinde toplamda 8 adet özelliğimiz bulunuyor. Bu 8 adet özelliğin içerisinde sadece Performans bölümü aktif olarak geliyor. Diğer özellikleri arzu ettiğimiz taktirde kendimiz etkinleştirip, devre dışı bırakabiliyoruz. Etkinleştirdiğimizde sol tarafta yer alan All In One SEO sekmesinin altına bu özelliklerle ilgili yeni bölümler açılıyor.

Biraz önce saydığımız özelliklerin hepsini aktif etmenizi öneriyoruz. İçlerinden sadece Video Site Haritasını eleyebilirsiniz. Video içerikli bir siteniz yoksa, o özelliğe çokta ihtiyacınız yok diyebiliriz.

Genel Ayarlar

Genel ayarlar bölümü, sitemizle ilgili  gerekli düzenlemeleri yapacağımız bir çok ayarın bulunduğu kısımdır. Bu kısımda ana sayfa ayarlarından tutun başlık ayarlarına kadar bir çok bölümle karşılaşacağız.

> Genel Ayarlar

All In One SEO Pack Genel Ayarlar

Standart URL’ler : Canonical URL siteniz için Google’da sigorta görevi görmektedir. Ulaşılamayan bağlantılarınız ya da yinelenen içerikler Google’da başınıza büyük belalar açabilir. Bu sebeplerden dolayı bu kutuyu işaretlemeniz sizi bir çok dertten kurtarmaya yardımcı olacaktır. Eklentiyi ilk kurduğunuzda bu kutu işaretli olarak gelmektedir, kaldırmanızı önermiyoruz.

Canonical URL’ler için Sayfa Numaralandırma Yok : Blogunuza girdiğiniz içeriklerin sayısı arttıkça bu özelliğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Sayfalarımızı 1,2,3 şeklinde sıralı bir şekilde numaralandırıyoruz. Google’da indeksleme işlemlerini buna göre yapıyor. Bu numaralandırma kullanıcılar açısından hiç bir anlam ifade etmiyor. İşte tam bu sorunun önüne geçmek için bütün sayfaları ilk sayfaya yönlendirebilirsiniz. Bu kutucuğu işaretlediğiniz bütün numaralandırılmış sayfalarınız Canonical olarak ilk sayfaya yönlendirilecektir. Bu nedenle bu kutuyu işaretlemenizi öneriyoruz..

Özel Canonical URL’leri Etkinleştir : Eğer yazılarınız içinde Canonical URL ayarlarınızı yapmak isterseniz, bu kutucuğu işaretlemelisiniz. Bu özelliğe eskimiş yazılarınızda ihtiyaç duyabilirsiniz. Mesela yazdığımız bu “All In One SEO Pack Ayarları ve Kurulumu” yazısından örnek verelim. İleri vakitlerde bu eklentinin isim değiştirebilir. Böyle bir durumda yazıyı güncellemeniz, gerek yazının başlığını gerekse adresini değiştirmemiz gerekebilir. İşte böyle bir sorun ile karşılaştığınızda, imdadınıza Canonical URL yetişiyor. Canonical URL kullanmayıp, yazının adresinde bir değişiklik yapsaydım, Google’daki indeksim çöpe gitmiş olacaktı. Canonical URL ile eski linki yeni linke yönlendirerek bu durumu aşmış oluyorum.

Orjinal Başlığı Kullan : Diğer kullandığınız eklentiler Meta Title konusunda karışıklığa neden oluyorsa, bu özelliği aktif edebilirsiniz. Bu özellik temanızın orjinal başlık yapısını kullanmanızı sağlar. Fakat normal şartlarda bu özelliğin pasif kalmasını öneriyoruz.

Schema.org Biçimlendirmesini Kullan : Bu özellik zengin snippet kullanmanızı sağlar. Bu şekilde arama motorlarına daha fazla bilgi akışı sağlayabilirsiniz. Bu nedenle seçeneği aktif etmenizi öneriyoruz.

Önemli Olayları Kayıt Et : Bu özelliği işaretleyip işaretlememek tamamen sizin elinizde. Hata loglarını manuel olarak siz incelemek istiyorsanız bu kutucuğu işaretleyebilirsiniz. Fakat bu durum, zamanla sitenizde şişmeye neden olabilir.

> Ana Sayfa Ayarları

Bu kısımda ana sayfamızın Başlık (title) ve Açıklama (meta description) ayarlarını yapacağız.

All In One SEO Pack Anasayfa Ayarları

Ana Sayfa Başlığı : Bu kutu ana sayfamızın başlığını belirlediğimiz bölümdür. Bu kutuya 70 karakteri aşmayacak şekilde ve içerisinde sitenizin ismininde yer alacağı bir Başlık girebilirsiniz.

Ana Sayfa Açıklaması : Bu kutuya ise ana sayfanızın açıklamasını (Meta Description) yazabilirsiniz. Oluşturacağınız bu açıklama sitenizle alakalı bir kaç etiketi barındırmalıdır. Bu açıklamanın sitenizin ana sayfasıyla ilgili olmasına dikkat etmelisiniz. Eskiden 160 karakter olan sınır, yeni güncelleme ile 320 karaktere çıktığından dolayı, açıklamanız 320 karakteri aşmamalıdır.

Güncelleme : Meta Description Limiti Artırıldı!

Sabit Ön Sayfa Yerine Kullan : Eğer sabit bir ön sayfa kullanıyorsanız, sayfa başlığını ve sayfa açıklamasını doldurmak zorunda değilsiniz. Bu alanları sabit ana sayfanın içine girerek oradan düzenleyebilirsiniz. Eğer sabit bir ön sayfa kullanmıyorsanız, sayfa başlığını ve sayfa açıklamasını doldurup, Etkin kutucuğunu işaretlemelisiniz.

> Başlık Ayarları

All In One SEO Pack Başlık Ayarları

Bu kısımdaki ayarlar, eklentiyi kurduğumuzda hazır olarak gelmekte. Fakat arzu ederseniz aşağıda yer alan etiketler ile dilediğinizce düzenleyebilirsiniz. Biz kurulumda gelen ayarların yeterli olduğunu düşünüyoruz.

%blog_title% – Blog başlığı
%blog_description% – Blog açıklamanız
%page_title% – Sayfanın orjinal başlığı
%page_author_login% – Sayfa yazarının girişi
%page_author_nicename% – Sayfa yazarının rumuzu
%page_author_firstname% – Sayfa yazarının ilk ismi (büyük harifli)
%page_author_lastname% – Sayfa yazarının soyismi (büyük harifli)
%current_date% – Geçerli tarih

> Özel Yazı Türü Ayarları

All In One SEO Pack Özel Yazı Türleri

Bu bölümde temamızın yapısına göre uygun başlık türlerini aktif edebilirsiniz. Eklenti kurulu ile birlikte gelen ayarlarda sadece yazı ve sayfalar için ayarlar kurulu bir halde gelmiştir. Dilediğiniz taktirde yazı türlerini de seçerek seçerek onlar içinde detaylı ayarlamalar yapabilirsiniz. Bizce kurulum ile birlikte gelen yazı ve sayfa ayarları yeterli. Bir değişiklik yapmanıza gerek yok.

> Görünüm Ayarları

All In One SEO Pack Görünüm Ayarları

Özel yazı türleri bölümünde, All In One SEO Pack eklentisinin hangi yazı tipleri için kullanılacağını seçmiştik. Görünüm ayarları kısmında ise yazı tiplerinin içinde All In One SEO eklentisinin Meta kutusunun yer alacağını seçiyoruz. Özel yazı türleri bölümünde adece Yazılar ve Sayfaları seçmenizi önermiştik. Dolayısıyla burada da sadece Yazıları ve Sayfaları seçiyoruz.

> Web Yöneticisi Doğrulama

All In One SEO Pack Web Yöneticisi Doğrulama

Bu bölümde Google Web Yönetici Araçları, Bing Web Uzmanı Merkezi ve Pinterest için site doğrulama işlemlerini gerçekleştiriyoruz. İlgili sitelerden aldığımız yetkilendirme kodlarını bu kısımda karşılığına yazarak sitenizi kolaylıkla doğrulatabilirsiniz.

> Google Ayarları

All In One SEO Pack Google Ayarları

Google Ayarları bölümünde Google Plus ve Google Analytics ayarlarımızı yapacağız.

Google Plus Varsayılan Profili : Bu alana Google plus profil adresimizi yazıyoruz. Yok ise boş bırakabilirsiniz. Google Plus profilinizin olması, sizin açınızdan Google arama motoru için bir avantajdır.

Google Plus Profili Devre Dışı : Google Plus profiliniz yoksa bu kutuyu işaretleyebilirsiniz. Bu kutucuğu işaretlediğiniz de Google Plus ayarları devre dışı kalacaktır.

Site Bağlantıları Arama Kutusunu Göster : Bu kutucuğu işaretlediğiniz de Google arama sonuçlarında eğer sizin siteniz aranıyorsa sonucunuzun altında arama kutusu çıkacaktır. Bu arama kutusuyla kullanıcılarınız sadece sizin sitenizin içinde arama yapabilirler. Bu kutu organik trafiğinize katkı sağlayacaktır. Bu sebepten ötürü bu özelliği etkinleştirmenizi öneriyoruz.

Tercih Edilen Site Adını Ayarla : WordPress blogunuzu kurarken Site Adı olarak yazdığınız başlığı kullanmak istemiyorsanız bu kutuyu işaretleyerek yeni bir tane belirleyebilirsiniz.

Gelişmiş Yazarlık Seçenekleri : Google Plus hesabınız var ise bu seçeneği etkin hale getirerek yazmış olduğunuz yazıların size ait olduğunu Google’e bildirebilirsiniz. Bu seçeneğin aktif olmasını öneriyoruz.

Google Yazarlığını Görüntüle : Bu seçenek, üstteki seçeneğe istinaden Google yazarlığı için rel=”author” etiketinin hangi sayfalarda gösterilmesini istediğinizi seçmenizi sağlar. Yazılar kısmını seçmeniz yeterli olacaktır.

Ön Sayfada Yayıncı Metasını Göster : Buraya girdiğiniz Google Plus profili yalnızca ana sayfada rel=”publisher” etiketi olarak görüntülenecektir.

Google Analytics ID : Google Analytics ID’nizi yazdığınız takdirde sizin için otomatik olarak sayfanıza kodu gömmektedir.

> NoIndex Ayarları

All In One SEO Pack NoIndex Ayarları

Hangi sayfaların arama motorlarında indexleneceğini hangi sayfaların nofollow etiketi barındıracağını ise bu kısımda belirliyoruz.

> Gelişmiş Ayarlar

All In One SEO Pack Gelişmiş Ayarlar

Gelişmiş Ayarlar kısmında sayfa başlıklarıyla ve meta açıklamalarıyla alakalı bir çok ayarlamaları yapıyoruz.

> Anahtar Kelime Ayarları

Bu bölüm yazı ve sayfalarınızda meta anahtar (meta keyword) kelimelerini kullanmanızı sağlar. Fakat Google uzun bir süredir meta anahtar kelimeleri dikkate almıyor. Bu yüzden bu bölümü aktif yada pasif yapmak tamamen sizin elinizde

Performans

Bu bölümde kurulum ile gelen varsayılan ayarları kullanabilirsiniz. Bu konuda yeterli bilgiye sahibi değilseniz bu ayarlara dokunmamanızı öneriyoruz.

XML Site Haritaları

Bu sekmede sitemizin xml site haritalarının ayarlarını yapıyoruz.

All In One SEO Pack XML Site Haritaları

Social Meta

Bu bölüm sitenizin sosyal medya üzerinde paylaşım özelliklerini ayarladığınız bölümdür.

> Genel Ayarlar

All In One SEO Pack Sosyal Meta Genel Ayarlar

Sitenizde kullanmış olduğunuz shortcodes etiketlerini sayfa başlığı ve meta açıklama kısmında kullanmak istiyorsanız her iki kutuyu da işaretlemenizi öneririz. Daha önce buna benzer bir ayarlama yapmıştık fakat o ayarlar arama motorları içindi. Burada yaptığımız ayarlamalar ise ise sosyal medya paylaşımları içindir.

Eğer OG Açıklamalarını Otomatik Oluştur seçeneğini aktif ederseniz, Open Graph açıklaması sayfanızın içeriğine göre otomatik olarak oluşturulur.

> Ana Sayfa Ayarları

All In One SEO Pack Sosyal Meta Ana sayfa Ayarları

Eğer AIOSEO Başlık ve Açıklama Kullan kutucuğunu işaretlerseniz, Open Graph anasayfa başlık ve açıklamanız gibi bilinen ayarlar, All in One SEO Pack’te oluşturmuş olduğunuz anasayfa başlığı ve anasayfa açıklaması olarak kullanılmaya başlanacaktır. Eğer kutucuğu işaretlemezseniz sitenizin başlık, meta ve paylaşım görselini bu bölümden ayarlayabilirsiniz.

> Görsel Ayarları

All In One SEO Pack Sosyal Meta Görsel Ayarları

OG:Resim Kaynağı Seçin : Bu bölümde sosyal medya üzerinde paylaşım yapıldığı zaman sitenizde yer alan hangi görsellerden hangisinin kullanılacağını belirliyorsunuz. Eğer boyutları uygun ise Öne Çıkan Görseli kullanmanızı öneriyoruz.

Görsel Bulunamazsa Varsayılan Görseli Kullan : Eğer seçtiğiniz görsel bulunamazsa standart bir görsel tanımlamak isterseniz bu seçeneği işaretlemeniz gerekli. İşaretlemenizi öneriyoruz.

Varsayılan OG:Resim : Bu bölümden siteniz için varsayılan bir görsel atayabilirsiniz. Yazı veya sayfalarınızdaki görsellere ulaşılamazsa bu görsel sosyal medyada yaptığınız paylaşımların görseli olarak kullanılacaktır.

Varsayılan Görsel Genişliği : Bu kısım min. 600 piksel olmalıdır. Fakat facebook’un önerdiği görsel genişliği 1200 pikseldir. Seçeceğiniz görseli bu ebata uygun bir şekilde belirlemelisiniz.

Varsayılan Görsel Yüksekliği : Bu kısım min. 315 piksel olmalıdır. Fakat facebook’un önerdiği görsel yüksekliği 630 pikseldir. Seçeceğiniz görseli bu ebata uygun bir şekilde belirlemelisiniz.

Resim için Özel Alan Kullan : Bu alanı boş geçebilirsiniz.

> Sosyal Profil Bağlantıları

All In One SEO Pack Sosyal Meta Sosyal Profil Bağlantıları

Sosyal Profil Bağlantıları : Facebook, Twitter, Google+, Instagram, LinkedIn hesaplarınızı her satıra bir tane gelecek şekilde eklerseniz, hesaplarınız meta verilerinin arasına eklenecektir.

Kişi ya da organizasyon? : Sitenizin bir kişi mi yoksa bir şirkete mi ait olduğunu burada belirtmelisiniz. Eğer bireysel olarak hazırladığınız bir site ise Kişi seçeneğini, bir firmaya hazırladığınız site ise Organizasyon seçeneğini aktif etmelisiniz.

> Facebook Ayarları

All In One SEO Pack Sosyal Meta Facebook Ayarları

Eğer Facebook Develeopers kullanıyorsanız bu kısma facebook yönetici id’nizi ve facebook uygulama id’nizi girmeniz gerekli. Eğer Facebook Developers konusunda bilgi sahini değilseniz bu alanı boş bırakmalısınız.

> Twitter Ayarları

All In One SEO Pack Sosyal Meta Twitter Ayarları

Bu bölümde sitenizin twitter’da paylaşıldığında nasıl görüneceğini seçiyoruz. Varsayılan Twitter Kartı olarak Özet Büyük Görsel seçeneğini seçiyoruz. (Blogunuzda büyük görseller kullanmıyorsanız Özet seçeneğini de seçebilirsiniz).

Sonrasında ise sitenize ait olan Twitter sayfanızın kullanıcı adını Twitter Sayfanız isimli kutuya yazıyoruz. Eğer paylaşılan yazılarda twitter kullanıcı adınızın da çıkmasını isterseniz Twitter Yazarını Göster seçeneğini işaretlemeniz gerekli.

Robots.txt

Bu sekme altında robots.txt dosyamızı oluşturuyoruz.

Dosya Düzenleyici

Bu bölümde izniniz var ise robots.txt ve .htaccess dosyalarımızı düzenleyebiliyoruz. Eğer bu konuda bilgi sahibi değilseniz bu alanlara dokunmamanızı öneriyoruz.

Robots.txt Dosyalarında Kullanılabilen Komutlar ve Detayları

İçe Aktarma & Dışa Aktarma

Eğer SEO eklentinizin bütün ayarları mükemmel bir şekilde yaptığınızı düşünüyorsanız yapmış olduğunuz ayarları bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz. İhtiyaç olduğunda, aldığınız yedeği import ederek ayarları kullanabilirsiniz.

Kötü Bot Engelleyici

Bu bölüme dokunmanızı önermiyoruz. Eğer kullanmak istiyorsanız da bütün seçenekleri işaretleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorum yap

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.